Maç Analizi | Bayern Münih 5-2 Hoffenheim

Bundesliga’nın 20. haftasında lider Bayern Münich evinde Hoffenheim’i ağırladı. Maçın hemen başında şok edici şekilde 2-0 yenik duruma düşen Bavyera ekibi, önce geri döndü ardından da maçı alıp götürdü. Bayern Münih’in Hoffenheim’a kiralık olarak gönderdiği Gnabry, Hoffenheim’ın ikinci golünü atarken takımına penaltıyı da kazandıran isimdi. Münih’in geri dönüş golünü atan Boateng ikinci golüyle galibiyeti de perçinledi. Maçta son sözü ise Hoffenheim’dan Münih’e gelen Sandro Wagner söyledi. Bayern böylece, puanını 50’ye çıkardı ve en yakın takipçisiyle arasındaki puan farkı şimdilik 16.

Verimlilik

Maça golle başlayan Hoffenheim özellikle ilk yarıda az ama öz şut çekti. Münih karşısında yakaladığı şansları gole çevirmeyi başaran Hoffenheim rakibini afallatsa da oyun etkinliğini azaltamadı. İkinci golden sonra geri dönen Bayern, iki yarıda da Hoffenheim kalesini korkutucu biçimde tehdit etti. Rakibinin ceza sahasının içinden 6’sı isabetli 12 şut çektiler.

Münih pozisyonları da duran toplar ve akan oyunda Hoffenheim’ın ceza sahasının içinde neticelendi. Maçın, yenik durumda olduğu anlar da dahil, her diliminde Münih’in şut üstünlüğü göze çarpıyor.

Bunun yanında Bundesliga’nın olağan lideri, Hoffenheim karşısında saha boyundaki savunma verimliliğiyle de dikkat çekiyor. Yanı sıra Bayern Münih’in hücum aksiyonlarındaki başarısı da istatistiklere yansımış:

36 kez dribling deneyen Münih’li oyuncular bu teşebbüslerde %67 gibi yüksek bir oranla rakiplerini geçip adam eksiltmeyi başarmış. Ayrıca rakibin ayağından top alma verimliliği de oldukça yüksek. Çok daha az kez topu söküp almayı denemiş olmasına rağmen rakibi kadar top kazanmayı başarmış. Bu sonuç da Münih’in tüm saha savunmasının ne denli yüksek yüzdeli olduğunun ispatı.

Dönüş

Münih’in golleri bulduğu ve galibiyeti perçinlediği anlarda topa sahip olma oranları zirve yapmış durumda. Rakibine topu göstermeyen Bayern, golü arzulayan bu boğucu performansının semeresini aldı. İlk yarıyı skoru eşitleyerek geçerken ikinci yarıya da maçı kazanmaya çıktı. Gollerin peşi sıra geldiği 20’li ve 60’lı dakikalarda Münih bariz bir oyun üstünlüğü kurdu.

Duran toplar ve sahanın merkezi

Maçta dikkat çekici bir diğer istatistik ise Münih’in Boateng’le iki de gol bulduğu duran toplardaki başarısı. Bayern Münih kullandığı 6 duran topta 5 kez kaleyi bulurken rakibinin de 5 duran top organizasyonun %80’ini başarıyla savuşturmuş. Ki penaltının da aslında kurtarıldığını hesaba katarsak Bayern’in rakibinin duran toplarının tamamını erittiğini söyleyebiliriz. Top kalelerine gelmeden, önünü kesmeyi başardılar.


Ayrıca iki takımın da sahanın merkezinden yaptığı ataklarda, hücumu şutla bitirmek ve rakip kalede tehlike yaratmak konusunda daha başarılı olduğu görünüyor.

Pas ağları

Bayern Münih’in maçta kurduğu sık pas bağlantılarının tümü aşağıdaki görselde görüldüğü gibi savunmadan topu çıkarırken ve atak oluşturmak için top döndürürken yaptığı paslardan ibaret. Ancak bu bağlantılarda bulunmayan hücum hattının pasları incelendiğinde Lewandowski’nin paslarının büyük çoğunluğunu Alaba’dan aldığı görülüyor. Devamında Lewa bu topların çoğunluğunu Vidal’e oynamış. Vidal’in maçtaki azami pas tercihi ise maçın yıldızlarından olan Coman. Yani aslında hücum hattında kurulan bağlantıda, Robben’in izole katkısı ve alan faydası ile bire birleri haricinde, şöyle bir pas ağı ortaya çıkıyor:

Alaba, Vidal, bu maç özelinde Coman ve Lewa’nın oluşturduğu bir pas ağı.

Adam geçme

Yukarıda bahsetmiş olduğum gibi rakibine driblingler vasıtasıyla hücum üstünlüğünü kabul ettiren Bayern’de Coman bu alanda ön plana çıkıyor. 12 kez karşısındaki rakibini topla geçmeyi deneyen Coman, bunların 8’inde rakibini arkasında bırakmış. Bu oran kendi sezon ortalamalarının bile üstünde, spektaküler bir performans. Ki saha haritasına bakıldığında bunların büyük çoğunluğunun rakip ceza sahasında ve tehlikeli alanlarda gerçekleştirildiği görülüyor:

Son söz

Bayern Münih, Hoffenheim’ı da geçmeyi başardı. Bundesliga’da bu sezon için artık rakibi yok gibi gözüküyor. 20 haftada toplayabileceği 60 puanın 50’sini topladılar ve en yakın rakiplerinin 16 puan önündeler. Hedefleri, Şampiyonlar Ligi; ama önce Beşiktaş’ı geçmeleri gerekecek.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.