Maç Analizi | Bursaspor – Göztepe

İki takım için de 3 puanın Avrupa Kupaları sıralamasına yaklaşmak demek olduğu mücadelede, bu sezon savunma disiplini öne çıkan Bursaspor, 3 önemli savunmacısından mahrum olarak sahaya çıktı. Takımın en iyileri arasından olan Titi, Agu ve Aziz’in yokluğunu, Bursaspor çokça hissetti. Titi’nin yerine tecrübeli oyuncu Faty, ters ayak olmasına rağmen genç solak stoper Rüştü yerine tercih edilirken, Agu yerine Jorquera tercih edildi. Bursaspor, bu sezon kanatlarda ciddi sorunlar yaşıyor. A Milli Takım’a kadar yükselen Barış Yardımcı‘ın yedeği yok; Aziz yorgun, Emre, Onur ve Yusuf ise sakatlardı. Sol kanat oyuncusu eksikliğinde piyango genç oyuncu Sinan Bakış’a güldü ve hayatında ilk kez sol bek oynadı.

Bursaspor, bu sezon tutan defansif 3-5-2 oyun sistemiyle sahadayken, Göztepe ise defansif yönü ağır basan 2 ön liberolu 4-3-3 ile oynamayı tercih etti.

Bursaspor - Goztepe Dizilim

Bursaspor - Goztepe Dizilim Goruntu

Maç başlarken, son maçların formda ismi Halil ile Sinan eşleşmesinin maçın sonunca etki edecek bir eşleşme olduğu konuşuluyordu. Halil Akbunar, sağ kanatta oynadığı sürede çok etkisiz kaldı ve günün formda ismi Gouffran ile kanat değiştirdiler. Barış’ın arkasına sarkarak Barış’ın hücüma katkısını azaltmayı hedefleyen bu hamle ile Gouffran’ı da tecrübesiz Sinan Bakış ile karşı karşıya getirdiler. Halil Akbunar, maç boyunca 13/2 hücüm ikili mücadelesinde Sinan ile hiçbir zaman eşleşmedi ve Bursaspor’un en zayıf noktasını hataya zorlayamadı. Bursaspor, bu maçta aradığı sağ bek yedeğini buldu gibi, Sinan forvet oyuncusu olmayı bırakıp daha savunmacı bir oyuncu rolüne geçerek düşüşte olan kariyerine ivme kazandırabilir.

Bursaspor - Goztepe Halil Akbunar

Bursaspor - Goztepe Sinan Bakis

Bursaspor, 3’lü defans sistemini iyice oturtmaya başladı. Göztepe’nin cepheden çok zorlayamadığı bu maçta orta 3’lü 31/8 ikili mücadele başarısı ile öne çıktılar. Ricardo Faty, sol stoperde hem topla hem de pasla ileri çıktı ve zaman zaman rakip sahada baskı bile yaptı. 110 akisyonlu Batalla’dan sonra 101 aksiyon ile sahada en çok iş yapan 2. oyuncu ve çoğu hücumu arkadan başlatan oyuncu olarak göze çarptı. Faty, her zamanki gibi pas hatalarını ve yumuşak hamlelerini de yaptı ve rakibe gollük pozisyonlar armağan etti. 58. dakikadaki topla ileri çıkması sonrasında Jorquera’nın güzel ara pasına hareketlenen Stancu’nun ofsayt sebebiyle iptal edilen golünde önemli bir rol oynadı.

Bursaspor - Goztepe Faty

Bursaspor, alışılagelmişin dışında 3 hücumcu orta saha ile oynadı. Hal böyleyken topa daha çok sahip olması beklenirken, 3 oyuncu da taktik disiplinden kopmayarak savunmaya öncelik vererek boş alan bırakmamaya özen gösterdiler. Batalla ve Jorquera, beklenenin aksine sahanın her yerinde topla buluşurken Badu, boşluk doldurmaya, kontra ataklarda ileri koşmaya çalışırken oyun içerisinde birkaç pozisyon haricinde yoktu. Agu’nun yokluğunda beklenen Badu’nun defansın önünde kesici rolünü üstlenmesi ve Jorquera ile Batalla’nın kaleye daha yakın oynamasıydı ama Le Guen, Badu’nun atletizminden hücümda yararlanmayı tercih etti.

Bursaspor - Goztepe Batalla Jorquera Badu

Cristobal Jorquera, orta sahanın merkezinde Regista – Deep-Lying Midfielder tarzında oynayarak oyunu domine etti. Sezon başında Le Guen’in Batalla’yı oynatmak istediği pozisyonda sözleşmesi bitecek olan Jorquera’nın gösterdiği performans Le Guen’i rahatlatmış olmalı. 321 inStat Index puanı ile Süper Lig Haftanın 11’inde kendisine yer bulabilir.

Bursaspor - Goztepe Jorquera

Bursaspor yönetimi, taraftarı ve teknik heyetin beklentilerinin yüksek olduğu Emmanuel Badu ise ondan istenen hücum yönü kuvvetli orta saha rolünde istenen seviyede halen değil. Yıllık maliyeti €2.2M olan kiralık oyuncudan, oyunun sonucuna daha çok etki etmesi beklenior ama kendisi tabiri caizse kaçak dövüşmeye devam ediyor.

Bursaspor - Goztepe Badu

Süper Lig’de oyun takibi ve delici koşu konusunda en iyi oyunculardan birisi olan Pablo Martin Batalla yerine delici koşu ve boş alan doldurma görevi verilen Badu, forvetlerin arasına girmeye ve stoperlerin arasına saklanmaya devam ediyor. Kembo ve Stancu, çapraz koşu yaparken Badu, onları izlemeyi tercih ediyor. Delici koşular konusunda üstad Pablo Martin Batalla’dan öğreneceği çok şey var.

Bursaspor - Goztepe Badu Santrafor

Bursaspor’un hücumda en etkili ismi olan Jires Kembo‘ya karşı Göztepeli oyuncular ekstra tembihlenmiş gibiydiler. 22 numaralı Kembo, ceza sahasına yakın 2 kere topla buluştu, birinde az daha penaltı aldırıyordu diğerinde ise Stancu’ya kale ağzına dokunmalık bir orta kesti.

Bursaspor - Goztepe Bursaspor Dripling

Jires Kembo’ya her top geldiğinde 2 Göztepe’li oyuncu basarken bir başka oyuncu da onların kademesine giriyordu. Kembo, kafasını kaldırabilse boşta olan birçok Bursaspor’lu oyuncuyu topla buluşturabilecekken baskı yüzünden topu geriye doğru oynamak zorunda kalıyordu ya da kaybetti.

Bursaspor - Goztepe KEmbo Uzak 2

Bursaspor - Goztepe KEmbo Uzak

Bursaspor’un 2. yarıda Göztepe’nin baskısını kırması ve rakibe sorun çıkarmasında Dzon Delarge‘in oyuna girdikten sonra payı büyük. 22 dakikada verdiği 2 anahtar pas ile önemli pozisyonlar oluşturdu ve az kalsın Batalla’ya asist yapıyordu. 3-5-2 ile başlayan ve sonradan 3-4-3’e dönen Bursaspor için önemli bir hamle oyuncusu olduğunu gösterdi.

Göztepe’de sezon başında büyük beklentilerle transfer edilen tecrbüleri oyuncu Yoan Gouffran, sahanın her yerindeydi. 20. dakikada boş kaleye ıskaladığı, 83’teki volesi, 84’te Faty’nin hatasıyla araya girip Harun’a takılması ve 90. dakikada Harun’un kurtardığı karşı karşıya ile 4 gollük pozisyon içerisindeydi. Futbol talihi yanında değildi belki ama Göztepe’ye alıştığını ve ilerideki maçlarda skora etki yapmaya başlayacağının sinyallerini verdi.

Bursaspor - Goztepe Gouffran

Axel Ngando, oyuna girene kadar merkezde topla kat edecek veya pas oyununu yönetecek oyuncu eksikliğini ciddi manada hissetti, Göztepe. 3-5-2’ye karşı 2 kanat oyuncusuyla kat edereken hücüm etmeyi de tercih etmediler. Göztepe’nin bekleri maç boyunca 3. bölgede 23 aksiyonda bulunabildiler.

Bursaspor - Goztepe Traore Tanju

 

2 ön liberoya rapmen Göztepe’nin beklerini hücüma dahil etmemesi, Selçuk Şahin‘in 56 pasta sadece 9/7 dikine ve Rajko Rotman‘ın da 54 pasın sadeece 17/10 dikine oynamasıyla Göztepe, oyunu ileri taşımakta ve çoğalmakta zorlandı.

Bursaspor - Goztepe Hareketsizlik

Göztepe’nin orta sahasının savunma öncelikli oyunculardan kurulu olması sebebiyle Bursaspor, ilk kez 3’lü savunmanın hücüm katkısından yararlanabildi. Faty ve Ertuğrul, buldukları boşluklar sayesinde toopla ileri çıkarak Bursaspor’un hücümda çoğalmasını sağladılar. 65. dakikada Faty’nin geriden kurduğu oyunda ileri çıkan Ertuğrul Ersoy, Barış’a çok etkili bir ara pas verdi. Barış, zamanlamsını doğru yapabilse, belki de gol ile sonuçlanacaktı.

Bursaspor - Goztepe Savunma İleri Cikis

Titi, Agu ve Aziz gibi 3 önemli eksiğine rağmen sahadan 1 puanla ayrılan Bursaspor’da, Gouffran’ın şutlarına karşı başarılı bir kalecilik gösteren Harun Tekin, Bursaspor’un kazandığı 1 puanda en önemli rolü oynadı.

Harun Tekin Gouffran

logoinstat

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş