Maç Analizi | Galatasaray 4-2 Akhisar Belediyespor

Galatasaray, Süper Lig’in 15.Haftasında evinde Akhisarspor’u ağırladı. Galatasaray ilk yarı 2-0 geriye düşmesine rağmen ikinci yarıdaki etkili oyunuyla maçı çevirdi ve sahadan 4-2 galibiyetle ayrıldı. Galatasaray’ın gollerini Fernando, Gomis, Belhanda ve Feghouli atarken, Akhisarspor’un golleri Maicon (KK) ve Olcan’dan geldi.

Igor Tudor, Beşiktaş maçından farklı olarak 2 isme şans verdi. Sol bekte Denayer yerine Linnes’e forma şansı verdi. Rodrigues yerine ise Yasin Öztekin oyuna başladı.

Okan Buruk ise son Yeni Malatya maçından farklı olarak 3 isme şans verdi. Orta sahada Emnes yerine daha savunmacı olan Aykut yer aldı. Larsson yerine Onur sol kanatta başladı. Forvette Hora yerine Henrique sahaya çıktı.

Galatasaray için bu maç gece ile gündüz kadar farklı geçti. İlk yarıda Galatasaray istediği oyunu sahaya yansıtamadı. İkinci yarıda ise taktik değişikliğine giden Galatasaray rakibinin de 10 kişi kalmasıyla maçı çevirmeyi başardı. Bende sizlere Galatasaray’ın çok farklı 2 devre performansının nedenleri analiz edeceğim.

1.YARI

Akhisarspor Savunması

Galatasaray’ın ilk yarıda zorlanmasının birinci nedeni Akhisarspor’un yaptığı savunma. Okan Buruk’un ilk hedefi Galatasaray’ın kanatlardan gelmesini önlemek oldu. Savunmada hatlar birbirine yakın ve dardı. Böyle olunca kanat savunmasında çoğalmaları çok iyi yapıp Galatasaray’ı başka yollara yönelttiler.

Galatasaray’ın en önemli hücum planlarından biri Mariano’nun bindirmeleri. Mariano sakatlanıp çıkınca Galatasaray hücumları durma noktasına geldi. Sol kanatta ise Linnes hücumda çok etkisizdi. Durum böyle olunca Galatasaray merkezi kalabalıklaştırarak buradan hücum etmeyi denedi. Ancak Akhisarspor’un bu duruma da bir önlemi vardı. Emnes yerine Aykut ile oyuna başlayan Okan Buruk merkezi daha iyi savunmayı planladı ve bunu gerçekleştirdi. Kanatları çalışmayan Galatasaray merkezden gelmeye çalışsa da Akhisarspor orta blokta iyi kapanıp 5’li orta saha ile pas kanallarını kapattı. Bekler ise Galatasaray kanat oyuncularını adam adama markaja alıp etkili olmalarını engellediler.

Galatasaray Kendi Sorunları

İlk yarı kötü performansının diğer nedenleri ise Galatasaray odaklıydı. Öncelikle, Galatasaray’ın pas metreleri çok uzundu. Bu durum Galatasaray’ı top kaybına sürükledi ve top kayıpları sonrası Akhisarspor’a hızlı hücum şansı tanıdı. İlk gol bunun net bir örneği oldu.

İkinci neden ise Galatasaray’da topla oynayan oyuncunun çok az pas opsiyonuna sahip olmasıydı. Takım boyu genelde savunma takımları için duyduğumuz bir terimdir. Ancak takım boyu hücum için çok önemlidir. Pas oyunu oynarken pas mesafeleri ne kadar uzarsa takım o kadar kötü hücum eder. Bunu ilk yarıda gördük. Galatasaraylı oyuncular birbirlerine uzak oynadılar. Bu da etkisiz bir hücum performansı ortaya çıkardığı gibi rakibe hızlı hücum şansı verdi. Takım boyunuz hücumda ne kadar kısa olursa daha iyi kombinasyonlar yapabilir daha net şanslar yaratabilirsiniz. Öte yandan takım boyunuz kısa olduğu için top kayıplarında ani bir baskıyla topları daha rahat kazanabilirsiniz.

Sol Kanat Savunması

Galatasaray savunması son haftalarda çok kırılgan bir yapıda olduğunu görüyoruz. Başakşehir’den 5 ve Beşiktaş’tan 3 gol yediler. Akhisarspor’un net bir fırsat yaratmadan 2 gol attığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu problemin ana nedeni ise sol kanat savunması. Akhisarspor maç boyunca sürekli topu Linnes’in kanadına oynadı. Basit bir 2v1 oyunuyla savunma arkasına sarkan Lopez’in ortasını Maicon kendi ağlarına gönderdi. Golde Linnes’in olduğu kadar diğerlerinin de sorumluluğu var. Yasin yerde kaldığı için ayıracak olursak golde Olcan topu ayağına aldığında Lopez’e atacağı belli iken geç reaksiyon veren baskıya girmeyen Fernando diğer isimdi. Lopez, Linnes’in arkasına sarktığında kademe rolü olan Serdar Aziz ikinci isimdi. Kanat savunması için yapılan Baskı-Kademe-Denge yapısını kuramayan Galatasaray bu golü yedi.

2.YARI

İlk yarıda kanatlardan hücum etmekten zorlandığını gören Igor Tudor ikinci devreye Maicon-Rodrigues değişikliği ile başladı. Bu değişiklik dönüm noktalarından biri oldu. 3-4-2-1’e dönen dizilişle birlikte Fernando 3’lünün ortasında serbest savunmacı gibi oldu ileriye rahat çıkabildi. Belhanda biraz daha geriye gelerek oyunu yönetmeye başladı. Feghouli ve Yasin’in merkeze yakın oynamaya başlayınca kanatlardan Rodrigues ve Linnes daha çok alan bularak hücum ettiler.

Akhisarspor 10 kişi kalınca da savunmasını iyice derin bloğa kaydırdı. İlk yarıda ki gibi merkezi kalabalık tutan Akhisarspor sayısal olarak burada eksildi. Derin bloğa geçince Galatasaray’ı daha da üstlerine çektiler. Galatasaray kapanan savunmayı açmak için sağdan sola oyun değiştirirken, Akhisarspor’da kaymalarda Soner biraz gecikti. Bu gecikme Fernando’ya şut şansı verdi ve düzgün vuruşla golü buldu.

Galatasaray’ın ikinci golünde Akhisarspor hücum etmeye çalışırken top kaybı yaptı. Galatasaray bu top kaybını çok iyi kullandı. Akhisarspor orta sahasını ileri çıkarınca ver orada yakalanınca hatlar arası genişlemiş oldu. Bu, Galatasaray’a büyük alanlar yarattı. Feghouli’nin pasında hatlar arasında topla buluşan Ndiaye, Mustafa’yı üzerine çekti ve Gomis ile diğer stoper 1v1 durumunda kaldı. Gomis ise Caner’e karşı üstünlüğünü kullanıp skoru eşitledi.

Galatasaray’ın üçüncü golü ise ilk yarıda kullanamadıkları sağ kanattan geldi. Sağ stoper olarak oynayan Denayer hücuma destek vermek için ileri çıktı. Sağ çizgiden içeri doğru yaptığı ortasını Belhanda gole çevirdi. Golden önce Feghouli ön direk koşusuyla Mustafa’yı etkisiz hale getirdi ve topun üzerinden atlamasıyla adeta Belhanda’ya bir asist yapmış oldu. Golde bir diğer dikkat çeken nokta ise Galatasaray’ın ceza sahası içindeki oyuncu sayısıydı. Tam 4 oyuncu ceza sahası içinde top bekliyorlardı. Bu da ikinci yarıda oyuncuların daha istekli olduğunu ve yapılan taktik değişikliğin takıma etkisini gösterdi.

3-2 olduktan sonra Galatasaray tempoyu biraz düşürdü. Akhisarspor’un reaksiyon vermesini bekledi. Akhisarspor ise beklenen reaksiyonu gösteremedi. 1-2 ufak şans dışında Galatasaray savunması daha iyiydi. Uzatma dakikalarında Feghouli ile bir gol daha bulan Galatasaray bu zorlu maçı 4-2 kazandı.

İstatistiklere bakacak olursak beklenildiği gibi Akhisarspor kendi yarı alanında savunmada kaldı. Ortalama pozisyonlardan da göreceğimiz üzerene Galatasaray merkezi sayısal olarak çoğaltıp, kanatlardan hücum etmeye çalıştı. Akhisarspor ise hücumda Olcan’ın bireysel oyunlarına bağımlı kaldı.

Topa sahip olma konusunda bu maçta Galatasaray bu sezonun en yüksek oranına ulaştı. % 67 ile topa sahip olan takım rakibini sürekli baskı altına almaya çalıştı. 22 kez penaltı alanına giriş ise hücum etkinliğini gösterdi.

Galatasaray oyun sürekli 2. Ve 3. Bölgede oynadı. Akhisarspor ise oyun kurarken uzun topları denedi. 2.Bölgeye 309 ve 3.Bölgeye 158 pas ile Galatasaray rakibini sürekli baskı altına aldı. 17.5 metre pas uzunluğu topa bu kadar sahip olan bir takım için sıkıntı verebilir. Pas mesafelerini biraz daralttığında ise oyunun iki yönünü de daha etkili oynayan bir takım görebiliriz.

Atak yönlerine bakacak olursak; Akhisarspor maç boyu çoğunlukla Linnes’in kanadını zorladı. Ataklarının ana planlarını bunun üzerine kurmuşlardı. Galatasaray ise oyunu merkez ve sağ kanattan oynadı. Mariano üzerine kurulu düzenleri vardı. Tudor bu ezberi bozmak istemedi. İlginç olan ise Galatasaray’ın sol kanattan hiç atak geliştirememesi oldu.

MAÇIN ADAMI

Maçın adamı maç boyunca takımın en etkili ve yaratıcı ismi olan Feghouli oldu. Takıma alışmasıyla katkısı daha yükseliyor. Hem sağ kanatta hem de merkeze yakın oynayabilme özelliği onu değerli kılıyor.

Feghouli bu maçta 1 gol, 3 kaleyi bulan şut, 3 adam geçme (maçta en çok), %82 pas başarısı, 7 ceza sahasına top (maçta en çok), 25 üçüncü bölgeye top (maçta en çok) istatistikleri tutturdu.

SONUÇ

Galatasaray çok zor bir maçı çevirmeyi başardı. Ancak yine savunma performanslarıyla taraftarı korkuttular. Galatasaray şampiyonluk yolunda en büyük engeli bu savunma kırılganlığını aşması olacaktır. Bu savunma kırılganlığını aşması için derin savunma yapmasına gerek yok aksine, Galatasaray’ın topu daha iyi kullanması, takım boyunu biraz daha kısa tutması lazım. Yani, Galatasaray toplu savunmayı yapabildiği zaman daha etkili olacaktır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş