Analiz | Borussia Dortmund 4-0 Bayer Leverkusen

Hafta sonu Bundesliga’nın üçüncülük maçına sahne oldu. Maçı Dortmund Reus (2), Sancho ve Philipp’in golleriyle 4-0 net bir skorla kazandı ve lig üçüncülüğüne yükseldi.

Ortalama Pozisyonlar ve Kadrolar

RB Leipzig ve Frankfurt maçlarına üçlü savunmayla çıkan ve her iki takımı da 4-1 gibi net skorlarla geçen Leverkusen Dortmund maçına 4-2-3-1 dizilişi ile sahadaydı. Aslında bunun sebebi günümüzde birçok teknik direktör tarafından kabul gören Bielsa’nın öne sürdüğü ”rakip kaç forvetle çıkıyorsa artı bir stoper ile sahaya dizilmek” anlayışından kaynaklanıyor. Çift forvetle sahaya çıkan rakiplerine karşı üçlü savunmayı tercih eden Heiko Herrlich santraforsuz Dortmund’a karşı dörtlü savunma dizilimiyle sahadaydı. Leverkusen’in savunma dizilimini biraz daha incelersek Wendell’in sakatlanmasından sonra başka sol bek alternatifi olmamasından dolayı maça sol bek orjinli olmayan stoper orjinli Retsos bu sezon 16 kere ilk 11 başlarken 8 kere stoper 5 kere sağ bek ve 3 kere de sol bek oynadı ve kendisi sağ ayaklı. 11 kere ilk 11 başlayan Benjamin Henrichs 9 kere sağ bek veya kanat-bek oynarken 2 kere stoper oynadı. Bu maçta ise Tah sakatlanana kadar sağ bek, Tah’ın sakatlanmasından sonra sol beke çekildi ve kendisi sağ ayaklı.  Tah’ın sakatlanmasından sonra ise gene stoper orjinli Tin Jedvaj oyuna girdi ve oyuna girdikten sonra sağ bek olarak oynadı. Leverkusen’in beklerdeki yetersizliği oyunun geneline de yansıdı ona birazdan değineceğim. Leverkusen de Leno’nun yerine kalede 1 kere ilk 11 oynamış Ramazan Özcan olduğunu da belirtmekte fayda var.

Dortmund tarafında ise ilk önce sakatlık tablosuna bakalım. Andre Schürrle, Dan-Axel Zagadou, Michy Batshuayi, Raphael Guerreiro, Sebastian Rode ve Shinji Kagawa sakat. Ayrıca geçen haftaki derbiye göre kadroda Peter Stöger’in 4 farklı tercihi vardı: Schmelzer yerine Akanji, Dahoud ve Nuri yerine Weigl ve Götze, sakat Batshuayi yerine ise Sancho sahadaydı.

Başlama Vuruşu

Bayer Leverkusen

Leverkusen her zamanki gibi oyunu geriden kurmaya çalıştı. İlk pas tercihinin Bender olduğunu görüyoruz. Ramazan Özcan’ın pas haritasına baktığımız zaman bu durum daha net olarak gözüküyor.

Görselde Reus ve Philipp’in merkezdeki Bender’in pas yolunu kestiğini görüyoruz. Bu durum Bender’i sürekli olarak sol kanada oynamaya itti. Aşağıda Leverkusen’in en çok yapılan pas kombinasyonlarına baktığımız zaman Bender’in hepsinde olduğunu görüyoruz. Maça sol bek başlayan Retsos, Tah’ın sakatlanması ile sola geçen Henrichs ve Brandt gibi sol kanat oyuncularının ağırlıkta olması ise Dortmund’un merkezdeki pas yollarını kapatmasından kaynaklanıyor.

Leverkusen’in oyun kurmasındaki kısırlık ilk yarıda hiç isabetli şut çekememesine neden oldu.

Leverkusen topa sahip olmayı seven bir takım olmasına rağmen ilk yarıda bu üstünlüğü hiç gösteremedi. Aşağıdaki görsel maçın topa sahip olma oranlarını gösteriyor.

Leverkusen ikinci yarıda topa sahip olmaya başlasa da gol yollarındaki kısırlık devam etti ve maçı sadece 3 tane isabetli şutla bitirdi.

Borussia Dortmund

Dortmund, Leverkusen’in beklerdeki eksikliğinden faydalandı ve aşağıdaki dripling haritasına da baktığımız zaman yaptığı driplinglerin hemen hemen hepsinin kanatlardan olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle sol kanatta Sancho’nun sağ kanatta Pulisic’in driplingleri dikkat çekiyor. Sancho’nun 9 başarılı driplingi bulunuyor.

Aşağıdaki görsele bakarsak Dortmund hücum yönü olarak çoğunlukla sağ kanadını kullandığını söyleyebiliriz. Bunun yanında Burki’nin serbest vuruşlarda ve kale vuruşlarında tüm topları sağ kanada göndermesi de bu durumu destekler nitelikte.

Ayrıca Dortmund’un sağ kanattaki üstünlüğünü desteklemek için Piszczek’in hava toplarındaki muhteşem başarısını da ekleyebiliriz. 11 hava topunun 11’ini de kazanarak %100 ile oynadı.

Sonuç

Leverkusen maçın başından itibaren beklerde yetersiz kaldı. Dortmund rakibinin bu eksikliğinden faydalanarak rakibinin merkezdeki pas yollarını da kapatarak rakibini kanatlara itti ve kanatlardaki üstünlüğü ile çok rahat bir maç alarak maçı 4-0 kazandı ve hem lig üçüncüsü olurken hem de ezeli rakibi Schalke ile arasındaki puan farkını ikiye düşürdü. Heiko Herrlich ileriki haftalarda bek sorununu çözmek için tekrar üçlü savunmaya geçebilir. En azından Wendell iyileşene kadar.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

ahmethanulutas@gmail.com'

Yazar: Ahmethan Ulutaş

Maç Analisti | ahmethanulutas@futbolakademi.net

Paylaş