Maç Analizi | Liverpool – Everton


Futbol güzel oyundur! Merseyside derbisinde 90 dakika Mavilerin yarı sahasında oynandı diyebilirim. Kırmızılar kaleye ulaşmak için yine “kısır taktik” üzerinden ilerledi ve ancak yaratıcı oyuncuları sayesinde şanslar bulabildi. Mavilerin kaleyi bulan iki şutundan biri gol oldu. Klopp’un hücum aksiyonlarında yine sınıfta kaldığı, Big Sam’in kale önüne duvar ördüğü derbide, taraflar 1’er puanla Anfield’dan ayrıldılar. InStat verileriyle incelemeye başlayalım.

Ortalama Pozisyonlar

Klopp soyunma odasında ‘Oyunu rahip sahada oynamalıyız!’ dediyse, herhalde kendisi de bu kadarını tahmin etmiyordu. Big Sam’in bütün maç boyunca aklında olan tek taktik kaleyi savunmaktı. Bu anlayışı takımına benimsetmesine ve bütün takımı bu konuda terbiye edebilmesine saygım sonsuz. Kısa süre içerisinde Rooney’den bile harika bir savunmacı yaratmış. Mavilerin savunmasında oynayan dört isim de kaleye çok yakın gözüküyor. Kalelerini Salah’ın golü dışında çok iyi savundular. Liverpool ise, rakip yarı sahada bu kadar kalabalık olabilmesine rağmen ikinci golü bir türlü bulamadı. Neden ikinci golü bulamadıklarını yazının sonraki bölümlerinde anlatmaya çalışacağım.

Topla Oynamalar

Liverpool topla oynayan taraftı. Everton topu rakibe bırakarak, kaleyi savunma görevine konsantre oldu. Everton 64 defa 0-10 saniye aralığında topla oynamış. Everton’lı oyuncular, Gegenpress’i  kusursuz uygulayabilen Liverpool’lu oyunculara kısa sürede topu kaptırdılar ya da uzun paslarla rakip sahaya geçmeye çalıştılar. Bu yüzden top çok kısa süre ayaklarında kaldı. Liverpool rakip ceza sahasına 38 defa girebildi ancak bu sayının verimliliği oldukça düşük kaldı.

Şutlar

Liverpool’un çektiği 22 şutun, 7 tanesini Everton’lı oyuncular engellediler. Bu gerçekten çok ciddi bir sayı. Kendilerini gol yememek üzerine programlamışlar! Liverpool adına ilk yarıda kaleyi bulan tek şut gol oldu. Salah şapkasında sakladığı tavşanı çıkarttı ve harika bir gol attı. Everton’ın kaleyi bulan şutlarından bir tanesi Sigurdsson’un geri pas vari şutuydu. Diğeri de Rooney’in penaltıdan gelen golü. Maç boyunca gol atmak için hiç bir şey yapmadılar ama Lovren’in hediye penaltısı sayesinde golü bulabildiler.

İkili Mücadeleler

Everton 80 defa pozisyonların oluşması sırasında durdurma yapmış. Bunların sadece 15 tanesi rakip sahada ve geri kalanı kendi sahalarında yaptıkları engellemeler. Liverpool ataklarında doğru pozisyon alarak ve alan paylaşımını doğru yaparak savunmada fazla hata yapmadılar.

Everton’ın defansif hattı ve alan paylaşımı.

Everton savunmada 4-4-2 gibi dizilse de, top kanatlara geldiği zaman ilk karşılamayı her zaman Rooney veya Sigurdsson yaptı. Topun olduğu bölgede kalabalık kalarak, boş alan bırakmadılar. Liverpool’lu oyuncular da sürekli yön değiştirmek zorunda kaldı. İşaretlediğim bölgelere atılan toplarda, o bölgeye en yakın Everton’lı oyuncu kimse o alanı kapatabildi. Mane yine sol kanatta boşluk bulamayınca topu ters kanada atıyor. Evet, yön değiştirmek önemli bir hücum silahı ama Everton bu silahı etkisiz hale getirebildi.

Mane’nin ters kanada attığı topta savunmasına desteğe gelen Niasse’yi görüyoruz. Tehlike büyümeden hamlesini yapabiliyor. Everton için hücumcuların bile savunmada kusursuz oynadığı bir maçtı.

Liverpool half space organizasyonları yapmayı ısrarla denedi. İlk yarıda 8 defa bu bölgelerde boşluk aradılar. Bu bölgelerde etkisiz kalmalarının nedenlerinden bir tanesi, Everton’ın alan paylaşımını çok iyi yapmasıydı. Rooney ve Sigurdsson orta saha bloğunda gözükse de, hücuma destek veren Liverpool kanat oyuncularını savunma bloğu içerisinde karşıladılar. Savunmada yer alan 4 isim de, kale hizasında merkezde bulunuyorlar. Orta sahada kanat oyuncuları da defans bloğuna yaklaşarak alan paylaşımını tamamlıyorlar. Rooney burada yine doğru pozisyon alarak Milner’ın çizgiye inmesini engeliyor ve topu Henderson’a atmasını sağlıyor. Liverpool ters kanattan yine benzer bir organizasyon için hazırlık yapmaya çalıştı. Ancak bu sefer de Sigurdsson o bölgeye kayarak karşılama yaptı. Bu kısır taktik maç içerisinde çok fazla karşımıza çıktı.

PaslaşmalarLiverpool ceza sahası içerisine attığı 34 isabetli pastan 13 şut çıkartabildi, 2 tanesi kaleyi buldu ve 1 tanesi gol oldu. Pas isabet oranı olarak aslında iyi ama kaleye gitmediği sürece çekilen şut sadece istatistik olabiliyor. Everton kısa pas yapmayı tercih etmedi. Kazandıkları topları genelde uzun vurdular ve ortalama pas uzunlukları 27.4 metreye çıktı. Premier Lig seviyesi için fazlasıyla uzun bir pas mesafesi ortalaması. Hücum anlamında işe yarayan tek uzun pas, Rooney’in penaltı öncesi attığı uzun pastı.

Penetrasyon

Futbolda penetrasyon artık çok önemli hale geldi. Blokları penetre edebiliyorsanız, daha tehlikeli ataklar kurgulayabiliyorsunuz. Liverpool’da Mane ve Salah’ın toplamda 2 tane defans arkasına pas atabildiğini görüyoruz. Bunlarda da etkili olamadılar.

InStat’in ‘Pass behind a player’ istatistiği bence çok değerli bir veri. Takımların defans bloğunun arkasına attıkları toplar çok tehlikeli olabiliyor. Ancak ayrıştıcı özellik, bu pasların kalitesi. Rooney, usta işi uzun paslarından birini atarak, takımının penaltı kazanmasını sağladı.

Pas Haritaları

Liverpool’un pas haritasına baktığımızda kanat savunucularının hücuma çıkarken pas bağlantılarını yaptıklarını görüyoruz. Kendi kanatlarına yakın olan Milner veya Henderson’u pas istasyonu olarak kullanabildiler. Milner 3 defa tehlikeli olabilecek pas veya orta yaptı. Henderson dikey pas verme konusunda başarılı olamadı.

Liverpool’un kanat savunucuları Gomez ve Robertson’ın hücuma yaptıkları katkı kusursuzdu. Özellikle Gomez her maç biraz daha futbolunun üzerine koyabiliyor.

Everton adına pas haritasında dikkat çeken tek nokta, topların Calvert-Lewin’de toplanmasıydı. 17 pas aldı ve sadece 7 tanesini isabetli kullanabildi. Penaltıyı alarak takımının bir puan almasında önemli bir rolü vardı.

Bireysel Hatalar

D. Lovren ve R. Martina’nın gollerde yaptıkları hatalar dışında, en dikkat çekici hatalar Jonjoe Kenny’den geldi. 3 tane kritik hata yapan genç oyuncu, iyi savunma yapan takımında aksayan isimdi. Pozisyon alma ve hamle eksikliği yaşadı.

Kenny’in yaptığı hatalar bütün planları bozabilirdi. Kendi sahasında kaptırdığı topta Mane tehlikeli oldu. Başka bir pozisyonda Milner’ın yaptığı ortada topun gelişini hesaplayamadı ve Salah’a rahat bir kafa vuruşu imkanı verdi.

Mane ve yanlış tercihleri

Yine Kenny’nin yerini kaybettiği bir pozisyonda Mane ceza sahasına doğru dribbling yaptı ama tercihini yanlış yapınca takımını golden etti. Ceza sahası etrafında  hızlı karar vererek, doğru tercihlerde bulunabilmeli. Liverpool seviyesinde ve Mane kalitesinde bir oyuncunun baskı altında doğru kararları verebiliyor olması gerekir.

Son Söz

Liverpool’un Coutinho-Firmino-Mane-Salah gibi hücumda tehlikeli isimleri var ama bu sene skor anlamında Salah’ın ayağına bakıyorlar. Klopp’un Coutinho ve Firmino’yu kenarda başlattığı maçta, Big Sam istediğini aldı. Solanke-Firmino ve Oxlade-Chamberlain-Coutinho tercihleri, Everton savunmasını çözmede daha doğru bir hareket olur muydu acaba? Liverpool camiası bu soruyu mutlaka soracaktır. Everton, futbolun sadece savunma kısmını iyi yaptığı maçtan 1 puan alarak çıkışını devam ettirdi. Liverpool ise adım adım zirveden uzaklaşıyor.

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş