Analiz | Bursaspor 2-1 Akhisarspor

Maç önü

2018-2019 sezonunda bitime 3 hafta kala berabere kalarak birbirlerine küme düşüren 2 takım, 2019-2020 sezounda 1. Lig’in 2. haftasında karşı karşıya geldiler. Bir tarafta ekonomik krizle boğuşan, transfer tahtası kapalı olduğu için sahaya gençlerle çıkmak zorunda kalan 5. şampiyon Bursaspor ve diğer tarafta geçen sezonun Süper Kupa şampiyonu ve Türkiye Kupası finalisti Akhisar. Aslında futbolda her an her şeyin olabileceğini anlatan bir maçtı ve beklendiği gibi de oldu.

İlk 11’ler ve genel dizilim

Bursaspor, Yalçın Koşuvakak önderliğinde savunmada rakibine alan bırakmayan ve pas oyununa bağlı 4-3-3’ünden ödün vermedi fakat Akhisar’ın beklerinin hücuma katkısını engellemek adına daha çok 4-1-4-1 gibi göründüler.

Akhisar ise maça standart şablon 4-2-3-1 ile başladı ve 2. yarı itibariyle 4-4-2’ye döndüler. Çekdar, kırmızı kart gördükten sonra ise bu disiplinden kopmayarak 4-3-2 gibi oynadılar.

Öne çıkan taktik değerlendirmeler

Akhisar, Bursaspor’un pas ile çıkmasını engellemek adına önde basarak pas bağlantılarını bozmaya çalıştı.

Bursaspor ise rakibin 1. bölgede pas yapmasına izin verirken top kanatlara geldiğinde bütün pas bağlantılarına adam adama pres yaparak rakibin en etkili silahını başlamadan bitirdi.

Bursaspor’un rakibini boğan savunma anlayışındaki başarısı, savunmadaki takım uzunluğunu kısa tutup rakibine oyun alanı vermemesine bağlıydı. İlk baskıyı 2. bölge girişi kanat bölgelerinde yaptılar.

Bursaspor’un rakibini üstüne çeken oyununda ise hızlı çıkması, savunmasını önde kuran rakibine karşı en etkili silahı olurken gol pozisyonlarındaki paslarının neredeyse hepsi uzun paslardı.

Bursaspor’un özellikle maçın son anlarında 1 kişi eksik olan rakibinin uzun top oynayıp, topu ceza sahasına şişirmesini engellemek için 5-4-1’e dönmesi ise teknik ekibin rakibini ne kadar iyi analiz ettiğinin ispatıydı.

Öne çıkan oyuncular

Rüştü Hanlı, savunmadaki hamlelerinde 100% başarı sağlayarak hem havadan hem de yerden rakiplerine geçit vermedi. Özellikle 2. forvet olarak oyuna giren Bertuğ, rakibini hiç geçemedi.

Akhisar’da ise sol stoper Alperen Babacan, 101 aksiyon ile hem sahadaki en aktif oyuncu hemde %91 başarıyla sahadaki başarı yüzdesi en yüksek oyuncu olurken, 290 InStat Index ile takımın da en değerli oyuncusuydu.

InStat Index maçın adamı

4/3 savunma hamlesi ve 6/5 top sürme başarısının yanında 5/4 anahtar pas ile hem savunmada Kadir Keleş’i etkisiz hale getirdi hem de hücumda takımın en etkili ismi oldu. Açık alanda bu ligde fark yaratabileceğini özellikle top ile rakiplerini ekarte ederek gösterdi ve 335 InStat Index puanı ile maçın en değerli adamı oldu.

Önümüzdeki maçlar için değerlendirme

Zor günler geçiren ve ilk maçını şanssız bir şekilde kaybeden Bursaspor adına çok önemli bir galibiyet oldu. Şampiyonluk adayı olarak gözterilen Akhisar için ise sürpriz bir mağlubiyetti. Özellikle Akhisar teknik ekibinin B planının olmaması ve oyunu iyi okuyamaması Bursaspor’un işini kolaylaştırdı. Maçın ilk dakikasından itibaren taktik dominasyon tamamen Bursaspor’un lehineydi ve istedikleri gibi oynadılar.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş