Maç analizi | Göztepe 0-1 Antalyaspor

Anadolu Analiz’den Merhaba!

Anadolu Analiz, sizlere sizin seçtiğiniz maçların analizini sunarken Süper Lig ve 1. Lig’deki takımlarımızın magazinsel değil sahadaki taktik ve teknik yorumlarının da sunulduğu saha içi odaklı bir köşemiz olacak. Her hafta Çarşamba günü @msinanpala Twitter adresimden seçtiğimiz 4 maçı sizlerin oyunuza sunacağız ve bu oylamada en yüksek oyu alan maçı sizler için yorumlamaya çalışacağız. Bütün takımlarımıza adil olabilmek için oylamanın kuralları şu şekilde olacaktır;

  1. Süper Lig’deki 4 şampiyon takımın ve 5. haftadan sonra ilk 5 içinde olan takımların maçları dahil edilmeyecektir.
  2. Bir önceki hafta maçı analiz edilmiş takımlar, önemli bir durum olmadıkça oylamada yer almayacaklardır.
  3. 1. Lig’de üst sıralarda yer alan takımların birbirleriyle maçları oylamaya dahil edilmeye çalışılacaktır.
  4. 1. Lig’de derbi maçlar oylamaya dahil edilmeye çalışılacaktır.
  5. 1. Lig’e yeni düşen takımların birbirleriyle mücadeleleri oylamaya dahil edilmeye çalışılacaktır.

Maç önü

Geçen sezon başında kadro kalitesiyle ilk 5’i zorlayabilecek iken son haftada ligde kalmayı başaran Göztepe ile sezon başında yaşadığı sıkıntılar dolayısıyla ilk düşecek takım gözüyle bakılır iken son haftada Avrupa Ligi biletini kaçıran; geçen sezonun öngörülerinin tamamen zıttını yaşayan iki köklü camia Süper Lig Cemil Usta sezonun ilk haftasında karşılaştılar.

 

İlk 11’ler ve diziliş

Göztepe, savunmada  rakibini karşılarken 4-4-2’yi tercih ederken hücumda ise sahayı daraltan rakibine karşı 2-1-3-4’e döndüler ama çok isteksiz gözüken oyunlarıyla sahadan mağlup ayrılan taraf oldular.

Antalyaspor’un merkezi iyi kapatan ve oyunu kendi sahasında kabullenen savunma anlayışı yüzünden çoğu zaman yan pas yapmak zorunda kaldılar.

Antalyaspor savunmada oyunu dar alana sıkıştırıp, rakibini kanat organizasyonlarına mecbur bırakan ve hücumda hızlı çıkmaya çalışan 4-1-4-1 ile sahadaydı. Maç boyunca, taktik disiplinden kopmadılar. Charles ve Hakan, merkezi çok iyi kapattılar ve Göztepe’yi kanatlara yönlendirdiler.

Göztepe’de Poko’nun hücumda aktif olmak adına savunmada yerini kaybetmesinde dolayı Antalyaspor, merkezden rahatlıkla oyunu kurabildi ve hızlı bir şekilde rakip kaleye gitmeye çalıştı.

Öne çıkan taktik değerlendirmeler

Göztepe, topu rakibe veren oyun anlayışına sahip Antalyaspor’a ön alan baskısıyla 14 kere top kaybı yaşattı fakat merkezde oluşan boşluklardan ötürü yerden Mukairo’ya atılan uzun toplarla savunmasında sorun yaşadı.

Antalyaspor, %63 defansif aksiyon başarısı ve 60 pas arasıyla Göztepe’nin rahat oynamasını engelledi ve top sahip olduklarında ise 100 açık oyunun 57’sini 10 saniye altında sonlandırdı. Antalyaspor’un toplu oyunu ne kadar hızlı oynadığına başka bir örnek ise Antalyaspor’un 351 başarılı pasının 117 tanesinin tek pas olmasını gösterebiliriz.

Antalyaspor, savunmadaki yerleşimine o kadar önem veriyordu ki kendi sahasında Göztepe’nin 35 sahipsiz top almasına izin verdi.

Antalyaspor’un merkezdeki başarılı savunması sonucu Göztepe’nin 455 başarılı pasının sadece 111 tanesi ileriye doğru olabildi ve çoğu zaman yan pas yapmak zorunda kaldılar.

Antalyaspor, oyunu kendi sahasında kabullendi. Rakip sahada savunma için efor harcamadı.

Öne çıkan pozisyonlar

Antalyaspor, savunmada top hangi kanattan geliyorsa oraya yakın olan merkez orta sahanın kanada yaklaşması ve Charles’in öne çıkan oyuncunun kademesine girmesiyle rakibine kolay fırsatlar tanımadı. Antalyaspor’un maç boyunca doğru yaptığı bu sahaya yayılım ile Göztepe’nin bütün hücum planları bozuldu.

Antalyaspor’un alan daraltan oyununa karşı Göztepe zaman zaman Poko’nun driplingleri ile çözüm bulmaya çalışsa da çoğu zaman topu havalandırmayı tercih etti. Burada Deniz ve Eren’in beraber oynuyor olması ve kanat oyuncularının çizgide kalması sebebiyle merkeze düşen toplar Antalyaspor için hızlı hücum şansı oldu veya Göztepe geriye dönmeye mecbur kalarak yeniden şansını denedi.

Öne çıkan oyuncular

Gassama, 9 kere top kaybederken takımında bu konuda liderdi. Ayrıca 2. devrede %76 pas isabetiyle 12 kez pas hatası; 2. devrede toplamda 37 pas hatası yapan Göztepe’nin yaptığı pas hatalarının 3’te 1’inin sahibiydi. Antalyaspor, Gassama’nın savunduğu kanattan bütün toplu bindirmelerinde başarılı oldu.

Mukairu, 5 başarılı top sürme ile bu konuda sahadaki en başarılı isimdi. Fakat hava toplarında 8/1 başarıyla Antalyaspor’un havadan uzun oyunlarında başarılı olamamasının da baş sebebiydi. Yerden gelen toplarda iyi dönebilirken ama havadan gelen toplarda Sanneh ve Titi gibi kuvvetli tandem arasında kayboldu. Sadece 1 pas hatası yaptı ve maç boyunca Schwechlen ile 5 kere karşılaştı ve 5’inde de başarısız oldu.

Antalya’daki Mukairo, bu sezon adından söz ettirecek gibi duruyor. Geçen sezon U19’a transfer edilmiş, bu sezon A Takım forveti oldu; 19 yaşında. Fakat, topun değerini bilerek oynayan Antalyaspor daha etkili bir forvet oyuncusuna ihtiyaç duyacaktır.

Maçın en etkili oyuncusu ise Göztepe adına Poko oldu. Sahanın her yerinde ve kapanan rakibe karşı önemli bir dribling silahıydı. Tek sıkıntı, çok hareketli olduğu için bütün takımı bozuyor. Poko, 4/4 top sürme ile rakibini rahatsız ederken 256 InStat Index puanıyla Göztepe’de sahanın en iyisiydi.

InStat Index maçın adamı

Antalyaspor’u öne taşıyan oyuncuydu. Hem savunmada görevini yerine getirdi hem de takımı için önemli bir pas bağlantısı olarak takımını hücuma hazırladı.

Önümüzdeki maçlar için değerlendirmeler

Antalyaspor, geçen sezonki antifutbol oyununu devam ettiriyor. Topun değerini bilerek, oyunu yavaşlatarak, rakibi sindirerek oynuyorlar. Göztepe ise bireysel yetenekler üzerinden rastgele hücum yapmaya devam ediyor.

Göztepe daha ilk maçtan, bitik ve isteksiz gözüküyor. Takımda ciddi bir problem olduğu belli, çözülmezse işleri zor.

Antalyaspor’da ise Doukara’nın durumunun netleşmesi, Amilton, Fredy ve Aatıf’ın hazır olmasıyla geçen seneki gol vuruşlarındaki etkinlikleri de devam ederse yine ilk 6’yı zorlayabilecek gibi gözüküyorlar.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş