Maç Analizi | Antalyaspor – Fenerbahçe

antalyaspor_0_fenerbahce_257f5_800

 

 

Spor Toto Süper Lig 20. hafta mücadelesinde lider Fenerbahçe, son sıralardan uzaklaşmaya çalışan Antalyaspora konuk oldu. Yaklaşık 25000 seyircinin izlediği maç ev sahibi Antalyasporun 4-2 üstünlüğüyle tamamlandı.

 

Savunmacı Fenerbahçe

 

Maça Vitor Pereira yine defansif bir orta saha ile çıktı.

 

fb1

 

 

Daha maçın ilk yarım saatlik diliminde Antalyaspor’un teknik direktörünün Vitor Pereira’nın taktiğini çözdüğünü görebiliyoruz. Tamamıyla önde basan ve geniş oynayan bir Antalyaspor vardı bugün sahada. İlk yarıda Fenerbahçe’ye neredeyse her türlü üstünlük sağladı, topla 283(FB-230) kere buluşup 8(FB-1) şut çekti ve 55% oranla topa sahip oldu.

 

fb2

 

 

Sakatliklar ve Defans Kurgusu

 

Kjaer ve Ba’nın yokluğunda stoper pozisyonuna Alves geçti, yanında ise Kadlec yer aldı . Alvesin ne kadar formsuz olduğu bu maçta kendini gösterdi. Aşağıda gösterildiği gibi defanstan 6-7 metre ileri çıkıp Eto’o ve Danilo’nun topla buluşmasını önlüyor. Eğer bunu başaramaz ise hızlıca bölgesine dönüp defans çizgisine katılması gerekiyor. Ancak fiziki eksikliği buna izin vermedi ve zaman zaman Alves defanstan kopuk kaldı.

 

fb3

 

 

Kadlec sezonun en iyi maçını çıkardı. İlk yarı çizgiden topu çıkartıp mutlak golü önledi. İkinci yarı ise Eto’o ile teke tek pozisyonda kaleye 2 metre uzakta son hamleyi yaparak Eto’o nun dengesini bozdu. Pereira defansta Alves yerine Mehmet Topalı deneseydi herşey daha farklı olabilirdi. Fenerbahçe bu şekilde daha fazla top tutarak, oyunu geriden daha kontrollü başlatabilirdi.

 

Ozan ve Fernandao Sorunu

 

Böyle baskılı futbola daha çok top tutan ve pas yapan oyuncularla çıkılması gerekir demiştik. Pereira’nın ilk yarı bu zorlukları görerek ikinci yarıya değişiklerle girmesi gerekirdi. Fernandao-Van Persie ve Ozan-Diego değişiklikleri yapılsaydı çok farklı bir oyun ortaya çıkabilirdi.

 

fb4

 

 

İkinci yarıya Ozan-Van Persie değişikliği yapıldı ve Pereira van Persie’yi Arsenal’den alıştığımız orta sahayı santrafora bağlayan ve top almak için orta çizgiye kadar gelen ‘False nine’ pozisyonuna çekti.

 

fb5

 

 

Böyle bir maçta Fernandao yerine teknik kapasitesi yüksek, ayağında top tutup pas dağıtımını yapan futbolcu grubu ile oynanmasını daha doğru buluyorum. İlk yarı rakibinin 8 şutuna karşın Fenerbahçe 1 şut çekti, o tek şut ta defansın hatalı geri pas yapmasıyla oluştu. Burada Fernandao-van Persie ve Ozan-Diego değişikliğine gidilse farkllı bir oyun ortaya çıkabilirdi.

 

fb6

 

 

Ozan 45 dakikada topla 18 kez buluştu ve 13 pas çıkardı. Diego ise 33 dakikada 40 kez topla buluştu ve 33 pas yaptı. Diego 57’de maça girene kadar Fenerbahçe’nin 2 şutu bulunuyor, Diego oyuna girdikten sonra Fenerbahçe 9 şut daha çekiyor. Diego öncesi 50% topla oynayan Fenerbahçe, Diego’nun oyunda bulunduğu sürede 65% ile oynadı. Sanırım fazla söze gerek yok.

 

fb7

 

 

Eto’o 34 değil, 24 yaşında

 

Eto’o bugün 10 yaş daha gençmiş gibi oynadı.

 

 

Her topa baskı yapıp pas trafiğini iyi yönlendirdi. Kilit pasları gollerde büyük katkı sağladı. 4 şut çekerek takımının en çok şut çeken ismi oldu. 1 gol, 1 asistle bu performansı süsledi. Kenara geldikten sonra teknik direktör yokluğunda oyunculara taktiksel öğütler verdi.

 

Maçın Adamı

 

Kuşkusuz Eto’o.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş