MAÇ ANALİZİ | Gençlerbirliği – Beşiktaş

82763c818ae04642b9f25e1044b0e12a

Ankara’da yaklaşık 10 bin kişinin izlediği karşılaşmada puanlar paylaşıldı. İlk yarıda yokları oynayan Beşiktaş ikinci yarıda kendine geldi. Gençlerbirliği ise ilk yarıda Fabri’nin verdiği fırsatı tepmedi ve 2. yarıda yediği yoğun baskıya rağmen evinde yenilmedi.

1

+ Gençlerbirliği’nin Artıları

Ev sahibi takım ilk 45 dakikalık bölümde, orta sahada yaptığı sert baskının sonucunu aldı. Necip’in de sakatlanmasıyla topa sahip olsa bile oyuna hükmedemeyen bir Beşiktaş olmasının en büyük nedeni bu önde baskıydı. Sert bir Gençlerbirliği izledik. Bu sertlik ve önde baskı Beşiktaş’ı uzun top atmaya zorladı. 2. yarıda ise Beşiktaş orta saha direncini arttırarak buna dur dedi.

2

+ Beşiktaş’ın Artıları

Beşiktaş’ın en büyük artısı Atiba yokken onun rolünü üstlenebilecek tek oyuncu da sakatlanınca orta sahaya geçen Marcelo’ydu. İlk yarıda yapılması gereken bu radikal hamle 2. yarıda oyunun Beşiktaş’a dönmesindeki en büyük etkendi.

Beşiktaş ilk yarının tam aksine ikinci yarıda Beşiktaş gibi oynadı. Girilen net pozisyonlar bunun göstergesiydi. İlk yarıda olumlu bir şey söyleyemediğimiz Beşiktaş, 2. yarıdaki geri dönüşle farklı bir galibiyet alabilirdi.

– Gençlerbirliği’nin Eksileri

Duran top pozisyonları, ikinci yarıda gelişen tehlikeli bir atak ve ortada pozisyon yokken atılan bir gol dışında hücumda varlığını hissedemedik Ankara ekibinin. Beşiktaş’ın orta saha direncini arttırdığı dakikalarda reaksiyon da göremeyince 2. yarıda adeta tek kale oynanan bir maç oldu. Stancu’nun yokluğu da hücumdaki silikliğin etkenlerinden biriydi.

3

– Beşiktaş’ın Eksileri

İlk 45 dakikada hangi takım olduğunu anlamadığımız Beşiktaş’ta kuşkusuz en büyük eksik Atiba’nın yokluğunda onun rolünü üstlenecek tek kişi olan Necip’in de sakatlanmasıydı. Burada Şenol Güneş’in belki de 2 puanı Ankara’da bırakmasına neden olan hamle devreye girdi. Necip’in sakatlığıyla Rhodolfo oyuna girdi ve adeta takım içi bir Kavimler Göçü yaşandı. Rhodolfo stopere, Tosic sol beke, Adriano ortaya geçti. Bu değişiklikle Beşiktaş orta sahada dirençsiz kaldı ve 45 dakika boyunca topu kontrol etmesine rağmen oyuna hükmedemedi.

İkinci yarıda Marcelo’nun orta sahaya geçmesiyle direnç kazanıldı ancak son pişmanlık fayda etmedi. Beşiktaş 2. yarıda hükmettiği oyun ve girdiği bolca net pozisyona rağmen 2 puanı Ankara’da bıraktı.

  • Kırılma Anı

Maçın kırılma anı Beşiktaş’ın orta saha kontrolünü Marcelo’yu öne çekerek Marcelo-Tolgay ikilisiyle ele almasıydı. Bambaşka bir 2. yarı izledik. Bu hamleyle Gençlerbirliği’nin önde baskısı da Beşiktaş’a arkaya sarkma fırsatı doğurdu. Aboubakar ve Cenk’le bu birçok kez gerçekleşti ancak sonu gelmedi.

+ Gençlerbirliği’nin En İyisi

İlk yarıda Aydın Karabulut iyi bir performans sergilerken ikinci yarıda Beşiktaş’ın yoğun baskısıyla mücadele eden kişi kaleci Hopf’tu. Orta sahanın önde yakalandığı her atakta Beşiktaş ataklarını durduran isim oldu İsveçli kaleci. İmkansız pozisyonlar çıkarmadı belki ancak savunmanın da çaresiz kaldığı her pozisyonda onun adını duyduk. Johannes Hopf yaptığı 5 kurtarışla 1 puanı da kurtarmış oldu.

4Hopf’un 55. dakikada Marcelo’nun kafa topunu çıkardığı an.

+ Beşiktaş’ın En İyisi

İlk yarıdaki kötü takımda da ikinci yarıda oyuna hakim takımda da en iyi isim Quaresma’ydı. Portekizli yıldız golde yaptığı şahane asistin dışında 3 kilit pas, %81 pas yüzdesi ve 3/13 ortayla oynadı. Kusursuz bir maç çıkarmadı ancak Beşiktaş’ı skora yaklaştıran oyuncuların başındaydı. Quaresma dışında; Tolgay, Marcelo ve Aboubakar da iyi performans sergilediler.

5

Beşiktaş > Tabela Oyuncusu Talisca

Geçtiğimiz haftalarda rol paylaşımının oturmadığını ve takım kimliğinin netleşmediğinden bahsetmiştim. Bu sıkıntı sürüyor. Bu takım kimliği sıkıntısının etkileri de en çok Talisca üzerinde etkili. Talisca bireysel yetenekleriyle tabela yapmaya devam ediyor ancak oyun içindeki rolü net değil. Bu rolün netleşmemesinde de Beşiktaş’ın takım kimliğini bulamaması doğrudan etkili. Çözüm net: Kimlik kadro istikrarıyla birlikte bulunmalı ve Talisca’ya da bu plan içerisinde doğru rol verilmeli.

Beşiktaş > Aboubakar Farkı

Gollerine yeni başlasa da geldiği günden beri oyunda olduğu her an fark yaratıyor Vincent Aboubakar. Bugün de 2. yarıda sahaya girip oyunun rengini Siyah-Kırmızı’dan Siyah-Beyaz’a çeviren oyunculardan biriydi Kamerunlu golcü. Sağ çizgiye yakın görsek de ceza sahasında yarattığı fırsatlarla Beşiktaş’ın birinci golcüsü benim mesajını haftalardır veriyor. Cenk Tosun’un bugün kaçırdığı fırsatlardan sonra yerini daha da sağlamlaştırdı Aboubakar.

6

Beşiktaş > Kafada Napoli Maçı Oynanıyor

Atiba’nın yokluğunda Necip sakatlanmasa belki bunları konuşmayacaktık ancak akıllarda Napoli maçının olması bugünkü puan kaybının sebeplerinden biriydi. Şenol Güneş Napoli maçında büyük iş düşeceğinden Atiba’yı dinlendirmek istedi ancak bunun bedeli ilk 45 dakikada sahada olmayan bir Beşiktaş’la ödendi. Maçın sonuna doğru yapılan Gökhan-Beck değişikliğini de açıklayabilen somut bir neden yoktu. Güneş’in Beşiktaş’ı oturmamış kadrosuyla zorlu maçlar oynadı ve yoluna yenilgisiz devam ediyor ancak bugünkü puan kaybında kaleye girmek istemeyen top kadar Şenol Güneş’in de payı vardı. Hocadan beklenti bu kadroya geçen sene olduğu gibi kimliğini kazandırması ve oyuncular üzerinden değil, sistem üzerinden giden bir takım yaratması çünkü eldeki malzeme de hoca da bunun için fazlasıyla yeterli gözüküyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş