MAÇ ANALİZİ | Beşiktaş – Fenerbahçe

bjk-fb1

Boğaz’ın derbisinde Beşiktaş, yuvası Vodafone Arena’da Fenerbahçe’yi ağırladı. Beşiktaş 90 dakika boyunca 3 puana daha yakın olup Aboubakar’la öne geçse de mücadelenin son anlarında 9 kişi kalan Fenerbahçe son dakikada attığı golle beraberliği kurtardı. Bu beraberlikle zirve yarışında Beşiktaş, Başakşehir’in 2 puan önünde yer alırken Fenerbahçe de Galatasaray’la olan puan farkını 5’e çıkardı ve üçüncülük yarışında avantaj sahibi oldu.

bjk-fb2

+ Beşiktaş’ın Artıları

Beşiktaş, Atiba gibi önemli bir eksiğe rağmen orta alanda büyük risk alarak başladı maça. Şenol Güneş bu riski doğru kullanarak topa ve orta sahaya mutlak hakim bir Beşiktaş izletti bize. Tolgay ve Oğuzhan ikilisinin her işi birlikte yapabilmesi takımın bugünkü iyi performansının başlıca nedeniydi.

bjk-fb3

Oğuzhan %91, Tolgay da %94 başarılı pas ortalamasıyla geceye damgalarını vuran isimlerin başında geldi.

Merkezdeki bu kontrol kanatlara da yansıdı. Beşiktaş, beklerinden maksimum verim aldı. Gökhan ve Adriano Beşiktaş oyun kurgusuna doğrudan katkı vererek oyun geçişlerinde ve topun sıkıştığı anlarda çok önemli işler yaptı. Rakip beklerin zaaflarından yararlanan Quaresma ve Babel’le de bolca şans yakaladı Beşiktaş. Nitekim atılan tek gol de Tolgay’ın kusursuz pasında Quaresma’nın ortasıyla sağ kanattan geldi.

Beşiktaş’ın en büyük artılarından biri de set hücumlarıydı. Özellikle bugün tabela yapamasa da Talisca’nın geriden alıp Oğuzhan ve Tolgay’la işbirliği içerisine girerek başlattığı ataklar Beşiktaş’a hücumda katkı sağladı. Talisca hücumda hatalı tercihler yapsa da etkiliydi ve tehlike yarattı.

+ Fenerbahçe’nin Artıları

Fenerbahçe maça ortak olacak hücum aksiyonunu veremese de ligin en iyi savunma tandemiyle özellikle kale önünü iyi bir şekilde savundular. Yan toplardaki savunma Quaresma’nın ortalarının anlamını yitirmesine neden oldu ve Fenerbahçe, Beşiktaş’ın önemli hücum planlarından birini bu şekilde savundu. Yay çevresinde ve kaleyi karşıdan gören noktalardan faul yapılmaması için özel bir çaba sarf etti Fenerbahçe. Bu Talisca’nın frikikleri için alınmış bir önlemdi ve başarılı oldu. Fenerbahçe’ye 1 puanı getiren olay ise atılan golden öte yenilmeyen ikinci goldü. Bunda da elbette Kjær-Skrtel tandeminin çabası etkiliydi. Fenerbahçe 2. golü yemeyerek maçın içinde kaldı.

bjk-fb4

─ Beşiktaş’ın Eksileri

Beşiktaş sabaha kadar oynansa gol yemeyeceği bir görüntü verdiği maçta son dakikada yaşanan iletişimsizlik nedeniyle 2 puan bıraktı evinde.

bjk-fb5

Kuşkusuz akşamın en büyük eksisi Fabri’nin başrolde olduğu Marcelo’nun da masum olmadığı o son şişirme toptu. Beşiktaş rakibinden yemediği golü kendi kendine yedi.

Beşiktaş adına başka bir olumsuz olaysa Aboubakar – Cenk değişikliği oldu. İlk maçta tersine şahit olduğumuz olay yine aynı etkiyi verdi. Beşiktaş, Aboubakar sahadayken canlı tuttuğu 3. bölgeyi Cenk’in statik golcüğüyle değiştirdi ve bu dakikalarda Fenerbahçe de biraz canlandı. Beşiktaş’ın bu maçı berabere bitirmesinin başlıca sebeplerinden biri bu oldu.

Kanat ortalarını iyi savunan Fenerbahçe’ye karşı alternatif plan üretememek ise Şenol Güneş’in hanesine eksi olarak yazılan en büyük olaydı.

─ Fenerbahçe’nin Eksileri

Fenerbahçe’nin başlıca eksisinin anlayış ve sistem kaynaklı olduğunu düşünenlerdenim. Özellikle rakibin işleyen sistemindeki en önemli parça olan Atiba yokken Fenerbahçe’nin orta saha savaşına dahil olmamasını bir eksi olarak görsek hata yapmış olmayız. Topal’ın eksikliğinin devreye girdiği nokta tam olarak bu oldu.

Fenerbahçe bildiğinden şaşmadı ancak bu sefer Kadıköy’deki maça oranla çok daha fazla pozisyon verdi. Babel ve Quaresma, Hasan Ali ve İsmail’i çok yıprattı.

Katı savunma ve kontra kovalayan bir takım anlayışına sahip olmasına rağmen hem ceza sahasında hem de ceza sahası çevresinde rakibe çok fazla fırsat tanıdı Fenerbahçe. Alışkın olduğumuz Fenerbahçe savunması hücumda etkisiz olsa dahi geride bu kadar şans vermezdi rakibine.

bjk-fb6

+ Beşiktaş’ın En İyisi

Maç boyunca aklımıza Atiba’nın gelmemesinin tek bir nedeni vardı: Oğuzhan & Tolgay ikilisi. İki oyuncu da beklenenin üzerinde oynasa da Tolgay bir adım öne çıktı bu akşam. Driplingleri zaten Beşiktaş’ın oyun geçişlerine doğrudan katkı sağlayan etkili bir özellik. Buna pas yeteneğini de ekleyince bugünkü Tolgay’ı izledik.

Atılan golde Quaresma’ya attığı milimetrik pasla lisedeki geometri hocasına selamı çakan Tolgay Arslan oyunun iki yönünü de kusursuza yakın oynadı.

bjk-fb7

Beşiktaş taraftarlarının maçtan önce çekindiği isimlerden Atınç Nukan da günü iyi bir performansla tamamladı. Atınç, girdiği 20 ikili mücadelenin 16’sını kazanarak sahanın bu konudaki en iyi ismi olurken uzun boyuyla savunma arkasına atılan topları da karşılayarak Beşiktaş savunmasındaki bu zorlu sınavdan iyi bir notla geçti.

+ Fenerbahçe’nin En İyisi

Fenerbahçe’nin en iyisi Kjær’di. Danimarkalı stoper Aboubakar’a fazla alan bırakmayarak Beşiktaş’ın hücum opsiyonlarından birinin devre dışı kalmasında büyük rol oynadı. Quaresma’nın tehlikeli ortalarını uzaklaştıran isimlerin başında da Kjær geldi. Atılan golde ters ayakla şişirdiği top ise pastanın kreması oldu. Fenerbahçe savunmadaki en iyi isminin hücumdaki aksiyonuyla golü buldu.

Zaman zaman yan top zafiyeti gösterse de Volkan Demirel de yaptığı 8 kurtarışla Fenerbahçe adına iyi bir performans sergiledi.

─ Beşiktaş’ın En Kötüsü

Beşiktaş adına sahada tam anlamıyla kötü bir futbolcu yoktu. Ortada doğru ve uygulanmış bir plan vardı. Yine de takımın en etkisizi oyuna sonradan giren Cenk Tosun oldu. Cenk’in golcülük meziyetleri bu maça uygun değildi ve rakip savunma arasında kayboldu. Golü bulabileceği tek pozisyondan da yararlanamadı.

Yenilen goldeki ihale de büyük oranda Fabri’ye ve iletişimsizlik nedeniyle Marcelo’ya yazıldı. Bu ikili maç özelinde iyi performans gösterseler de yenilen golün baş sorumlularıydı.

─ Fenerbahçe’nin En Kötüsü

Fenerbahçe adına sahanın kuşkusuz en kötü ismi eski Beşiktaşlı İsmail Köybaşı’ydı. Oyunda kaldığı süre içerisinde bolca kademe hatası yaptı. Quaresma’nın sol kanadı işlemesinin de baş sorumlularındandı ve ikinci yarıda da yerini Ozan Tufan’a bıraktı.

Beşiktaş > Aboubakar vs. Cenk

Beşiktaş’ın bugünkü eksilerinden olarak değerlendirdiğimiz değişiklik maça doğrudan etki etti. Beşiktaş’ta Aboubakar sahadayken takımın ceza alanında topla buluşma sayısı %66 artarken, Cenk sahadayken %8 azalıyor. Bu veri dahi tek başına Aboubakar – Cenk değişikliğinin Beşiktaş üzerindeki olumsuz etkisini gözler önüne seriyor. Güneş; skora, oyuna ve topa hakimken elindeki patlayıcı güçlerden birini kenara alarak maçtaki belki de tek taktik hatasını yaptı.

bjk-fb8

Beşiktaş > Çok Yakan Q7

Portekizli yıldız göze hoş gelen futboluyla taraftarı heyecanlandırıp etkili oyununu 1 asistle süslese de bundan fazlasını yapabilir miydi? Bu sorunun cevabı bence açık ve net: Evet.

Quaresma etkiliydi ancak verimli değildi. 21 tane orta açtı Q7, dile kolay. Yalnız bunlardan sadece 5 tanesi isabetli oldu ve 1 tanesi de gol oldu. Bu ne demek? Tek kelimeyle özetlemek gerekirse verimsizlik.

Öte yandan oyun içinde özellikle oyunu basit oynadığı anlarda çok faydalı işler yaptı Q7. Skrtel’i attırması tamamıyla bireysel yetenek başarısıydı. Yaptığı asistte de topla fazla oynamadı. Şu bir gerçek: Quaresma oyununu basitleştirdikçe oynayınca verimli. Diğer türlü masrafı, katkısını aşıyor.

Basit bir örnek: Q7’nin müthiş bir hareketle ceza sahasına girişi ardından zayıf ayakla yaptığı kötü vuruş…

bjk-fb9

İşte yukarıda bahsedilen basit oynama meselesi bu. Sol kanattaki Talisca’yı görmek Quaresma için çok zor olmasa gerek ancak göremiyor ve bunun gibi ataklar golsüz sonuçlanıyor. Görse Barça’dan, Inter’den, Chelsea’den yollanır mıydı zaten?

Başka bir örnek: Mükemmel bir çalımın ardından Quaresma yine ceza sahasına girmiş durumda ancak içerideki 3 arkadaşını görmek yerine yine kaleyi yokluyor. Sonuç yine kale vuruşuyla sonuçlanan tehlikeli bir atak.

bjk-fb10

Fenerbahçe > Salih Uçan’a Güvenmek

Fenerbahçe adına başarısız geçen bir sezonda Salih tıpkı Beşiktaş’ın Oğuzhan’da direttiği gibi oynamalı, süre bulmalıydı. Oğuzhan’ın Beşiktaş’a gelişiyle aynı sene Fenerbahçe’ye gelen üstüne bir de Roma turu atan Salih’i oynatmak ve kazanmak Fenerbahçe adına sezonun en büyük kazancı olabilirdi çünkü potansiyeli net. Bu maçta da Fenerbahçe’nin en net pozisyonunu klas bir pasla Salih hazırladı ancak Emenike bu ataktan yararlanamadı.

bjk-fb11

Fenerbahçe > Yan Top Savunması

Fenerbahçe tek golü sağ kanattan gelen bir ortayla yese de özellikle ortadaki ikili, beklerin zafiyetini kapatacak bir çabayla oynadı. Beşiktaş 25 orta açtı maç boyunca. Bunlardan yalnız 5 tanesi isabetli oldu 1 tanesi de gol oldu. Bu ne demek? Beklerin aksadığı bir maçtaki kanat ortalarını Volkan’ın ve savunma tandeminin çabasıyla savunmak demek. Fenerbahçe’nin maç boyunca yaptığı en iyi iş de buydu.

Beşiktaş zor günler için sakladığı kredisini 2 haftadır kullanıyor. Kara Kartallar fikstür ve puan avantajıyla hala şampiyonluğun en büyük favorisi lakin arkadan gelen Başakşehir’in de iştahının kabardığı bir gerçek. Fenerbahçe ise üçüncülük yarışında Galatasaray’ın 5 puan önünde ancak odak noktası Türkiye Kupası olduğu için lig maçlarında iştahlı bir görüntü sergilemiyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş