MAÇ ANALİZİ | Beşiktaş – RB Leipzig

beşiktaş leipzig ile ilgili görsel sonucu

Beşiktaş, Vodafone Park’taki müthiş Şampiyonlar Ligi gecesinde Almanya’nın genç ve dinamik takımı RB Leipzig’i Babel ve Talisca’nın golleriyle 2-0 yenmeyi başardı. Beşiktaş bu galibiyetle 6 puana yükselerek zirvedeki yerini korurken Leipzig 1 puanda kaldı.

Maçı iş ortağımız Instat’ın verileri ışığında inceleyeceğiz.

Ortalama Pozisyonlar

1

Ortalama pozisyonlara baktığımızda Beşiktaş’ta göze çarpan en önemli fark Quaresma’nın konumu. Q7’nin alışkın olduğumuz konumu Cenk’in de ötesinde oluyordu genelde. Çizgiye yakın ve olabildiğince uçta görüyorduk onu ancak bu maç öyle olmadı, olamazdı. Portekizli yıldız maç boyunca bekine desteğe geldi. Kanatların verdiği bu savunma katkısı Beşiktaş’ın galibiyetinde rol oynayan önemli bir etkendi. Bir diğer detay ise Talisca’nın da alışkın olduğumuzdan farklı olarak orta sahaya daha yakın konuşlanmasıydı. Beşiktaş, kompakt ve akıcı Leipzig’e karşı başka türlü savunama yapamazdı zaten.

Topla Oynama

2

Beşiktaş maça atmosferin de etkisiyle çok doğru bir oyunla başlayıp ilk yarıda topun ve oyunun hakimi olsa da ikinci yarıda gözle görülür bir fark vardı. Muhakkak bunda doğru oyunla atılan 2 golün verdiği rahatlığın da payı vardı.

İlk yarıda %52 topla oynama oranı yakalayan Beşiktaş bu oranı ikinci yarıda %36’ya kadar düşürdü.

Topla oynama verilerinde gözümüze çarpan bir diğer detay ise üçüncü bölgelere girişler oldu. Üçüncü bölgeye girişlerde 28’e 43 gibi Leipzig lehine büyük bir fark varken ceza sahasına girişlerde 12-16 gibi yakın bir istatistik söz konusu. Bu ne demek? Porto maçında da sözünü ettiğimiz gibi Beşiktaş ceza sahasını iyi savunuyor demek. Üstelik bunu da malzemecisi dahil herkesi rakip yarı sahada olan Leipzig’e karşı yaptı Beşiktaş. 

Paslar

3

Hasenhüttl’ün önde basan, pas oyunu oynayan kompakt Leipzig’ini açmanın en iyi yolu uzun paslardı. Özellikle oyunun sol kanatta sıkıştığı anlarda ters kanatta kendini unutturan Quaresma’ya atılan uzun paslar Leipzig’in dengesiz yakalanmasında önemliydi. Nitekim Beşiktaş’ın bir golü de öyle geldi. Beşiktaş’ın normal oyun yapısında bu uzun paslardan şikayetçi olsak da bu maça özel doğru hazırlığın etkilerini görebiliyoruz. Beşiktaş için eleştirebileceğimiz nokta ise 54 uzun pasta yakalanan %56 pas başarı oranı. Bu oranın düşük olmasının sebebi de halk ağzında bam güm vurmak dediğimiz savunmadan düşünülmeden şişirilen toplar oldu.

Ceza sahasında yapılan paslara baktığımızda ise yine aynı noktaya dönüyoruz: Ceza sahasını iyi savunmak. Leipzig özellikle ikinci yarıda oyunu tamamen Beşiktaş yarı sahasına yıkmasına rağmen ceza sahasında neredeyse Beşiktaş kadar pas yapabilmiş üstelik isabet oranı da %38. Beşiktaş ceza sahasında yaptığı 15 isabetli pasla bu alanda Leipzig’in önüne geçiyor hatta.

Kanatlar

4

Kanatların kullanımına bakıldığında Beşiktaş’ın ağırlıklı olarak sol kanadı kullandığını görebiliyoruz. Aralarında en çok paslaşan oyuncuları da gördüğümüzde bunun sürpriz olmadığı anlaşılıyor zaten. Beşiktaş; Caner – Oğuzhan – Babel üçlüsüyle sol kanadı aktif kullandı. Babel’in golünde de sol kanadın özellikle Cenk’in müthiş katkısıyla çok aktif kullanıldığını görüyoruz.

Leipzig’in merkezi bir anlayışla oynamasının sebebi ise Beşiktaş kanat oyuncularının bekleriyle birlikte iyi bir savunma sınavı vermesiydi. Quaresma ve Babel’in savunmadaki bu payı Leipzig’i merkeze yönlendirirken Beşiktaş, Talisca’nın da desteğiyle yarı sahasında çok kişiyle savunma yaptı.

Cenk’in Asisti, Babel’in Golü

5

6

Cenk’in pasında Babel ters ayağıyla gelişine çok temiz bir vuruş yaparak golü atıyor.

Quaresma’nın Asisti, Talisca’nın Golü

7

8

123

Kaçan Kontra Ataklar

Beşiktaş adına dün eleştirilebilecek noktalardan biri gole dönüştürülemeyen kontra ataklardı. İkinci yarıda topa ve oyuna hükmeden Leipzig’e karşı Beşiktaş bolca kontra atak şansı yakaladı lakin bunları değerlendiremedi. Negredo’yla, Cenk’le hatta Tosic’le bile tehlike yarattı Beşiktaş ancak tabelayı değiştiremedi.

Leipzig’e karşı iyi hazırlanmış bir Beşiktaş izledik. İlk yarıda oyunun yönünü hızlı değiştiren, uzun oynayabilen ve ceza sahasında tehlike yaratabilen bir Beşiktaş vardı. Bu model tuttu ve 2 gol geldi.

İkinci yarıda ise topun hakimiyetini kaybettikten sonra ceza sahasını savunarak kontra kovaladı Beşiktaş. Bu kontralardan bir tanesi golle sonuçlanabilseydi bu modelin de tuttuğunu söyleyebilirdik.

Cenk Tosun & Ryan Babel

Cenk’in oyununa her geçen gün bir şeyler katması ve Babel’in hemen hemen her maçın tabelasına etki eden oyunuyla Beşiktaş hücumda iyi bir ikili yakalamış durumda.

10

Cenk’in sırtı dönük oyun becerisini geliştirmesi kuşkusuz Babel için çok önemli çünkü bu ikili maç içerisinde birbirlerine duvar olarak özellikle sol kanadı çok aktif kullanıyorlar. Arkadan gelen Caner veya merkezden gelen Oğuzhan desteğiyle hücumlar seviye atlıyor.

11

Cenk ve Babel iş birliğiyle hazırlanan iki pozisyonun haritası var aşağıda. İlk pozisyon golle sonuçlanıyor.

12

Son Söz

Beşiktaş hem mental hem fiziksel çok yorucu bir derbinin peşine Şampiyonlar Ligi’nde kritik bir maça çıktı ve 3 puanı gol yemeden 2 gol atarak aldı. Vodafone Park’taki mükemmel atmosferin etkisiyle rakibini sağır eden Beşiktaş 6 puana ulaştı ve zirvedeki yerini korudu. Güçlerin denk gözüktüğü bu kırıcı bir grupta daha iyi bir başlangıç yapılamazdı. Sıradaki iki maç varını yoğunu ortaya koymak zorunda olan Monaco’yla. Kaybetmemenin de kazanmakla eş değer olduğu bir seviyeye geçti artık Beşiktaş.

logoinstat

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş