Maç Analizi | Kasımpaşa – Başakşehir

kaşımpaşa başakşehir ile ilgili görsel sonucu

Süper Lig’in 18. Haftasında Kasımpaşa evinde ağırladığı Medipol Başakşehir’e 2-1 yenildi. Kasımpaşa bu mağlubiyetle inişli çıkışlı form durumunu sürdürürken, Abdullah Avcı yönetimindeki Medipol Başakşehir ise 36 puanla ligin ilk devresini lider olarak tamamladı.

Maçın iş ortağımız Instat verileri ışığında inceleyeceğiz.

Saha Parselizasyonu

Öncelikle Kasımpaşa’dan başlamak gerekirse sahadaki ortalama pozisyonları incelemeye 1. bölgeden başladığımızda Ben Youssef’in, Kenneth Omeruo’ya göre biraz daha orta alana yakın konuşlandığını görüyoruz. Kaldı ki burada orta alana yakınlık, top kullanma yetkisinin Omeruo yerine Ben Youssef’e verilmesinin çok da doğru olduğunu düşünmüyorum. Çünkü burada bir kıyas yapılacaksa Chelsea bandrollü Omeruo’nun pasör özellikleri daha ileri çıkıyor ve geri dönüşlerde Ben Youssef’e göre daha seri bir grafik çiziyor. Tabi bu ortalama pozisyonda Kasımpaşa’nın atağa çıkışlarda Popov ile başlamayı tercih etmesinin, Ben Youssef’in de kaleden pasla başlayan oyunlarda ona bir pas verebilecek en muhtemel kişi olmasının da etkisi var. Topu 2. bölgeden alıp 3. bölgeye dribbling ile taşıyabilecek bir ileri 3’lüye sahip olan takımda ise bu 3’lünün orta sahaya yakın konuşlandığını görüyoruz. Son olarak ortalama pozisyonlarda Sadiku ve Pavelka merkezde neredeyse üst üste pozisyon almış gibi gözükse de önceki maçlara göre göbeği kapatmakta pek de başarılı olamadılar.

Başakşehir’e gelecek olursak da defans 4’lüsünün çok ileride kurulduğunu söylemek mümkün ki, bu kadar ileride bir diziliş Manchester City’i andırmıyor değil. Bu maçta dikkat çeken ise Abdullah Avcı’nın Attamah’a tanıdığı serbestlik. Attamah’ın topla bolca 2. bölgeye doğru geçiş yaptığı ve orta metrajlı toplar atarak ileride bir tehdit oluşturmaya çalıştı. Son olarak kağıt üstünde de gayet düzenli bir saha parselizasyonuna sahip olan takımda dikkat çeken detay Çaiçara’nın maçtaki diğer beklerde daha önde olarak 2. bölgede konumlanması. Kaldı ki Çaiçara’nın bu ligde kanat bekli 3-5-2 sistemine en iyi adapte edilebilecek oyuncu olması da oyuncunun bu maçtaki ortalama pozisyonunu bize yadırgatmıyor.

Hakimiyet

Bu hususta ise iki takım arasında bariz bir fark ortaya çıkıyor ki ligin belki de topa sahip olma ve kendi istediği oyunu her şartda oynayabilme konusunda en iyi takımlarından olan Başakşehir bizleri şaşırtmıyor. Kasımpaşa’ya gelecek olursak Kasımpaşa Eduok, Murillo, Trezeguet gibi topla dikine giden, ceza sahası içini dribblingler ile zorlayan modellerde oyunculara sahip olan takım bu nedenle topu uzun süre ayağında tutmaktansa daha çabuk sonuca varmayı hedefliyor olabilir. Zaten Kasımpaşa’nın Başakşehir’e kontra ataklarda 9 puanlık bir fark atması da yorumumu destekler nitelikte karşımıza çıkıyor. Yine bu hususta az önce belirttiğim fikrimle uyuşan istatistikler ise Kasımpaşa ile Başakşehir arasındaki topu ayakta tutma sürelerindeki neredeyse 2 kata yakın fark ve iki takımın set hücumu sayıları.

Atak Yönleri

Belki de bek kalitesi olarak yine ligin iki iyi takımı karşı karşıyaydı Pazar günü. Kasımpaşa’da Popov’un istenilen etkinliği gösteremediği, Vegneau’nun kadroda olmadığı günde aslında beklerin çok da aksadığını söylemek mümkün değildi. Popov’un istenileni veremediği günde bile Kasımpaşa her zamanki gibi ataklarını sağ kanat ağırlıklı gerçekleştirdi. Başakşehir’in ataklarında ise dengeli bir grafik dikkat çekiyor. Özellikle sağ kanadı daha etkin kullanan ve Çaiçara-Visca-İnler-Mossoro-Adebayor 5’lisi arasında sağ kanatta farklı üçgen kombinasyonları kuran takım Kasımpaşa takımının solunda hakimiyeti ele geçirdi.

Sık kombinasyonlar

Yukarıda bahsettiğim Çaiçara-Visca-İnler-Mossoro-Adebayor 5’lisinin çeşitli üçgen kombinasyonlardan birbiriyle 10’dan fazla pas yapan takım arkadaşlarının tablosu aşağıdaki gibidir.

Dinamo 

Maçın dinamosu ise neredeyse tüm pas istatistiklerinde %90’ın üstünde başarı oranı gösteren Mossoro oldu. Gerçekleştirdiği 97 aksiyonun 81’inde başarılı olan Mossoro iyi bir size’a sahip olmamasına karşın, girdiği 21 mücadelenin ise 14’ünde başarılı olarak %67’lik bir istatistik yakaladı. Maçın 3. Dakikasında bir de asist yapan Mossoro tabiri caizse hem oynadı, hem de oynattı.

Son Söz

Topa sahip olmanın değerinin bir kez daha ortaya çıktığı maçta Başakşehir kendi doğru oyununu sahaya koyarak kazandı. Ligin liderinden alınan mağlubiyetin pek de yadırganmayacağı maçta Kasımpaşa ümitlerini ligin ikinci yarısına bıraktı. Belki Kasımpaşa’nın dikine, topla ve hızlı oynama taktiği Başakşehir gibi sert bir takıma karşı doğru işlemedi fakat oyuncu kalitesi baz alındığında ben Kasımpaşa’nın ligin ikinci yarısında özellikle iç sahadaki denk güçteki rakiplere karşı farklı skorlar alacağını düşünüyorum.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş