Maç Analizi | Beşiktaş – Trabzonspor

Kaynaşmış Beşiktaş

Oynadığı pozitif futbola her geçen gün bir şeyler katan Beşiktaş bu gece de kolej takımı havasındaydı. Veli’nin fazlasıyla samimi açıklamalarına paralel nitelikte Beşiktaş bugün çok koştu. Bloklar arası mesafe minimum düzeydeydi ve yardımlaşma had safhadaydı. Sosa’nın sanatçılığına takım ayak uydurunca farklı skor kaçınılmaz hale geldi.

Dağınık Trabzonspor

Beşiktaş’ın tam aksine yenilen erken gol ile bocalayan Trabzonspor bugün fazlasıyla dağınıktı. Kanat verimliliğini ligde en iyi kullanan takım olmalarına rağmen Olcay ve Atiba’nın üst düzey mücadelesi özellikle Bosingwa’nın verimliliğini zedeledi ve Trabzonspor kanat organizasyonlarını tamamen bireysel yeteneklerine bıraktı. Üçüncü bölgede Cardozo’nun servisleriyle hareketlilik yaşadı Trabzonspor, o ataklara da Beşiktaş savunması geçit vermedi.

Trabzonspor zor bir geçiş sürecinde. Kurulan yeni bir takım var. Yeni bir hoca var. Ersun Yanal’ın aldığı iyi sonuçlar bunu görmemizi engelliyor lakin yeni bir takım ve yeni bir hocayla mayayı tutturmak birkaç haftada olabilecek bir şey değil. Trabzonspor, Beşiktaş gibi iyi bir proje takımı olabilir ancak taraftarın durumu burada belirleyici etken. Sabretmekten sıkılmış olabilirler ama durum bu ve Ersun Yanal bunu kısa sürede olmasa da başaracak gibi.

Picture2

Formasyon Zenginliğini Sonuna Kadar Kullanan Bilic

Beşiktaş’ın oyun tutma becerisinden yoksunluğunun önüne formasyon değişiklikleriyle geçiyor Hırvat hoca. Bugün 2-0’dan sonra dönülen 4-4-2 sistemi meyve verdi gibi. Takımda herkesin maksimum verime çıkması Bilic’in formasyon ve rotasyon zenginliğini de arttırıyor. Slaven Bilic deyim yerindeyse futbolcuların etinden de sütünden de yararlanıyor.

Tarihi Farkın Önüne Geçen Ersun Yanal

Beşiktaş’ta rüzgarın oğlu Gökhan Töre’nin müthiş driplingleri maçı erkenden kopma noktasına getirdi. Gökhan’nın dribblinglerine Sosa’nın ince pasları da eklenince özellikle Yunan stoper Avraam’ın bölgesinde Beşiktaş bir elmas madeni buldu. Trabzonspor’un zayıf bölgesine fazlasıyla iyi çalışan Beşiktaş’ı Ersun Yanal’ın Constant hamlesi durdurdu. Constant  Trabzonspor adına iyi bur futbol oynadı.

Picture4

Dengeleri Bozan Veli Kavlak

Beşiktaş’ın gizli şutörü attığı erken golle maçta dengeleri alt üst etti. Ters falsoyu iliklerimize kadar hissettiğimiz golde Veli’nin zamanlaması mükemmeldi. Kendi kaptığı topla kendi golünü attı ve Beşiktaş’ın Sosa ile birlikte en büyük şut kozlarından biri haline geldi. Bu golün sinyalini her maçta vermesine rağmen rakip takımlar önüne geçemiyor. Olcay kadar olmasa da müthiş bir sol ayağı olduğunu ispatladı diyebiliriz Veli için.

Dersine İyi Çalışan Beşiktaş Teknik Heyeti

Beşiktaş’ın her galibiyetinden sonra aynı cümleleri söylüyor olabiliriz ama Beşiktaş teknik heyeti yine rakip analizi konusunda önemli bir sınavdan başarıyla ayrıldı. Beşiktaş’ın en önemli zaaflarından bek savunmasının önüne Olcay tercihiyle geçti Slaven Bilic. Formda olan Kerim’i oynatmamak için çok önemli bir sebebi vardı yani Hırvat hocanın. Olcay Bosingwa’nın bütün verimliliğini düşürdü ve Motta’ya bir selam çaktı. Savunma zaafını Olcay’ın kapattığı Motta da en iyi sınavlarından birini verdi.

Durdurulamayan Demba Ba

Avrupa’da secde etmediği şehir bırakmayan Demba Ba Konya’yı boş geçer mi? Geçmedi. Karakartal’ın golcüsü sakatlanıp oyundan çıkana kadar üst düzey bir performans sergiledi ve neden ligin en iyi golcüsü olduğu bir kez daha ispatladı. Beşiktaş’ın mücadelesine, klasına yakışır bir golle eşlik etti 9 numaralı gol makinesi. Taraftarın özlediği bir tip ve taraftarı ateşlemeye devam edecek gibi gözüküyor.

Joser Ernesto Sosa

Yaptığı sanata devam eden Arjantinli yıldız taraflı tarafsız herkese göre maçın adamıydı. Neredeyse hatasız oynayan Beşiktaş’ta hatasızların hatasızı konumundaydı. Sertleşen futbola rağmen klasından ödün vermedi. Yaptığı asistin üstüne mücadeleci futbolunu da ekleyince Karakartal’ın en önemli gücü haline geldi. Takımla kısa sürede kaynaştı ve yokluğu fazlasıyla hissedilecek düzeyde. Uzun lafın kısası; Beşiktaş, seneye oynayacağı Şampiyonlar Ligi maçlarına kadar Sosa’yı dinlendirmeli!

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş