Maç Analizi | Beşiktaş – Kasımpaşa

Grande Capitano Necip Uysal

Sivok’un sakatlığı, Pedro ve İsmail’in kırmızı kart cezaları derken Slaven Bilic’i savunmada zorlu tercihler bekliyordu. Bilic, Atınç-Ersan ikilisini oynatarak riske girmedi ve stoperde geçtiğimiz sezon 1 maçta harikalar yaratan prensi Necip’i tercih etti.

Karakartal’ın genç kaptanı tartışmasız maçın adamıydı. Necip her zaman yaptığı mücadele, direnç, süpürücülük katkısını somut gerçeklerle besledi ve 1 de asist yaptı. Çizgiden çıkardığı %100’lük gol pozisyonu istatistiklere yansımasa da Beşiktaş ve Kasımpaşa taraftarlarının aklına kazındı.

Necip, her şeyden biraz olan ancak hiçbir şeyden tam olarak olmayan bir oyuncu. Rijkaard’ın Türk futbolu için kullandığı bu cümleyi Necip’e uyarlamak fazlasıyla kolay oldu. Top çalan, mücadele eden, süpüren, kademeyi kavramış bir isim ancak orta sahada oynadığı maçlarda oyunu dikine oynama becerisi olmayan bir isim. Hücum anlamındaki verimliliği sıfıra yakın. Tipik bir ön libero değil ancak savunma yönleri kesinlikle ağır basan bir isim Necip Uysal. Dün oynadığı futbolu uzun bir sürece yayabilirse Vodafone Arena’da Necip için bir Grande Capitano pankartı görmek bizleri şaşırtmaz.

Ateş, Su, Toprak, Sosa!

Arjantinli futbol sanatçısı resitaline kaldığı yerden devam etti. Duran top becerisi somut bir sonuç verdi sonunda. İsabetli pas verileri onun ne kadar iyi bir oyun kurucu olduğunu ispatlamaya devam ediyor.

Sosa ve Demba Ba uyumu henüz %100 sağlanamadı. Bunu eleştiri amaçlı söylemiyorum. Henüz aynı viteste oynamıyor bu ikili ve uyum tamamlandığında Beşiktaş’ın çok daha güçlü bir hücum hattı olacak. Avrupa’da ses getirmeyi hedefleyen bu takımın en büyük kozları bu ikili ve onlar da kendilerine neden bu kadar güvenildiğinin farkındalar. Sosa’nın dün Oğuzhan’ın girişiyle sağ kanatta oynadığı futbolu da ayrıca değerlendirmek gerek. Kısa süre de olsa Bilic’in neden onda bu kadar ısrar ettiğini kanıtlamış oldu bizlere. Önder Özen ve Slaven Bilic’in kanat oynayabilen bir 10 numara söylemi somut gerçeklerle ortaya koyuldu. Beşiktaş’ın geleceği olarak görülen Oğuzhan’ın dün çilingirlik konusundaki becerilerini de tekrar izlemiş olduk. Sonuç olarak Sosa Beşiktaş’ın Demba Ba ile birlikte en kaliteli oyuncularından ve Beşiktaş için hayati önem taşıyor. Kalitenin tecrübe ile birlikte vücut bulmuş hali diyebiliriz.

Frei-Töre Bu Sefer Kilidi Kıramadı

Beşiktaş’ın çilingirlik görevini üstlenmiş iki pırpır kanat oyuncusu Kasımpaşa’nın savunma kilidini kırmakta yetersizdi. Sosa ve Demba Ba’nın kalitesi Karakartal’a galibiyeti getirdi. Motta’nın şuursuz oyununa Kerim’in hücumdaki yetersizliği eklenince Beşiktaş’ın sol kanadı adeta felç oldu. Gökhan ise bir kanat oyuncusundan çok serbest bir oyun kurucu gibi oynadı.

7 numaralı formasıyla gördüğümüz Gökhan Sosa’nın fazlasıyla yakınlarındaydı. Serdar’ın yerine iyi bir ofansif bek olsaydı dün gece Beşiktaş’ın sağ kanattan çok daha fazla pozisyona gireceğini söyleyebilirdik.

Eksikler Ordusu Kasımpaşa

Türkiye Kupası’nda Tuzlaspor’a elenmiş, Şota ile beklediği ivmeyi bir türlü yakalayamamış Kasımpaşa dün akşam takımdaki eksiklerden yakınıyordu haklı olarak. Donk ve Alpaslan’ın cezaları, Orhan Şam’ın sakatlığı derken sahaya genç oyuncularından Erhan ve Mert ile çıkmıştı sahaya Kasımpaşa. Sol tarafta Babel’in etkisi vardı bir tek. O da sonunu getiremedi. Beşiktaş’ın bek handikapını sonuna kadar sömürmek istedi Babel ancak Necip’in olağanüstü performansı bunun önüne geçti. Heatmap verisinde gördüğümüz gibi Kasımpaşa’nın işleyen tek kanadı sol kanadıydı. 

Necip’in Asist mi Daha İyiydi, Demba Ba’nın Ofsayttan Kaçışı Mı?

Dün gece irdelendiğinde sanat eseri olduğu ortaya çıkan bir gole tanık olduk. Necip’in vücudundaki bütün mitokondrileri yüksek verimde kullanarak sıçramasıyla vurduğu kafa topuna Demba Ba müthiş forvet refleksini kullanarak cevap verdi. Demba Ba saniyesiyle kurtulduğu ofsayttan sonra gol vuruşunu da tamamladı ve Karakartal adına bir gol daha attı. Demba Ba durdurulamamaya devam ediyor ancak attığı penaltılar bu saatten sonra benim gözümde daha tehlikeli. Londra’da Lloris’i dahi aldatan o penaltı vuruşları bu saatten sonra daha zor olacak gibi zira şifresi yavaş yavaş çözülüyor. Beşiktaş Premier Lig kalitesinde bir golcüye sahip ve bunun tadını çıkarıyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş