Maç Analizi: Antalyaspor 0 – 1 Fenerbahçe

Ligin 13. Haftasında, Fenerbahçe en yakın rakibi Beşiktaş’ın puan kaybını iyi değerlendirerek Antalyaspor’u deplasmanda Giuliano’nun golü ile devirdi ve haftayı ilk üç sırada bitirmeyi başardı.

Maçı, iş ortağımız InStat’ın verileri ışığında inceleyeceğiz.

Ortalama Pozisyonlar

Deplasman maçına çıkmadan önce, Aykut Kocaman ‘rakibin önemli silahlarını durduracağız’ diye bir açıklama yaptı. Geçen hafta evinde oynadığı ve Sivasspor’u 4-1 mağlup ettiği maç ile bu maçta oluşan ortalama pozisyonlara bakılacak olursa, Aykut hocanın bu maçta çoğu oyuncusunu en az 5 metre daha geride tuttuğunu görebiliriz. Giuliano yine forvet arkası oynadığı maçta iyi bir performans sergiledi ve performansını gol ile taçlandırdı.

Pas trafiği

Ortalama paslara baktığımızda aslında Fenerbahçe’nin ileri yaptığı paslarda (bu maç 148) ne kadar istikrarlı olduğunu görebiliriz. Aykut Kocaman’ın öğrencileri bu maç ve bir önceki haftalarda olduğu gibi, ileri attığı pasların sayısını yükses tuttu.

Kilit paslarda (8) bu maç takımın yükünü toplam 5 pas ile Giuliano (2) ve Janssen (3) üstlendi.

 Aralarında toplam 22 pas yapan ikili bu istatistik ile takımda ilk 3’e girmeyi başardı. Giuliano, Janssen’den gelen paslardan birini iyi değerlendirerek gole çevirdi.

Topla oynama

Topla oynama istatistiğine bakarsak, Fenerbahçe’nin bu sezon en düşük topla oynama oranını görebiliriz. Bunu, Aykut Kocaman’ın takımı daha geri yatkın bir şekilde oynatmasına bağlayabiliriz. Orta sahada kalan boşluklar bu sorunu iyice önemli bir seviyeye taşırken, Aykut hoca çözüm arayarak Aatıfın yerine oyuna Soldado’yu aldı. Ancak maalesef bu plan yürümedi ve Soldado yaklaşık 10 dakika sonra sakatlandı. Oyuna giren Valbuena’nın ise bu soruna yararı olmadı.

Goldeki usta işi

Pozisyonun açıkçası yukarıdaki gibi olmasını bekliyordum, Giuliano topu Janssen’in koşu yoluna atıyor ve Janssen bir türlü iki topçu arasında yolunu bularak destek bekliyor. Ancak Giuliano topu kendi sürmeye devam ediyor, Janssen koşu yönünü ikinci direğe doğru değiştiriyor. Giuliano rakibi Diego’nun yanından geçmeye çalışıyor ve başarısız olunca topu ortaya doğru çekiyor.

İşte tam bu noktada aslında Giuliano topu tutup çizilmiş bölgeye bindiren takım arkadaşlarını beklemesi lazım, malum 4’e 2 bir pozisyon oluşuyor ve büyük bir dezavantaj. Ancak Giuliano topu bekletmeden Janssen ile buluşturuyor ve kendisi Diego ile teke tek kalacak bir şekilde en uçta pozisyon alıyor. Janssen topu uçtaki Giuliano’ya tekrar yolluyor ve tam bu anda Giuliano klasını konuşturuyor.

Diego’yu topu önünde alıyormuşcasına yanıltarak bir adım önde bırakıyor ve topu daha kaleye doğru kontrol ediyor. Rakibini müthiş bir şekilde çalımladıktan sonra topu sol alt köşeye şık bir şekilde bırakıyor.

Janssen’in performansı

Janssen müthiş bir performans çıkardı bu maç. En iyi yaptığı işi yaparak Chico ve Diego’ya baskı uyguladı ve devamlı hata yaptırdı. En fazla kilit pası (3) veren isim oldu ve koşularıyla adam azaltarak Giuliano’ya boşluklar yarattı. Janssen’in belkide en büyük sorunu şutları. Müsait pozisyonda kaleyi bulamadı, kendine şut pozisiyonu yaratırken ise yarım saniye fazla bekleyip vurunca top devamlı rakibin ayağına çarptı. Aslında daha fazla şut çekerse bu sorunu kesinlikle aşabilir, ancak sorun bazen Janssen’in gereksiz pas dağıtımında. Bencillik açısından Fenerbahçe’nin eski forveti Emenike’nin tam tersi. Ancak pas yerine zamanla şut yollarını denese vuruş tekniğini istediği seviyeye getirebilir ve kaleyi bulan şut yüzdesi (40%) artabilir.

Maçın adamı

Bu maç iş ortağımız İnStat’ın belirlemiş olduğu algoritma ile en yüksek puana Volkan Demirel ulaştı. İnStat’a katılıyorum ve Volkan’ın bu maç çok iyi bir performans çıkardığını düşünüyorum. Genellikle iyi pozisyon alıp gerekli kurtarışları yapan Volkan, özellikle ikinci yarıda İsmail Köybaşı’nın topu kaybetmesiyle oluşan pozisyonda müthiş bir çıkış yaparak Eto’o’nun vuruş açısını daraltarak kalesini gole kapattı.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş