Maç Analizi | Atletico Madrid – Real Madrid

Cumartesi akşamı oynanan Madrid Derbisi’nde gülen taraf çıkmadı. Mücadele olarak doyurucu olsa da pozisyon kısırlığı sonucu golsüz biten maçı InStat verileriyle analiz etmeye çalışacağız.

Ortalama Pozisyonlar

4

 

Atletico Madrid

Simeone’nin maç öncesi planı, orta sahada kalabalık oyuncu grubuyla rakip alanda baskı yaparak kazanılan topları pozisyona dönüştürmek üzerineydi. Merkezde Gabi-Partey ikilisine ek olarak önlerinde konuşlanan Saul ve Koke de bu baskının baş aktörlerindendi. Zaman zaman kazanılan topları Correa ile buluşturarak hücumda hareketli anlar yaşasalar da maçın genelinde deplasman ekibi bu baskıdan çıkmada başarılı oldu.

Hal böyle olunca, maçın genelinde topa hakim olan taraf Real Madrid oldu.

6

Simeone’nin bir diğer planı ise merkezde sıkışması muhtemel oyunu beklerin katkısıyla geniş alana taşımak ve buradan pozisyon bulmaktı. Ceza sahasına kalabalık giremeyen ev sahibi ekibi yapılan ortaların büyük bir kısmını rakip savunmaya bırakmak zorunda kaldı.

3

Kalabalık savunma arasında doğru koşuyu yapan Koke pozisyonu istediği vuruşla bitiremedi.

Real Madrid

Deplasman ekibi de Atletico ile benzer sıkıntılardan muzdaripti. Hücumda Benzema – Ronaldo ikilisinin arkasında genelde sola yakın oynayan Isco ile pozisyon aradılar. Rakip sahada yerleşik vaziyette hücum etmenin yanı sıra rakibinin oyun tarzı yüzünden oyuncuların ‘bir gözü arkada’ oynadığını, riskli oynamamayı tercih ettiklerini söylemek gerek. Rakibi gibi Real Madrid’in de en büyük hücum eksikliğinin rakip ceza sahasına az oyuncu göndermesi oldu.

1

Kalabalık savunmanın arasında kaybolan Benzema ve ona en yakın olan oyuncu Ronaldo arasında neredeyse 15 metre mesafe var.

2

Pozisyonların dakikalarına dikkat ederek, ikinci görsel ilkinden sonuç alınamadıktan sonra atak sürekliliğini sağlayan, rakip yarı alanda yerleşik bulunan deplasman ekibini görüyoruz.  Buna rağmen Marcelo’nun yerden ortasına namzet sadece iki R.Madrid’li oyuncu var.

Şimdi de benzer hücum problemlerinden mustarip iki takımın pas istatistiklerine ve orta başarılarına bir göz atalım.

8

Ve bunun sonucunda karşımıza gelen şut istatistikleri de malumun ilanı gibiydi.

5

Ceza sahasının içinde iki takımda isabetli şut bulamazken, Real Madrid’in genel istatistikte görülen 3 isabetli şutundan 2’sinin Ronaldo frikiği, üçüncünün ise Kroos’un  30 metreden attığı bir şut olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Hücum hattındaki diğer isimler olan Isco ve Benzema ise kaleye sahada kaldıkları süreye boyunca tek şut atamadılar.

Savunma açısından üst düzey geçen bu maç için iki takımı da tebrik etmek gerektiğini söylemek lazım. Son olarak iki takımın hücumlarının şutla bitme oranlarını paylaşarak yazıyı noktalıyoruz.

9

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş