MAÇ ANALİZİ | Fenerbahçe 0 – 1 Bursaspor

fb1

Spor Toto Süper Lig’de Milli Takım arasından sonra Fenerbahçe evinde Bursaspor’u ağırladı. Rakibini en son 6 sene önce yenen Bursaspor maçı 1-0 kazandı ve böylelikle Fenerbahçe kendi adına lig tarihindeki en kötü başlangıcı yaptı.

Kadro seçimleri

fb-2

Fenerbahçe sahaya geçen sene bazen gördüğümüz 4-3-3 ile çıktı, ancak bu sefer sahada iki yeni transfer vardı. Normalde Topal’ın oynadığı defansif orta saha pozisyonunda bu sefer uzun bir aradan sonra Josef oynadı. Sağ tarafta Wiel’ın önünde yeni transferlerden Lens ilk maçına çıktı. Sow 1 yıllık aradan sonra yine forvet’te başladı.

fb-3

Fenerbahçe’de şu anda en öne çıkan yaratıcı orta saha oyuncusu kuşkusuz Salih Uçan. Fenerbahçe daha ilk yarıda kendi sahasından çıkmakta zorlandı, sırayla Josef, Ozan ve Alper top çıkarma rolünü üstlendi ancak devamını getiremedi. Eğer Josef yerine Ozan, Ozan’ın pozisyonunda ise Salih başlamış olsaydı, Fenerbahçe oyun kurmakta bu kadar zorluk çekmeyebilirdi.

Bursaspor’un disiplinli saha dizilişi

Hamza Hamzaoğlu maçtan önce Fenerbahçe’nin maça hızlı başlayacağını ve öncelikle onları durdurmaya çalışacaklarını belirtti. Maç başlayınca Bursaspor’un tam da bunu yaptığını gördük.

fb20

Hem defans, hemde orta saha çizgisini sabit tutan Bursaspor’lu oyuncular, Fenerbahçe’yi defanstan çıkarken uzun topa zorladı.

Bu nedenle Fenerbahçe ilk yarıda rakibinden daha fazla top kaybetti (8-6).

Josef’in büyük hatasıyla gelen gol

Batalla sahanın en kısası olmasına rağmen 33. dakikada şık bir kafa golü attı. Tabii ki bu şıklığı süsleyen Josef oldu. Bu pozisyonun en önemli anı, Josef’in Batalla’yı unutması oldu. Tek tek bir bakalım:

fb5

Skrtel, Batalla’nın bomboş olduğunu görerek Josef’i uyarıyor. Josef hemen rakibinin önünü kapatmak için hareketleniyor.

fb6

Josef çok iyi bir iş çıkartarak Batalla’nın önünü kapatıyor. Pozisyonun burada duraklaması gerekir çünkü bütün oyuncuların önü kesili ve orta yapacak kimse yok saha içinde.

fb7

Daha orta açılmamışken Batalla öne hareketleniyor.

fb8

Kendisini unutturan Batalla en az 2 metre önde bomboş pozisyonda topu ağlarla buluşturuyor.

Sağ kanat katkısız

Fenerbahçe’nin bu maçta bir diğer eksiği ise sağ kanattı. Sol kanatta gerek Hasan Ali ile, gerek ise Volkan Şen ile verimli olmayı deneyen Fenerbahçe, sağ kanadı neredeyse hiç kullanamadı. Hasan Ali ve Volkan Şen toplam 5 isabetli orta çıkardı. Volkan’ın bir topu direkten döndü, bir topu çizgiden çıkartıldı. Diğer kanatta ise tam bir durgunluk vardı. Wiel ve Lens bırakın isabetli şutu, isabetli bir orta dahi yapamadı. Sol kanat topla 135 kez buluşurken, sağ kanat 108 kez buluşabildi.

fb9Hasan, Volkan, Wiel ve Lens’in ısı haritası

Ancak bunun zamanla değişeceğine inanıyorum, malum Lens takıma daha yeni katıldı ve Wiel ile ilk defa oynadı. Hasan ve Volkan gibi birbirlerine alışınca daha iyi bir performans sergileyeceklerdir.

Orta saha yetersiz kaldı

Dick Advocaat’ın aslında oyuncularından istediği defanstan olabildiğince hızlı top çıkartma ve orta sahada basit oyun. Ancak maçtan hem Ozan, hem Alper kopuk oynadı. Maçın ilk yarısını %74 gibi inanılmaz bir topa sahip olma oranıyla bitiren Fenerbahçe’de bu iki oyuncu topla sadece 32 ve 33 defa buluşabildi.

fb10Ozan ve Alper’in ilk yarıda topla buluşmaları

Fenerbahçe’nin en büyük sorun yaşadığı bölge ileriye top beslemek oldu. Bu sorun ikinci yarıya başlanırken Alper’in çıkıp yerine Van Persie’yi bırakmasıyla kısmen çözüldü. 4-4-2’ye dönen takım, Van Persie’nin tıpkı bir “false 9” gibi orta sahaya inip kanatlardan bindiren oyuncuları beslemesiyle farklı bir boyut aldı. Ayrıca Robin’in bu inmeleri hem Josef’i hem Ozan’ı rahatlattı, pas yönlerini açtı ve Fenerbahçe oyunu bir gıdım ileri sürebildi.

fb11Ozan, Alper ve Josef’in pasları

Van Persie oyuna girmeden önce ileri çıkan pasların çoğu orta saha diliminde.

fb12Ozan, Alper ve Josef’in pasları

Van Persie girip orta sahayı yumuşattığında paslar üçüncü bölgeye daha yakın.

Maçın adamı

fb13

Maç sonu statta unutulan kahraman, Aziz Behich.

İstatistikler: Opta, Maçkolik, Whoscored

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş