Maç Analizi | Fenerbahçe – Trabzonspor

fenerbahce_trabzonspor_macinin_genis_ozeti_ve_golleri_fb_2_0_ts_h313892_40a85

Fenerbahçe, son dönemde aldığı başarılı skorlara 2-0’lık Trabzonspor galibiyetini de ekledi, Beşiktaş ve Galatasaray’ın puan kaybettiği 13. haftada ligin zirvesine oturdu.

Saha Dizilimleri

Fenerbahçe, özellikle ilk yarıda  oyunu tamamen rakip yarı alanda oynadı, savunma hattını orta sahaya yakın tuttu. Aşağıda takımın 90 dakikadaki oyuncu ortalama pozisyonlarına baktığımızda neredeyse 3-4-3 dizilimini görebiliyoruz. Takım boyu rakibe alan bırakmayacak kadar kısa ve bu alan yerleşimi kendi kalelerinden oldukça uzakta. Fenerbahçe’nin bu konuda son 1 ayda fark yarattığını söylemek gerek.

Resim3Trabzonspor ise oyunun genelinde kendi yarı sahasında bekleyip kontra çıkışlar denedi, 6. dakikada Volkan’ın önemli kurtarışı olmasa bu anlayış sonuç verebilirdi. İkinci yarı Fenerbahçe’nin biraz daha kontrollü oyunu tercih etmesi Trabzonspor için bir şans olabilecek iken 10 kişi oynamanın da etkisi ile çok etkili olamadılar.

Resim5Fenerbahçe galip gelirken neleri doğru yaptı?

  • Özellikle ilk yari savunma cizgisini önde kurarak oyunun tamamını rakip yari alanda oynadi. Savunmayı  ‘hücumda’ yaptı.
  • Diego sahanin en etkili isimlerindendi. 81. dakikada oyundan çıkmasına rağmen 76 kere topla buluşarak sahanın en fazla topla buluşan oyuncusu oldu. Şüphesiz ki gol sayısını artırması gerek.

Image-1 (1)

  • İkinci yarıda oyunu kontrol altında tuttu. İkinci golü bulamaması bu noktada sıkıntı yaratabilecek olsa da son 9 maçta 2 gol yemenin özgüveni ile oynadı. Aşağıda ikinci yarı takımın iştahını gösteren bir pozisyona bakalım;

Fenerbahçe’nin sol kanadından başlayan atağa Hasan Ali’nin bindirmesini görüyoruz. Sağ kanattan bindirme yapana dikkat. Bu arada Trabzonspor’un belki de 1 kişi eksik kalmasının da etkisi ile çok ciddi saha dizilim, alan paylaşım hatalarını görüyoruz.

Resim6

Resim7

Pozisyonun sonu… Fenerbahçe 1-0 önde… Diego pozisyonu gol yapamıyor. Ancak daha önemli birşey var;  Atak sonlandığı noktada rakip ceza sahası içinde iki eli başının üzerinde olan iki oyuncu kim?

Bu birçok şeyi ifade ediyor.

Resim8

Fenerbahçe üzerine koymaya devam ediyor. Son olarak dünkü maçta Fenerbahçe’nin yedek kulübesini paylaşarak takımın nasıl bir potansiyel barındırdığını belirtmek gerek;

Fabiano, Ba, Caner, Ozan Tufan, Fernandao, Volkan Şen, Markovic.

Pereira çok tepki toplasa da ibre tersine dönmüş görünüyor. Takımın kıymetini, potansiyelini bilmeli.

 

 Referans: Matchstudy, Lig TV, Whoscored

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş