Maç Analizi | Göztepe 1-0 Sivasspor

İzmir’de Göztepe, Sivasspor’u ağırladı. Robinho’yu kadrosuna katan ve son haftalarda formunu artıran Sivasspor, Göztepe’ye 1-0 mağlup oldu. Maçın özellikle ilk yarısında oldukça etkili bir oyun ortaya koyan Göztepe, Demba Ba’nın müthiş golüyle puanını 36’ya çıkardı.

İkinci yarıda ise belki biraz da psikolojik etkenler sonucu Göztepe, oyun merkezini geriye çekti. İlk yarıdaki temposunu kaybetse de, ikinci yarı üstünlüğünü korumayı bildi ve son haftalarda hasret kaldığı 3 puana ulaştı.

Maç öncesi istatistikler üzerinden Göztepe’nin oyun merkezini geriye aldığını anlatmaya çalışmıştım. Göztepe son 3 maçta rakiplerine en çok şut imkanı veren takım olduğu gibi topu geri kazandığı ortalama nokta da kendi kalesine çok yaklaşmıştı.

Buna karşılık Sivasspor karşısında Göztepe özellikle ilk yarıda rakip yarı sahada oyununu kabul ettirdi ve oyunu kendi kalesinden uzaklaştırdı. Naçizane Göztepe’nin yapması gerekenin tam da bu olduğunu düşünüyordum ve ilk yarıda bunu başaran Göztepe, 2018’deki ilk galibiyetini aldı.

Ba’nın golü ise, rakip kaleye yakın mesafede kapılan top sonucu altın alandan çekilen şutla geldi.

 

Saha parselasyonu

İki yarı arasındaki farkı şimdilik bir kenara koyarsak Göztepeli oyuncuların ortalama pozisyonları modern futbolun gereklerini karşılıyor. Bu sezon City’de ve birkaç takımda daha düzenli olarak gördüğümüz “rondo parselasyonu”na yakın bir dizilim bu maç Göztepe’de de göze çarpıyor. Ortada 3 oyuncu ve onları çevreleyen çemberde diğer oyuncular 5e2, rondo antrenmanındaymışcasına bir yayılım gösteriyorlar.

Sabri’nin de ortalama konumu gibi gösterdiği performans da diğer maçların ilerisindeydi.

Sivassspor ise ilk yarıda buna karşılık verememesine karşın ikinci yarıda oyunu ileriye itme gayretindeydi ve orta saha ile hücum oyuncularının ortalama konumları da bu isteklerini gösteriyor. Samet Aybaba’nın oyuna aldığı oyuncuların konumları da bunun bir diğer göstergesi. Robinho da ortalama olarak hemen forvetin arkasında konumlanmış.

 

İki yarı

Göztepe’nin ilk yarıdaki muazzam temposu şutlarda da belirginleşiyor. İzmir temsilcisinin ilk yarıda 7 şutu var. Maç boyunca da Sivasspor köşe vuruşu kazanamazken Göztepe 7 köşe vuruşu kullandı.

İkinci yarıda ise Sivasspor’un gol bulma arzusu ile Göztepe’nin psikolojik olduğunu tahmin ettiğim geri çekilişinin şutlardaki yansıması çok açık. İlk yarıda Sivasspor kaleyi bulan şut çekemezken ikinci yarıda 3’ü isabetli 5 şut atmış.

Topa sahip olma istatistiklerinde de Göztepe’nin gerileyişi ve Sivasspor’un oyunu yönlendirişini görebiliriz.

 

Kronik 2018

Maç öncesi “Göztepe tweet akışında” belirttiğim gibi Göztepe’nin son zamanlardaki sorunu çok fazla ve kalesine yakın top kaybediyor oluşu. Bu maçta da ilk yarıda galibiyeti getiren doğru oyunu takdir ederken ikinci yarıda Göztepe’nin kronikleşen eksikleri ve Sivas’ın bunu başarıyla işlemesini değerlendirmek gerekiyor.

Göztepe ikinci yarıda kendi yarı sahasında tam 12 top kaybı yapmış. Sivasspor rakip yarı sahada 12 kez topu geri kazanarak atak sürekliliğini sağladı ve oyunun merkezinin Göztepe kalesine yaklaşmasını sağladı. Yine ikinci yarıda Göztepe’nin rakip yarı sahada sadece 5 kez top kazanabildiğini de göz ardı etmemek gerek.

 

Atak yönleri

Ortalama pozisyonlarda gördüğümüz gibi Göztepe Sabri ve Halil ile sağ kanadında oldukça ilerideydi ve görselde görüleceği üzere buradan gerçekleştirilen ataklar şutla neticelendi. Özellikle Sabri’nin ortalarında Demba Ba’nın yarattığı tehlikeler ilk yarının özetiydi.
Sivas ise daha çok merkezden pozisyon yaratmayı denedi ancak Robinho’nun da merkezde konumlandığı maç boyunca Sivasspor golü getirecek verimliliği sağlayamadı.


İsabetli paslardaki hızlar (solda) Sivas için lig ortalamasında iken Göztepe’nin isabetli pas hızı çok düşük.

Pas merkezi

Oyunda Göztepe’nin sağ kanat verimliliğinden bahsetmiştim. Sık pas bağlantılarında Sabri’nin sağ kanatta kurduğu azami pas bağlantıları dikkat çekiyor. Bir yandan da, özellikle ikinci yarıda, Demba Ba’ya savunmadan yönelen toplar Göztepe’nin ikinci yarıda geriye düşen oyununun hem sebebi hem de sonucu.

Sivasspor ise topları merkeze yönlendirmeyi ve merkezden hücum etmeyi tercih etti:

Rakip yarı sahada top kazanamazsan, ne yaparsın?

Göztepe bu maçın ikinci yarısında da rakibin çıkmasını topu kaparak engelleyemediği için Sivas’ın çıkmasını faullerle engellemek istedi. Yukarıda bahsetmiş olduğum gibi oyun merkezini geriye aldığı ve rakip sahada aktifliğini kaybettiği için bocalayan Göztepe, ikinci yarıda da skoru koruma içgüdüsü ile geriledi ve rakip yarı sahada rakibini durdurmak için faul yapmayı tercih etti.


İlk yarı ile ikinci yarı arasında rakip yarı alanda yapılan fauldeki farklılık meramımı açıklıyor.

Kıyas yapabilmek için adına Sivasspor’un her iki yarıdaki faullerine bakabiliriz:

Benzer şekilde iki yarıda Göztepe’nin kendi yarı sahasında yaptığı top kayıpları da Göztepe’nin son zamanlardaki sorununu açıklıyor. İlk yarı etkili bir hücum oyunu ile topa sahip olurken ikinci yarıda son haftalarda maç kazanamamasına sebep olan semptomlar yine ön plana çıkıyor.

Böylece Göztepe kendi sahasına çekiliyor, oyun Göztepe kalesine daha yakın oynanmaya başlıyor ve Göztepe bunu rakipten topu kaparak engelleyemediği için faul yapıyor ya da kendi sahasında topu kaybediyor:

İki farklı yarı ve sağ kanat

İlk yarıda Sabri’nin etkili oyunu ve Demba Ba ile uyumu sonucunda Göztepe anahtar paslarını sağ kanattan çıkarırken Samet Aybaba’nın değişiklikleri ve Sivas’ın beraberlik baskısı sonucu Göztepe sağ kanadı terk etmiş.


Göztepe ilk yarıda doğru oyunu oynadı, ancak ikinci yarıda bunu sürdüremedi ya da sürdürmeyi tercih etmedi. Neticede kazanmayı bildi. Fakat son haftalardaki sorun teşkil ettiğini düşündüğüm durumların bu maçın ikinci yarısında da devam etmesi, gelecekteki maçlar için önlem alınması gerekliliğini gösteriyor.

Son söz

Göztepe, Demba Ba’nın çabası ve şık golü ile Sivasspor’u yendi. İlk yarıdaki başarılı oyun planı ve ortaya koyduğu etkileyici oyuna rağmen ikinci yarıda son zamanlardaki kötü alışkanlıklarını devam ettirdi. Uzun süreli galibiyet hasretinin piskolojik etkisi olarak açıklayabileceğimiz bu ikinci yarı oyunu üzerine Tamer Tuna’nın düşünmesi gerekiyor. Zira ilk yarı oynanmamış olarak kabul etsek maçın ikinci yarısı Göztepe adına 2018’deki diğer maçlardan çok da farklı değildi. Özellikle değndiğim istatistikler de bu duruma karine oluşturuyor.

Sivasspor ise ikinci yarıda daha etkili bir oyun ortaya koymasına rağmen golü bulmadı. Maç genelinde dengede geçtiğini söyleyebileceğimiz mücadelede farkı Demba Ba, Sabri ve Göztepe’nin ilk yarıdaki arzusu yarattı. Sivasspor deplasmanda rakibine diş geçiremedi ve Göztepe kazandığı üç puanla Sivasspor’un önüne geçti.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.