Maç Analizi | Espanyol 1-1 Barcelona

La Liga’da 22. Hafta maçında Espanyol ile Barcelona karşı karşıya geldi. Gerard Moreno ile öne geçen Espanyol’a, Gerard Pique cevap verirken, Katalan Derbisi 1-1 sona erdi.

Maç kadroları açıklandığında çoğu kişi Valverde’nin kadro seçimine şaşırmıştı. Messi, Alba, Rakitic ve Sergi Roberto’yu yedek kulübesine çeken Valverde, sahaya Paco, Digne, Paulinho ve Semedo ile çıktı. Aslında bu rotasyon sinyalini Valverde kupa yarı final ilk maçının sonrası verdiği röportajda verdi. Çok sıkışık bir takvimde olduklarını vurgulamıştı. Rotasyonu bu maçta gördük.

Espanyol ise ideale yakın bir kadro ile sahaya çıktı. Sanchez Flores’in kadrosu ideale yakındı ancak sistem ve anlayış değişikliği göze çarpıyordu. Son oynanan Leganes maçında 4-3-3 dizilişini kullanan Flores, bu maçta 4-4-2 dizilişini kullandı. Leganes maçında topa daha çok sahip olan ve maçı kaybeden Espanyol, bu kez topu rakibine bırakıp reaktif bir anlayış sergiledi. Flores ise bu maç için 3 değişikliğe gitti. Naldo, Darder, Jurado sahaya çıkarken, Hermoso, Duarte ve Sergio Garcia yedek kulübesine döndü.

Maç yoğun yağış altında oynandı. Saha zemini bu yağışı kaldıramadı. Bölüm bölüm su birikintileri oluşmuştu. Bu durum pas oyunu oynayan Barcelona’yı çok zorladı. Espanyol ise yaptığı baskıyla ve derin blokta kalabalık savunmasıyla Barcelona’nın işini daha da zorlaştırdı.

Ortalama pozisyonlarda göreceğimiz gibi Espanyol stoperleri ve orta saha 3’lüsü sadece savunmada kaldılar. Bekler ve kanat oyncularının katılımıyla 9 kişi Barcelona’yı karşıladılar. Barcelona ise bu ağır şartlarda öncelikle maçı kontrol etmeye çalıştı. Bekler ve orta saha üçlüsü ile ikinci bölgede oyunu tutmaya çalıştılar.

Espanyol’un oyun anlayışı ve ağır zemin şartları bizlere hücum futbolunun ortaya çıkmayacağını gösteriyordu. Şut sayıları bizlere bunu gösterdi. Burada önemli nokta Barcelona’nın 9 şutunun 7’si ceza sahası içinden geldi. Bu bizlere Barcelona’nın rakibini geriye doğru ittiğini, rakibini oraya hapsettiğini gösteriyor.

Bir diğer önemli nokta ise Espanyol’un hücumdaki etkiliği bitiriciliği. Espanyol 3 şans yaratıp 1 gol bulurken, Barcelona 8 şans yaratıp 1 gol bulabildi. Espanyol skoru aldıktan sonra psikolojik olarak daha da güçlenip savunmada daha iyi organize oldu.

Espanyol derin savunması

Maçın kilit noktalarından en önemlisi Espanyol’un yaptığı derin savunmaydı. Kupa çeyrek finali ilk maçında da bu savunmayı görmüştük. Espanyol o maçı 1-0 kazanmayı başarmıştı. Bu maçta da Espanyol’un savunma organizasyonu çok iyiydi. Sanchez Flores maç sonu açıklamalarında da savunmasını övdü. Stoperler ve orta saha 3’lüsü tamamen savunmaya odaklıydı. Bekler ve kanatlarında geri gelmesiyle 9 kişilik 2 hatlı bir savunma oluştu.

Savunma hattı ve orta saha hattı çok yakın oynadı. Böyle olunca Barcelona hatlar arası oyununu oynayamadı. Espanyol bu 2 hatla Barcelona’nın merkezden oynamasını engelledi. Valverde ile birlikte oyunu merkezden oynamaya çalışan Barcelona merkezden gelemeyince oyunu kanatlara yöneltmeye başladı.

Espanyol kanat savunması

Merkezden Espanyol’u açamayan Barcelona oyunu kanatlara çevirdi. Ancak oyun yapısı ve sistemi kanatlardan atak geliştirmeye uygun olmayan Barcelona şans yaratamadı. Burada en önemli nokta ise Espanyol’un kanatlara kaymaları çok iyi yapmasıydı. Bu kaymaların bu kadar başarılı olmasının sırrı ise Espanyol forvetlerinin orta sahaya adeta yapışık oynayarak oluşturdukları üçüncü hattı. İkinci bölgeyi geçen Barcelona karşısında 3 hatlı 11 kişilik savunma buldu. Merkezden açamayınca kanada döndüler. Burada da Espanyol hatları iyi kaydırarak her zaman bir fazla adamla Barcelona’yı karşıladı. Gerard ve Baptistao’nun bu katkıları çok önemliydi.

Barcelona geriden oyun kurma ve oyun kontrolü

Ernesto Valverde’nin Barcelona’da yaratmaya çalıştığı sistem son derece sakin, düşük tempo topa sahip olma üzerine kurulu. Bu maçta da Espanyol’un derin savunmaya geçmesiyle, Barcelona maçın başından sonuna kadar oyunu kontrol etti. Barcelona, 4-3-3/ 4-4-2 değişim sistemiyle oynadı. Oyunu kontrol edebilmelerinin ilk çıkış noktası geriden oyun kurabilmekti. Barcelona geçen sezona göre geriden oyun kurmada bu sezon çok daha iyiler. Espanyol özellikle maçın başında Barcelona’ya ileride basmak istedi ancak Barcelona bu baskıyı rahatça kırabildi. Böylelikle oyunu kontrol edebildiler.

Ter Stegen’in pas özelliği Barcelona’ya hep bir fazladan seçenek sağlıyor. Böylelikle boş adamı bulabilmeleri kolaylaşıyor.

4-3-3/4-4-2 elmas dizilişleri topu daha rahat dolaştırmalarını sağlıyor. Oyuncuların doğru pozisyon almalarıyla doğal olarak üçgenler ve elmas şekilleri sahada görülebiliyor. Espanyol karşısında da bu sistemle rakibini geriye iten Barcelona, Espanyol’u sürekli bir baskı altına aldı.

Bu oyun kurmalarla rakip sahaya yerleşen Barcelona, Espanyol’un derin savunmasını aşmakta zorlandı. Böyle durumlarda ise merkezden kanada diagonal bir topla rakibi kaydırıp tekrar merkezde boşluk yaratabiliyorlar. Alba-Messi bağlantısı sürekli bu oyunla ortaya çıkıyor. Esapnyol’a karşı ise Busquets-Digne üzerinden oynadılar.

Busquets,Digne’ye diagonal bir pas oynadı. Espanyol savunma hatları kayarken merkezde boşluk ortaya çıktı. Bu Espanyol savunmasının maçta yaptığı neredeyse tek hataydı. Coutinho bu boşlukta topla buluşup, şut şansı buldu.

Barcelona karşı baskısı

Barcelona maçta %70 topla oynama oranı yakaladı. Topla rakip sahada bu kadar çok oynanınca kaptırılacak toplara baskı yapmak, rakibin kontralarını kontrol etmek için çok önemli hale geliyor. Barcelona yaptığı karşı baskıyla Espanyol’a nefes aldırmadı.

Ernesto Valverde’nin Barcelona’ya getirdiği yenilik kesinlikle baskı oldu. Luis Enrique döneminde çok kopuk olan baskı futboluna geri dönen Barcelona, rakiplerine topla oynama şansı vermiyor. Espanyol’a karşıda bu baskılarıyla rakibin hücum etmelerini engellediler. Espanyol hücumda forvetlerin bireyselliğine baktı. Gerard Moreno bu maçta onlar için kurtarıcı oldu.

Barcelona’nın baskı oyununun etkisini kapılan toplarda görebiliriz. Barcelona ikinci yarıda rakip sahada 7 top kazandı. Espanyol ise sadece 2 top kazanabildi. İkinci yarıda Espanyol kendi sahasında 10 top kaybı yaptı. Barcelona karşı baskısıyla rakibini kontrol etmeyi başardı.

Bu baskı oyunu maçı ikili mücadelelere götürüyor. Barcelona takımlarının klişe olarak söylenen hava toplarında zayıftır tezi tamamen bu maçta çürüdü. Kendinden fizik olarak çok üstün olan Espanyol’a karşı hava toplarında %67’ye karşı %33 üstünlük kurdular.

Baskı yapılırken bir diğer önemli nokta ise pas aralarıdır. Pas arası yapabilen takım hücuma daha hızlı çıkabilir. Barcelona bu maçta 16 defa rakip sahada pas arası yaptı. Böylelikle oyunu orada tutmayı başaran Barcelona, rakibini baskı altına aldı.

Maçın adamı

Maçın adamını seçerken zorladık. Espanyol’da maçın adamı kesinlikle Gerard Moreno oldu. Barcelona’da ise Samuel Umtiti kusursuz bir maç çıkarttı.

Gerard Moreno-Espanyol

Gerard Moreno maç boyunca, 1 gol, 7 başarılı dripling, 2 anahtar pas, 3 top kazanma, %53 ikili mücadele kazanma ve 332 InStat Index’i tutturdu.

Samuel Umtiti – Barcelona

 

Samuel Umtiti maç boyunca, %100 ikili mücadele kazanma (11/11), 2 başarılı dripling, 3 top kazanma, 9 pas arası, %89 pas başarısı ve 334 InStat Index’i tutturdu.

Sonuç

Espanyol maçtan mutlu ayrılan taraftı. Sanchez Flores maç sonu röportajında takımının performansından mutlu olduğunu özellikle savunmada çok iyi iş çıkarttıklarını belirtti. Espanyol özellikle farklı dizilişler ve farklı oyun anlayışları ortaya koyabiliyor. Bu çeşitlilik onlar için çok öenmli. Sanchez Flores burada yaptığı işle dikkat çekiyor.

Barcelona bu sonuca üzülen taraf oldu ancak çok fazla üzerinde durulması gereken bir sonuç değil. Hatta bu puan onlar için iyi bir sonuç diyebiliriz. Ernesto Valverde de maç sonunda belirttiği gibi Barcelona bu zor şarlara ayak uyduramadı. Bu şartlarda 1 puan değerliydi.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş