Maç Analizi | Chelsea 1-3 Tottenham

 

Londra derbisinde Tottenham, 28 yıl sonra Chelsea deplasmanından 3 puan çıkarttı ve Şampiyonlar Ligi’ne katılmayı büyük oranda garantilemiş oldu. Chelsea ise bu mağlubiyetle 5.’lik ve 6.’lık için Arsenal’la baş başa kaldı. Delle Ali 2 haftada 3. golünü atarken, ilk dublesini yaptı.

InStat verileriyle maçı analiz etmeye başlayalım.

Ortalama Pozisyonlar

Chelsea’nin savunmadaki katı duruşunu zaafiyete çevirmek için, 2-3 tane alternatif hücum planınızın olması gerekiyor. Pochettino da bunu yaptı. Etkili ayakları ve tahmin edilemeyen hücum varyasyonları sayesinde skoru alabildi. Kane’in kenarda başladığı maçta; Lamela, Dele Alli, Son ve Erikksen’i küçük bir kutu içerisinde görebiliyoruz. Özellikle ilk yarıda topun Tottenham’da olduğu hemen hemen her pozisyonda bu grup aynı bölgelerde dolaştılar. Chelsea savunmasını geçebilmek için, merkezde kısa paslar yaparak Son’un defans arkasına koşularını bekleme ya da kanatlardan gelen desteği değerlendirme planlar vardı. Orta sahada ikili oynayan Dembele ve Dier’ın kendi sahalarından attıkları uzun paslar da, bir başka hücum varyasyonuydu. Tottenham’ın bu kadar opsiyonlu hücum denemelerine rağmen Chelsea’nin tek derdi, kontra atak yakalayıp, Hazard’ın skor üretmesini beklemekle geçti.

Topla Oynamalar ve Şutlar

Tottenham ilk yarının sonunda bulduğu golle soyunma odasına moralli gitti. Tottenham rakip ceza sahasına 7 defa girebildi ve bunların 6 tanesinde şut çekebildi. 6 şutta 4 isabet ve 2 tane de gole geldi. Üretkenlik dediğimiz bu oluyor herhalde! Chelsea ise 23 denemeden sadece 1 gol çıkartabildi. Topun daha çok Tottenham da olduğu zaman aralıklarında Tottenham 3 şut çekebilirken Chelsea maçın genelinde şut pozisyonları yaratabildi ancak etkinlikleri çok düşüktü.

Atak Yönleri

Chelsea ağırlıklı olarak Moses ve Willian’ın olduğu kanadı kullandı. İki isimde orta ve şut imkanları yaratabildiler ancak yukarıda bahsettiğim topu kaleye sokamama sorunu, Chelsea için sezon başından itibaren büyük bir sorun olarak devam ediyor. Tottenham’ın daha çok merkezi ve sol kanadı kullandığını görüyoruz. Ama oyun içerisinde toplam pas ve hücum pas rakamlarına baktığımız zaman, Trippier’ın daha oyunda olduğunu görüyoruz. Pochettino her zaman 2. bölgede oyun kurarken Trippier’ın pas yeteneğini kullanmak istiyor. Davies ise daha çok 3. bölgede topla buluşarak, anahtar pas veya ortalarla katkı sağlıyor.

Etkinlik!

Chelsea’nin pas yoğunluk haritasında tek hücumcu Hazard. O’da gününde olmayınca Chelsea hücumda üretemiyor. Tottenham’ın savunmada alanları iyi kapatması ve kendi ceza sahalarına yaklaşıldıkça agresifleşen baskısı sayesinden, Chelsea oyunu geriden kurma denemeleri yapmak zorunda kaldı. Bireysel bir kaç pozisyon hatası dışında Tottenham savunmada iyi günündeydi.

Chelsea anahtar pas sayılarında 23/13’lük yani 57%’lik bir isabet yakaladı. Altın bölgelerde yakalanan fırsatları değerlendiremediğiniz zaman oralara gelmenizin bir anlamı olmuyor. Evet, üretebiliyorsunuz ama etkin değilsiniz. Evet, iyi savunma yapıyorsunuz ama gol atamayınca maç kazanamıyorsunuz!

Tottenham Top Kayıpları

Tottenham’ın ilk yarı içerisinde merkezde kaptırdığı toplar çok fazla. Merkezi zorlamak Chelsea savunmasını geçmenin mantıklı bir yöntemi ancak burada yapılan top kayıpları kaleye yaklaşmalarını zorlaştırdı. Chelsea orta saha ve savunmacılarının agresif baskısı da bunda etkili oldu.

Üçgen

Tottenham hücum yaparken her zaman pas alternatifleri oluşturmaya çalışan bir takım. Top ayağında olan oyuncunun en az 2 tane pas opsiyonu olabiliyor. Bu, sahaya doğru yayılmayla ve doğru zamanda yapılan topsuz koşular sayesinde olabiliyor. Chelsea savunması Morata hariç yaklaşık 5-10 metre uzunlukta ve 30-35 metre genişlikte. Bu yerleşim Tottenham’ın merkezde çok top kaybı yapmasına neden oldu ancak, Dele Ali’nin attığı ilk golde de bu denemelerin ekmeğini yediler!

Dier aldığı topu 3. bölgeye aktarmak için iyi bir boşluk buluyor. Chelsea hücumcularının baskı yapmaması da rahat oynamasına neden oluyor. Lamela, Son ve Erikksen, 2. bölgede top almak için fırsat kolluyorlar. İlk opsiyon Lamela gibi duruyor ve o esnada Christensen de pas bağlantısını kesmek için bölgesini boşaltıyor. Bu boşluğu iyi değerlendiren Dele Alli koşuya başlıyor ve Dier harika bir defans arkası pas atıyor. Usta işi kontrol ve gol vuruşuyla Chelsea’nın gardı tamamen düşüyor. Pochettino burada; ‘2. bölgede pas opsiyonu yaratmak, bunun yanında defans arkasına koşu yapılacak boş alanlar oluşturmanızı da sağlar.’ demek istiyor.

Sonuç

Tottenham aldığı puanlarla alt gruptan iyice koptu. Oynanan oyun, sezon sonuna kadar motivasyonlarını diri tutmaya devam edecektir. Conte ise şimdiden bir sonraki sezonu planlamaya başlamıştır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş