Maç Analizi | Fenerbahçe 3-0 Alanyaspor

Fenerbahçe’nin geçtiğimiz hafta Başakşehir’i etkili bir oyun ile yendiği maçtan sonra kendi evinde oynayacağı Alanyaspor maçı daha da büyük önem kazanmıştı. Fenerbahçe’nin şampiyonluk yarışına devam etmesi için 3 puan, Alanyaspor’un ise ligde kalma mücadelesinde güçlü bir duruma gelmesi için en az bir puana ihtiyacı vardı. Seyircisinin de desteği ile Fenerbahçe karşılaşmayı 3-0 kazandı. Son iki haftasında Fenerbahçe 5 gol atarken kalesinde gol görmemiş oldu.

Ortalama Pozisyonlar

Fenerbahçe için bu görsel her hafta birbirine oldukça yakın bir hal aldı. En son Başakşehir karşısında da bu tabloya çok yakın bir görüntü vardı. Ortalama pozisyonların oyuncuların topla buluştuğu noktaların ortalaması olduğunu tekrar hatırlatmış olayım. Alanyaspor’da da iki bekin orta sahaya çıktığını, stoperlerin de oldukça önde olduklarını görüyoruz.

İlk yarı

Fenerbahçe,  geçtiğimiz hafta Başakşehir karşısındaki tempolu, rakip yarı sahada pres oyununu Alanyaspor karşısında da uygulamaya çalışarak maça başlamış olsa da Alanyaspor, daha 4. dakikada Kameni ile karşı karşıya bir pozisyondan yararlanamadı. Fenerbahçe’nin bu “hastalığı” sanırım kalıcı, Volkan oynadığı karılaşmaların tamamında kale vuruşlarını ayağa çıkmak yerine uzun oynuyor. Teknik ekip, bu durumdan rahatsız olmamış olacak ki Kameni de aynı şekilde kale vuruşlarını uzun oynadığı ilk topta kalesinde golü görüyordu.

İlk yarı daha çok Alanyaspor’un istediği gibi geçti. Fenerbahçe, beklenen üretkenlikten uzaktı. İlk 30 dakikada Antalyaspor’un 5 şutu var, Fenerbahçe’nin ise 2. İkili mücadele oranı %73 Alanyaspor lehine. Kesinlikle bir bahane olamayacak olsa da ister istemez geçen haftanın yorgunluğu mu diye düşündüm. Topla oynama oranı da %73 Alanyaspor lehine idi.

22. dakika’da bir başka Alanyaspor atağı, 45-50 metreden Fenerbahçe 3. bölgesine oynanan bir uzun top. Roman’ın son haftalardaki olumlu performansı dışında bu pozisyonda rakibe kafayı vurduruyor. Fenerbahçe savunması hazırlıksız.

Kafayı vurdurduktan sonra da rakibinin ceza sahası koşusuna cevap veremiyor. Alanyaspor için net bir gol fırsatı.

Maç öncesinde Başakşehir karşılaşmasının aksine maça topa sahip olarak başlayacağını düşündüğümüz bir Fenerbahçe vardı. Alanyaspor’un ilk yarıda 3’ü isabetli toplamda 7 şutu var. Tabiki herşeyden önemlisi, 2 gol bularak oyunu lehine çecirmeyi başarabilen bir Fenerbahçe izledik. Daha önceki haftalarda maçı koparmak anlamında ciddi sıkıntıları olan bir takım için de artı bir puan olduğunu söylemek gerek.

İlk golde Isla’nın sağdan atağa katılmasının ne kadar önemli olduğunu bir kere daha görüyoruz. Pası yanındaki Giuliano’ya atmak yerine tamamen demarke durumda bulunan Valbuena’ya oynuyor ve koşusuna devam ediyor.

İkinci golde de artık Fenerbahçeli oyuncular için neredeyse otomatikleşmiş olan üçgenleri görüyoruz, sürekli pas opsiyonu oluşturuluyor. Isla yine hücuma katılıyor.

Bu hareketlilik rakip savunma anlayışında ciddi zaaflara yol açabiliy0r. Burada hız önemli evet, ancak hız ile birlikte sabır da önemli, Fenerbahçe’yi bazen defalarca kısa paslarla üçgenler yaratıp top döndürdüğünü ve doğru anahtar pas zamanını aradıklarını görüyoruz.

Pozisyonun devamında Isla’nın bir kere daha ceza sahası içine koşusunu görüyoruz. Çok kıymetli.

İkinci yarı

İkinci yarı ise durum farklı başladı. Alanyaspor ikinci yarı boyunca sadece 1 şut atabildi Fenerbahçe kalesine. Fenerbahçe topa %74 ile sahip olarak başladı, ikili mücadele dengesi de %55 Fenerbahçe lehine döndü. Takım, stoperlerden başlayarak daha önde yer aldı.

Aşağıdaki pozisyonda Josef’ten daha çok beklenen paslardan birini görüyoruz. Burada koşu yapan oyuncunun da Isla olduğunu bir kere daha hatırlatayım. Yine farklı pas opsiyonları var Josef’in, ancak Isla’nın hareketlendiğini çok iyi görüyor ve anahtar pasını atıyor. Alanyasporlu oyuncuların Josef’e gereken baskıyı yapmadığını da söylemem gerek.

Gelelim 3. gole; Josef, orta alanda kaptığı topu arkadaşına aktarıyor ve koşusunu sürdürüyor. Takım 2-0 öndeyken 5 kişi ile hücuma çıkıyor olmak Fenerbahçeli taraftarların özellikle sezonun başlangıcında çok ta göremediği durumlardı.

Josef, atağın sonunda tam da olması gerken yerde, ceza sahasının hemen önünde.

Fenerbahçe için Beşiktaş maçı öncesi çok kritik bir galibiyet oldu. Hasan Ali’nin sarı kart cezalısı olması maçın tek olumsuz noktası olabilir. Aykut Kocaman’ın Dirar’ı derbi için yedek soyundurduğunu düşünüyorum. Derbi’de kilit isimlerden biri olacaktır.

Alanyaspor ise aldığı yenilgi ile tehlikeli sularda gezinmeye devam ediyor. Haftaya Trabzonspor’u evinde konuk edecekler, mutlak puan almaları gerekiyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş