Maç Analizi | Bursaspor – Antalyaspor

Her iki takım için de 3 puanın önemli olduğu bir maçtı ve iki takım da beklenilen taktik anlayışla sahaya çıktılar. Bursaspor’un dar kadrosuna hamle şansı veren 3’lü savunma anlayışına karşı Antalyaspor, topa sahip olmaya niyetli 3’lü orta saha ve top ile mesafe kat edebilen kanat oyuncuları ile çıktı.

Bursaspor Antalyaspor Taktik Dizilim

Antalyaspor, ilk yarı sonunda Sandro’nun kırmızı kartı sonrasında 1 kişi eksik kalsa da, Bursaspor, taktik disiplinden kopmadı ve rakibinin topla oynamasına müsaade ederek, onu 8 kişilik defans hattıyla boğdu. Bursaspor’un savunmadaki sayısal üstünlüğüne rağmen Antalyaspor, ikili mücadelelerde daha çok başarılı olan takım olarak göze çarptı.

Bursaspor Antalyaspor Aksiyonlar

Toplamda ikili mücadelelerde başarılı olan taraf Antalyaspor olsa da, önemli eşleşmelerde Bursaspor’un üstünlüğünün olması Antalyaspor’un hücümda etkili olmasını önledi. Antalyaspor’da topu taşıması beklenen iki kanat oyuncusunun da Bursaspor’un savunmasına karşı etkisiz kalması, istatistiklere şöyle yansıdı; Jeremy Menez, 6 ikili mücadelenin sadece 1 tanesinde başarılı ve Maicon, Titi’yle girdiği 7 ikili mücadeleden de başarısız olarak çıktı. Durum böyle olunca, Antalyaspor hücumda etkili olmayı başaramadı ve ilk yarı kaleyi bulan şutu olmadı.

Bursaspor Antalyaspor shoots

Antalyaspor, kanatlardan bir sonuç elde edemeyince de orta saha merkezdeki oyuncularına çok iş düştü. Hem savunma da hem de hücum da etkili olmaya çalışan ikilinin performansı ikili mücadele istatistiklerine şu şekilde yansıdı; Charles, savunmada 10/6 ve hücümda 12/6, Harun Alpsoy, savunmada 7/4 ve hücümda 15/6.

Bursaspor Antalyaspor Charles Bursaspor Antalyaspor Harun Alpsoy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antalyaspor, Sandro’nun verdiği derinlik sayesinde top Bursaspor savunmasındayken kısa pas alıcılara adam adama markaj yaptı. Agu, özellikle Harun Alpsoy’un adam adama savunması yüzünden pas merkezi olamayınca da Bursaspor, uzun toplarla çıkmaya mecbur kaldı.

Bursaspor Antalyaspor birebir baski

Antalyaspor, ilk 30 dakikada oyunu savunmada kabullendi, Bursaspor’u topla çıkarken hataya zorlamaya çalıştı. Bursaspor da hücuma çıkmak için efor sarfetti.

İlk yarının ikinci bölümünde Antalyaspor’un ön alandaki baskısından kurtulabilen Bursaspor ise ileride çoğalmasına rağmen, tehlikeli olmakta zorlandı. Badu, ayağında top olmadığı zaman santrafor gibi stoperlerin arasına gömüldü. Topsuz delici koşu yapmadı ve topu ayağına bekledi. İleride Badu ve Kembo top beklediği için de Stancu, koşularla alan açmaya çalıştı ama ne Badu ne de Kembo bu alanlara ilk yarıda çok hareketlenmediler.

Bursaspor Antalyaspor Stancu2

Badu, ilk yarıda top almak için geriye yeterince gelmeyince, Agu ve Batalla’ya da adam adama markaj yapılınca Stancu mecburen geriye gelip, al-ver oyununa dahil oldu.

Bursaspor Antalyaspor Stancu

Sandro’nun atılmasından sonra ise işler değişti, Bursaspor, skor avantajıyla kendi sahasına iyice gömüldü ve eksik olan rakibinin topla oynamasına izin verdi. İkinci yarının başında erken gol gelince de Leonardo, oyuna müdahale etmek zorunda kaldı.

Bursaspor Antalyaspor Topa Sahip Olma

Deniz Kadah’ın oyuna girmesiyle Antalyaspor’da bekler ileri çıkarak, hücümda 2-4-3 ile baskı kurmaya çalıştılar ama Bursaspor oyun disiplininden kopmadı.

Bursaspor Antalyaspor Antlyaspor hamle1

Hızlı gelişen atak sonrasında gelen Kembo’nun golünden sonra ise yorulan orta sahaya destek için Vainqeur ve Bursaspor savunmasını yıpratmak için hareketli bir forvet oyuncusu olan El Kabir oyuna girdi. Antalyaspor, 3-0 geride olmasına ve 1 kişi eksik olmasına rağmen oyun disiplininden düşmediğini 4-3 savunma hattını bozmayarak gösterdi.

Bursaspor Antalyaspor Antlyaspor Alan2

 

Leonardo, takımın başında yeni olmasına rağmen oyuna müdahale etmeye çalıştı ve hamleleri doğruydu. Nasri’nin olmaması ve Sandro’nun kırmızı kartı bütün oyun planını bozdu. Antalyaspor, geçen sezonki başarısını yakalayamayabilir ama Leonardo, durum ne olursa olsun, pozitif futbol oynatmaya çalışacağını gösterdi. Antalyaspor, 4-0 gibi net bir skorla kaybetmiş olabilir ama sahada daha iyi futbol oynayan taraftı.

Bursaspor’da ise Aziz Behich için ayrı bir paragraf açmak lazım.  Bu sezon ligde yakalanan en yüksek sol bek performanslarından birisi olan inStat Index 325 puan aldı.  Aziz, 3-5-2 ile yerini buldu diyebiliriz ve son 3 maçta 2 gol attı, 4 anahtar pas verdi. Bu formunu devam ettirirse, bu sene kariyer sezonu olabilir.

Bursaspor Antalyaspor Aziz Behich

 

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş