Maç Analizi | K. Karabükspor – Beşiktaş

Fişi Çekemeyen Bilic
 
Beşiktaş’a geldiği günden bu yana oynattığı poziti futbol ve takım savunması restorasyonuyla takdir ettiğimiz Bilic teşhisini yaptığı bir sorunu hala çözemedi. Beşiktaş taraftarları 2 gol bulduğu bir maçı yine elinde kahvesiyle, arkasına yaslanarak izleyemedi. 2 golde de bireysel kalitelerin imzası vardı. Açıkçası ilk yarıda oynanan kaos futbolu ikinci yarı için bizlere kötü ipuçları veriyordu lakin öyle olmadı. Sosa’nın Demba Ba’ya attığı 3 isabetli pasın 2’si golle sonuçlandı! 2 golün rahatlığını top yaparak kullanmak yerine şişirmeyi tercih etti Beşiktaş. Bilic de agresiflik dozajını takımın lehine kullanamadı ve Beşiktaş 30 dakika önce bitirebileceği bir maçı yine saçlar beyazladıktan sonra bitirdi!
 
Uzaklaştırma Başarısızlığı
 
Pedro ve Ersan geçen sene çizdikleri uyum grafiğinden biraz uzaklar bu sene. Pedro’nun tam aksine Ersan uzun topları tercih ediyor ve takımın hücuma kalkışı her atakta değişkenlik gösteriyor.
Bu istatistik gerçek anlamda bir yargıda bulunmamız için yeterli değil lakin Ersan’ın Beşiktaş’ın ataklarını erken başlatma düşüncesi her zaman olumlu etkilerde bulunmuyor. Örneğin Demba Ba’nın pivot niteliğini kullanamadığı stoperlere karşı bütün bu uzaklaştırmalar top kaybına yol açıyor. Kısa zaman önce oynanan Asteras maçında Demba Ba’nın indiremediği toplar da bunun en büyük göstergesi.
Çift forvet oynamadığı maçlarda uzun top taktiğinin işe yaramadığına bu sezon birçok maçta şahit olduk. Zemin sıkıntısının yaşandığı, takımın pas yapamadığı, üçgen kuramadığı maçlarda uzun top taktiğine dönebilmesi rotasyon ve formasyon açısından önemli bir çeşitlilik lakin her maç bunu kullanamamak da bir handikap yaratıyor. Nitekim Karabükspor gibi sert oynayan, pas trafiğini sertlikle kesmeye çalışan takımlar genelde Beşiktaş’a karşı başarılı oluyor ve olacak gibi.
Sakin Ol Şampiyon!
Oyun tutma sıkıntısının yanına bu sezon bir de agresiflik dozajının ayarlanamaması geldi. Beşiktaş’ın 11 kişi tamamlayabildiği maç sayısı Demba Ba’nın gollerinden az neredeyse!
Takım kendi içerisindeki mücadele gücüyle bunu kapatıyor ancak görülen kartların en ufak bir gerekliliği yok. Asteras maçında Atiba, bugün Mustafa… Beşiktaş eksik kaldığı her maç rakibe hem psikolojik üstünlük hem de sayı üstünlüğü veriyor. Teknik ekip gerekli yaptırımları uygulamalı ya da bütün takıma son bir terapi yapmalı çünkü her maç kart gören bir oyuncuya “Sakin ol şampiyon!” diyerek atlatılabilecek radde çoktan geçildi.
 
 
Ateş, Su, Toprak, Sosa!
 
Takımın hücumdaki en önemli kozu olan Sosa bugün de sahnedeydi. 2 gollük pasına, isabetli pasları da eklenince Beşiktaş’ın üçüncü bölgedeki gücü konumuna geldi. Tek handikabı Fernandes’den sonra Beşiktaş’ın duran top ataklarındaki eksikliğini giderememiş olması. Beşiktaş’ın 5 numaralı 10 numarası, hücumun Atiba’sı konumunda. Duran toplara da çare bulduğunda Takımın önemli bir asist yükünü sırtında taşıyacak.
Demba Ba ile uyumunu geçtiğimiz haftalarda eleştirmiştik. Bugün eleştirilerimizin doğruluğu gözler önünde. Takım kimyası birbirine uyum sağlayınca bu ortaklık daha da ortaya çıktı. Beşiktaş kalitesiyle maç kopartabilecek bir kıvama geldi. Sosa ve Demba Ba klasında bir sağ bek ve stoperle bu takım kolay kolay durdurulamaz.
 
 
Anti-Futbol mu, Sert Futbol mu?
Sert futbol her takımın büyük ölçüde saygı duyduğu bir oyun anlayışıdır. Bugün Karabükspor da Beşiktaş’ın set oyununa ve pas futboluna karşı çözüm olarak bunu düşündü lakin ayarı kaçınca oynatılmaya çalışan sert futbol anti futbola dönüştü. Karabükspor bu sene geçen sene oynadığı pozitif futbolun çok uzağında ve ligde kalacak gibi gözükmüyor.
 
Kalitenin Getirdiği Galibiyet
 
Rakibe tam anlamda üstünlük kuramayan, 2 gole rağmen fişi çekemeyen Beşiktaş; Sosa ve Demba Ba farkıyla galip geldi. Demba Ba ceza sahasında gördüğü sineği kaleye sokmaya devam ediyor. Motta’nın formsuzluğundan sonra İsmail’in de rekabetin verdiği havayla iyi performansı, Kerim’in Olcay’la girdiği forma savaşı derken Beşiktaş takım kimyasını tutturmuş durumda. Bilic’in etki edemediği bir maç olmasına rağmen Beşiktaş 3 puanı aldı ve lider oldu. 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş