Maç Analizi | Kayserispor 1 – 1 DG Sivasspor

Kayserispor,  evinde bölgesel rakibi Sivasspor’u ağırladı. Ortasahaların mücadelesi şeklinde son maç Umut Bulut ve ligin yenisi Robinho’nun golleriyle 1-1 sonuçlandı. Maçı resmi iş ortağımız InStat’ınıza göre analiz etmeye çalışacağız.

Ortalama pozisyonlar

Takımların kağıt üstündeki formasyon daha çok benzeşse de iş sahaya yayılmaya gelince takımların oyun planlarının getirdiği belirgin farklılıklar vardı.

Kayserispor, Sivasspor ile hücum oyuncularını birbirine yakınlaştırmak için rakibini merkezden geçmeye çalıştı. Atakların tercih ettiği yerlerin ve takımların ortalama pozisyonlarını da çok çok net görebiliyoruz.

Takımların bu tercihlerinde hiç şüphesiz forvet tiplerinin de büyük etkisi vardı. Boş alan koşucusu, ligimizde 4 ciğerli olarak bilinen Umut Bulut’lu Kayserispor oyuncunun kafa toplarındaki etkinliğini de göz önüne alarak çoğunlukla kanat ortalarına bel bağladı. Öyle ki zaman zaman son çizgiye inmeye bile tenezzül etmeden Umut’u topla buluşturmaya çalıştılar.

Nitekim tek golleri de yine bir kanat organizasyonu vasıtası ile geldi. Auremir’in zamanlama hatası sonucu en arkada kaleciyle baş başa kalan Umut Bulut fırsatı kaçırmadı.

Sivasspor’da ise, Kone’nin topu ayağına isteyen, geriye gelip top alan yapısı nedeniyle kanat oyuncuları ve arkasında oynayan Rybalka ile birlikte orta sahada kümelenmiş bir vaziyet aldılar.

Takımın ezberinde olan ver-kaç oyunları vardıysa bile bu maçta rakibin bloklarını merkezden aşmak için pek kullanamadılar.

Maçın genel vaziyetine gelirsek; iki takımında savunmayı önceliğe alan tutumu, orta sahaların garanti oynama isteği ile birleşince kısır oyun kaçınılmaz oldu. Garanti oyunun getirdiği bir başka sonuç ise iki takımda da topa sahip olunan anların önemli bir kısmını kendi yarı sahalarında değerlendirmeleri oldu.

Görüldüğü üzere 121 kez Kayseri ekibine geç topun 56’sı rakip yarı sahaya geçemedi. Bu durum konuk ekipte 112 kez topa sahip olunan ve bunun yalnızca 57’sinin rakip yarı sahaya geçirilebildiği şeklinde gözlendi.

Topla rakip ceza sahasına girişlerde ise daha dramatik düşüşler yaşanması iki ekibinde savunmaya verdiği önceliğin başarılı bir yansıması oldu.

Hal böyle olunca şutla biten ataklar izlemeye hasret kaldığımız bir müsabakaya şahit olduk.

Robinho

Bu maçla birlikte Lig’imize merhaba diyen Brezilyalı yıldız 42. Dakikada Kone’nin yerine oyuna dahil oldu. Kapalı oyunda meziyetlerini göstermeye çalışan Robinho oyuna girdiği dakikadan itibaren Sivasspor ataklarını yönlendiren isim oldu.

Sivasspor’un 90 dakika boyunca çektiği 2 isabetli şutun birisi oyuncunun frikikten attığı gol, diğeri ise onun kilit pasında kaleciyle karşı karşıya kaçıran Hakan Arslan’ın denemesiydi.

Gerek maç kondisyonunu, gerekse takım arkadaşlarıyla uyumunu yükselterek önümüzdeki haftalarda ses getirmesi beklenen Robinho’nun klası ile beklentileri fazlasıyla karşılayacağını öngörüyorum. Zaten yaratıcı oyuncu kısırlığı gözlenen ligimizde, vatandaşı Ronaldinho için söylendiği üzere, ‘çölde bir vaha gibi’ gözlerimizi kamaştıracaktır.

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş