Maç Analizi | Inter 1–1 Roma

Serie A’da lige tekrar start verildi. Giuseppe Meazza’daki karşılaşmada Roma ve Inter birer puanla sahadan ayrıldı. Maça önde kurduğu baskıyla etkili başlayan Roma, ikinci yarıda rakibinin gol arayışında sahasına çekildikçe Inter, aradığı golü buldu ve galibiyeti değilse bile bir puanı kurtardı.

Ortalama pozisyonlar

Kanat oyunları ve orta organizasyonlarıyla Icardi’yi beslemek üzerine oyununu inşa eden Inter’de, Perisic’in sahadaki ortalama pozisyonu ve Inter’in sağ kanadındaki “küçük üçgen takımı” göze çarpıyor. Inter’de ikinci yarıda oyuna giren oyuncuların, yerlerine girdikleri oyunculara göre pozisyonlarına bakıldığında ikinci yarı Inter’in gol için baskısı net şekilde ortaya çıkıyor.

Roma ise maça oldukça etkili bir ön alan baskısıyla başladı. Rakibinin topu çıkarmasını zorlaştıran baskısı ve 4-3-3 düzeniyle pas bağlantıları kurarak rakip kaleye gitme isteği oyuncuların ortalama pozisyonlarına da yansıyor.

Inter’li oyuncuların sık kurduğu pas bağlantıları da sağa doğru akan ve oradan hücuma dağılan oyunu gösteriyor.

Roma’da ise Chelsea’ye transfer ihtimali oldukça kuvvetlenen Dzeko, arkadaşlarından yeterli sayı ve nitelikte pası alamadı. Ön alan baskısına ve takımdan kopuk konumlanmamış olmasına rağmen ne Nainggolan ile ne diğer arkadaşlarıyla istediği bağlantıları kurabildi.

Ön alan baskısı

Roma etkili başladığı maçta rakibinin savunma bölgesinde birçok top kazandı. Inter’in istediği gibi hücuma çıkmasına izin vermeyen başkent temsilcisi, baskısının karşılığını ise alamadı. Kazandığı topları şutla neticelendirme konusunda kötü bir performans sergiledi. İlk yarıda Roma’nın kaleyi bulan tek şutu, Alisson’un uzun pasında El Shaarawy’nin golüydü.

Kıyaslamak adına aynı bölgede Roma’nın top kaybı grafiğine göz atılabilir:

Karşı baskı

İkinci yarıda özellikle 60lı dakikalardan itibaren gole mutlak ihtiyacı olan Inter, Roma kalesindeki etkinliğini artırdı. İlk yarıda Roma’nın başarılı ön alan baskısı sebebiyle rakip yarı sahada istediği etkinliği sağlayamayan Inter, ikinci yarıda Roma’nın üzerine gitti. Fiziksel olarak oyundan düşen Roma orta sahası hem kolay geçildi hem de Roma’yı hücuma çıkarmaya muvaffak olamadı.

Inter’in özellikle ikinci yarıda ceza sahasından bulduğu isabetli şutlar dikkat çekiyor. Maçta skoru belirleyen, Alisson’un performansı oldu.

Karşılık

Roma ilk yarıda üçüncü bölgede yaptığı etkili presle rakibini bozup oyun kurmasını engellediği gibi tehlike yaratacak pas araları da yaptı. Kaleye yakın noktalarda kazandığı toplarla pozisyon yakalamaya çalışan Roma istediğini elde edemedi. Gol bu baskı sonucu kazanılan toptan ya da rakibin sürüklendiği hatadan değil Alisson’un pasından geldi.

İkinci yarıda Roma sahasına çekildikçe Inter rakip yarı sahada ikinci topları topladı. Bunun yanında yaptığı pas aralarıyla da Roma’nın ilk yarıda etkinliğinin bir benzerini yaratmış oldu. İki takımın rakip yarı sahada kazandığı pas arası toplar eşit sayıda, 10.

Roma etkili olduğu ilk yarıda da ataklarını sonuçlandırmakta başarılı olamasa da ikinci yarıda rakip sahayı görmekte dahi zorlandı. Inter’in baskısı sonucu kendi yarı sahasından top çıkarmakta zorlanan Roma, oyunu kendi sahasında kabul etti.

Roma’nın tek isabetli şutu, golü.

Son söz

Maçın adamı Roma’nın yetenekli kalecisi Alisson’du. Takımının golünde gol pasını verdiği gibi kurtarışlarıyla muhtemel bir yenilgiyi de önledi. Haftalardır galibiyete aç iki takım, bu hafta da üç puana ulaşamadı. Bu sonuçla Inter puanını 43 yaparken Roma, bir maç eksiğiyle, tabloda Inter’in arkasındaki yerinde kaldı.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.