Maç Analizi | Beşiktaş – Gençlerbirliği

1695634-35911169-640-360

Ankara’da Gençlerbirliği ile Beşiktaş 1-1 berabere kaldı. Beşiktaş derbi öncesi önemli bir puan kaybı yaşarken Gençlerbirliği de düşme hattında kaldı.

bjk2

45’er dakikalık iki maç izledik. İlk 45’te işler Gençlerbirliği’nin istediği gibi gitti, ikinci 45’te Beşiktaş’ta köklü değişiklikler oldu ve oyun döndü ancak Gençlerbirliği bu yoğun baskıyı 1 gol yiyerek ucuz atlattı.

Gençlerbirliği

İlk yarıda Beşiktaş’ın değişken hücum dörtlüsünü iyi keserek başladı maça Gençlerbirliği. Atiba’nın yalnızlığı çok iyi değerlendirildi. Savunmaya atılan uzun toplarla zaman ve top kaybetmedi Ankara ekibi. Önce merkezde Sosa’nın verimi düşürüldü ardından Sosa’nın merkezden kopmasıyla işler Gençlerbirliği’nin istediği gibi gidiyordu zaten.

bjk0

Sürpriz denebilecek bir gol Gençlerbirliği’ne bu akşam hayat öpücüğü verdi adeta. Golde Beşiktaş savunma yerleşimini de tartışabiliriz ancak fatura haliyle Tosic’e kesildi.

Gençlerbirliği’nde atakların %46,2’si Stancu’nun oynadığı sol kanattan geldi. Beck’inAtiba ve önündeki değişken hücumcuya destek verme çabası Stancu’nun bölgedeki verimini arttırdı.

Stancu oyunda kaldığı 75 dakikalık bölümde 3 şut çekti. Bunlardan 2’si isabetli oldu. İsabetli şutlardan biri golden önceki korneri yaratan şuttu.

İkinci yarıda Beşiktaş’taki köklü değişikler oyuna doğrudan etki etti ve Gençlerbirliği için farklı bir maç başladı. Beşiktaş ortada Atiba’yı, önde de Gomez’i rahatlatacak değişiklikler yaptı. Gençlerbirliği buna doğru zamanda reaksiyon veremedi. Oyunda kaldığı 60 dakikalık bölümde %84 pas ortalamasıyla takımın lideri olan İrfan da oyundan çıkınca hücumdaki isabet oranı ciddi oranda düştü.

Gençlerbirliği dar kadrosuna ve ikinci yarıdaki Beşiktaş akınlarına rağmen haftayı iyi sayılabilecek bir beraberlikle kapattı. Zorlu maçtan alınan 1 puanda da en çok payı olan isim kuşkusuz kaleci Hopf oldu.

Beşiktaş

Şenol Güneş maça sürpriz sayılabilecek bir orta saha ile başladı. Önce Atiba-Sosa olarak kuruldu merkez ancak maç başlanıldığı gibi devam etmedi ve Beşiktaş kısa sürede 4-1-4-1’e döndü. Merkezdeki oyun aklı Sosa olmalıyken kimi zaman Quaresma, kimi zaman Töre, kimi zaman da Olcay’ı orada gördük. Gördüğümüz başka bir şey daha vardı. Oğuzhan ya da Tolgay gibi bir akıl yokken Sosa’yı kaleden uzak tutma hatası…Beşiktaş bu hatadan döndüğünde dakikalar 45’i gösteriyordu…

Beşiktaş’ın hücumdaki ilk adımı da, savunmadaki ilk karşılama da Atiba’ya baktı. Atiba’yı geçen her rakip gole ciddi oranda yaklaştı.Hoca ikinci yarıya bu nedenden dolayı Necip’i alarak başladı. Atiba-Necip’le savunma tarafı büyük ölçüde rahatlayan Beşiktaş hücumu düşünür hale geldi.

bjk1

 

Atiba, Necip’siz ilk yarıda kendi yarı sahasında kalıp, rakip karşılarken Necip’li ikinci yarı da üçüncü bölgeye kadar toplu-topsuz koşular yaptı. Oyunun çehresinin değişmesindeki en büyük etkenlerden biri Necip değişikliğiydi.

Gomez’in yalnızlığına da Cenk’le çare aradı Şenol Hoca ancak Cenk değişikliği Gomez’den çok diğer hücumculara yaradı. Cenk Tosun Beşiktaş’ın kanatlanmasına önderlik eden oyuncuydu bugün.

Tosic

Her fırsatta üstüne basarak belirttiğimiz, hocasız takıma yapılan transferden, Tosic’ten bahsetmek gerek. Maç özelinde de, genelde de Tosic’in Beşiktaş seviyesinde olmadığını görüyoruz. Hücumdaki verimi sıfıra yakın. Savunmada güven vermiyor. Üstüne Quaresma ve Tosic’in aynı kanatta oynadığını düşünebiliyor musunuz? Beşiktaş’ın o kanadı savunma anlamında SOS vermekten başka bir şey yapamaz. Velhasıl kelam Tosic olmaz. İsmail’i de gördükten sonra Beck devşirmesi düşünülebilir.

Sosa merkezde olmadığında herkes ayrı telden çalıyor. Beşiktaş hücum aklını Sosa üzerinden yönetmek zorunda. Kanatların kendi aralarında yer değiştirmesi Sosa merkezde olduğunda işe yarar hale gelir. Bu sirkülasyona Sosa’yı dahil etmek mantıklı bir hareket değil.

Rhodolfo Beşiktaş adına yine en iyi oyunculardan biriydi. Her geçen gün performansını yükseltiyor ve Beşiktaş’ın savunmadaki aklı olmaya devam ediyor.

Beşiktaş, ikinci yarıda çok fazla gol bulabilirdi, ancak Gençlerbirliği kalecisi Hopf buna izin vermedi ve iki takımında birer puan almasında rol oynadı. Beşiktaş, Fenerbahçe derbisi öncesinde bir yara aldı ancak eğer çıkarılması gereken dersler çıkarıldıysa en faydalı puan kayıplarından birini yaşadı.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş