MAÇ ANALİZİ | Liverpool – Manchester United

manchester united liverpool ile ilgili görsel sonucu

Bu hafta Avrupa liglerinde harika maçlar haftası. Premier League’de de haftanın maçında Manchester United, Liverpool deplasmanına çıktı. İlk 10 ve birinci devrenin son 15 dakikası fırtına gibi geçen maçta, ikinci devrede bol gol olacak beklentisine kapılanlar (bu gruba ben de dahilim), heyecanlı ve mücadele düzeyi yüksek geçen 90 dakikada gol göremeden maçı bitirdi.

Manchester United 7 maçta 19 puan toplarken, 21 gol atıp sadece 2 gol yedi ve M.City’nin hemen ensesinde 2. sıradaydı. Liverpool ise 7 maçta 13 gol atıp, kalesinde 12 gol gördü ve 12 puanla 7. sıradaydı. Berabere biten maçtan sonra Liverpool bir basamak daha aşağıya inerken Manchester United yerinde kaldı. InStat verileriyle maçı inceleyelim.

İki önemli eksiklik

Sadio Mane, milli maçta üst arka bacağından (hamstring) sakatlandı ve tahminen 6 hafta sahalardan uzak kalacak. Manchester United da ise bu maçta oynaması beklenen Pogba kadroda yoktu. Bu iki eksiklik aslında iki takım için, özellikle hücum aksiyonlarında değişiklikler demek oluyordu. İki oyuncunun takımlarına olan katkılarını aşağıda görebilirsiniz. İki hoca maçtan önce yaptıkları açıklamalarda bu iki oyuncunun yokluklarından dem vurdular. Klopp ‘Çıkabildiğimiz en güçlü kadroyla çıktık. Mane olmadığı için biraz eksiğiz ama elimizde olan oyuncularımız hafta içinde formdalardı.’ dedi. Mourinho ise benzer bir açıklamayla, ‘Sakatlıklardan dolayı fazla alternatifimiz yoktu ve elimizdeki en iyi kadro bu. Çözüm üretebilmek için bazı oyuncularımızdan mevkileri dışında da katkı isteyeceğiz.’ dedi. Mane ve Pogba’nın olmayışı, iki hoca için de alternatif hücum aksiyonları oluşturmak demekti. Bu konuda iki hocanın da fazla kafa patlatmadığını düşünüyorum. Klopp’un elinde olan hücumcuları zaten sonuca gidebilen isimlerdi. Pogba ve Mata’sız bir Manchester United hücum hattının aksiyonları, Mourinho’yu fazla düşündürmemiş anlaşılan. Tek yol orta sahada top kapıp hızlı hücumlar denemek!

1

Fırtına gibi 10 dakika!

İlk 10 dakika içerisinde heyecanlanmayan, nabzı yükselmeyen olmamıştır herhalde. İştahlı başlayan oyuncular, maçtan beklentilerimizi çok yükselttiler. İki takım da rakip kaleye yaklaşmak için, etkili oldukları silahları kullandılar ama iki kaleciye de fazla iş düşmedi! Manchester United’ın 3. bölgede uyguladığı gölge baskısı, Liverpool’u kendi yarı alanında pas yapmaya zorladı. Liverpool 2. bölgeye geçtiği anda biraz daha agresifleşmeye başlayan Manchester United, zaman zaman Liverpool’un pas oyununu bozmada başarılı oldu. Kazandıkları toplarla hızlı hücumlar denediler ama ceza sahası içerisinde etkili olamadılar.

2

Liverpool’u ilk 10 dakika içerisinde kendi 1. ve 2. bölgesinde daha çok görüyoruz. Ağırlık olarak da sağ kanatlarını kullandılar. Bu görüntü bütün maç boyunca devam etti.  Görselde bulunan aksiyonların hepsi pas ve şutları temsil ediyor. Liverpool oyun anlayışını; geriden oyunu kurup, 3. bölgede Coutinho ve Salah’ı topla buluşturarak, toplu veya topsuz penetrasyonlarla Manchester United defansını geçmek üzerine kurgulamıştı. Ander Herrera ve Matic’in temaslı oyunları, Liverpool hücumcularının kaleye yaklaşmasına fırsatı vermedi.

3

Maç sonu ortalama pozisyonlarda ve atak geliştirme girişimlerine baktığımızda iki takımın da kendi sağ kanatlarını kullanmaya çalıştıklarını görüyoruz. Özellikle savunmacıların pozisyonlarını kaybetmeden oynadıkları ortada. Oyunun bir türlü çözülememesinin sebeplerinden birisi buydu. Yazının başında söylediğim gibi, iki hoca da maç boyunca aynı hücum varyasyonlarında ısrarcı oldular!

4

5

Manchester United’ın iki orta saha oyuncusu Ander Herrera ve Matic, kendi yarı sahalarında hemen stoperlerin önünde yer aldılar. Bu yerleşim maç boyunca savunmada kalabalık ve iki blok halinde kalmalarını sağladı. Liverpool hücumcularının pas ağını bozmakla görevli iki oyuncu çoğunlukla başarılı oldular.  Yorgunlukla beraber zaman zaman pozisyon kaybedip boş alan bıraksalar da, maçın genelinde iki isim de görevlerini yerine getirdiler. 29. dakikada Manchester United’ın bu maç özelinde nadir olarak yaptığı doğru paslaşmalar sonrasında defanstan seken topu tekrar kazanan Matic, takımı adına ilk şutu çekti ama top auta gitti.

6

Manchester United maçın genelinde savunma diziliminde iyiydi ama maç kondisyonu iyi stoperler maçon sonlaraına doğru yoruldular. Liverpool hücumlarını çoğunlukla 4-4-2 diziliminde karşıladılar ve top alma ihtimali olan oyuncuları kapatmada başarılı oldular. Bloklar atlandıkça alanı daraltmaya çalışmaları da, Liverpool hücumcularının etkili olmasını engelledi. Maçın kilit savunma aksiyonlarından birisi de buydu.

7

8

Manchester United savunmada iyi işler yaparken, hücum zenginliğini yakalayamamasının temel sebebi, hücuma çıkarken doğru paslaşmaları yapamamasıydı. Lukaku ve Mkhitaryan birbirlerine çok yakın oynamalarına rağmen sadece 4 defa paslaştılar. Lukaku maç boyunca nadir yakaladığı gol pozisyonlarında iyi pozisyon alamadığı için şut imkanı bulamadı. 42. dakikada ceza sahası etrafında iyi paslaştılar ama Lukaku’nun ceza sahası içerisinden çektiği iyi şutu Mignolet kurtardı.

9

2. ve 3. bölgede dikey paslarda başarısız oldular. Pogba ve Mata’dan yoksun bir Manchester United’ın, anahtar pas verme konusunda zorlandığını görüyoruz. Cezasahasına atılan 20 pastan sadece 3 tanesi başarılı olmuş ki ikinci yarıda hiç şut çekemediler.

10Liverpool daha çok yaratıcı hücumcu oyuncuya sahip olmasına rağmen bu avantajını skora yansıtamadı. Salah, Firmino ve Coutinho ilk yarıda etkili gözükmelerine rağmen Manchester United savunma blokları arasında top kayıpları yaşadılar. 30’lu dakikalarda iyi işler yapmaya başlayan 3 isim de, De Gea engelini aşamadı. 33. dakikada Firmino’nun soldan getirdiği topta, Salah’ın bencilliği yüzünden golden oldular. Coutinho’nun klasik hastalığı olan kendi yarı sahasında yaptığı top kayıpları, Manchester United’a şut imkanları verdi ama aralarında kaleyi bulan olmadı.

11

Bir isime dikkat çekmek istiyorum. Liverpool’un geç ismi Gomez, maç boyunca başarılı bir görüntü çizdi. Savunma özelliklerinin yanında 2 anahtar pas denemesinde 2 başarı yakalayarak hücuma katkısını göstermiş oldu. Gerektiği zaman oyunu dikine oynayabilen ve pas kalitesi yüksek bir oyuncu. İlerleyen dönemlerde geçmişte yaşadığı sakatlıkları yaşamazsa, başarılı olacağını inandığım bir sağ bek.

12

İkinci yarıda Klopp Coutinho’nun yaratıcılığına güvenmiş olacak ki, Coutinho’yu ikinci yarının başından itibaren daha fazla topla oynar gördük. Manchester United’ın savunmada kalabalık olmasına rağmen verdiği boş alanlara girebildi ama istediklerini bu yarıda da yapamadı.

13

Liverpool’da top kayıplarının yapıldığı bölgenin daha çok Manchester United ceza sahası ve çevresi olduğunu görüyoruz. Bu bölgelerde yapılan top kayıpları, Liverpool lehine skorun değişmemesinde önemli sebeplerden biriydi. Manchester United savunmacıları, Salah ve Firmino ile girdikleri toplamda 26 ikili mücadelenin, 20 tanesini kazanmayı başarmışlar. Ceza sahası çevresine kadar gelebiliyor olmaları olumlu bir aksiyon gibi gözükse de, kaleye şut gelmediği sürece istatistik vermekten başka bir işe yaramıyor.

14

15

Liverpool’un maç boyunca aynı şema üzerinde ısrarcı olmasının sebebi, orta sahada başarılı bir maç çıkartan Henderson’un performansı oldu. Klopp maç boyunca ileri 3’lüye en çok pas veren Henderson’dan aynı performansı beklemeye devam etti. Henderson beklentilere cevap verdi ama ileri 3’lü sonuca gitmekte bir hayli zorlandı.

16

Mourinho yaptığı değişikliklerle tek şansı olan hızlı hücumları Rashford’la tekrar denemek istedi. Orta sahaya da Lingard ve Lindelöf’ü koyarak merkezi iyice kalabalık hale getirdi. Bu hamle Liverpool’un merkezden tehlikeli gelme potansiyelini azaltmak düşüncesinden kaynaklıydı. Klopp yaptığı hücumcu hamleleriyle 3 puanı ne kadar istediğini gösterse de, beklediği katkı yeterli olmamakla beraber sadece Chamberlain’den geldi.

Son söz

Maçın son dakikalarında arka arkaya gelen kornerler Liverpool taraftarlarını heyecanlandırsa da, iki takım seyircileri de evlerine gol göremeden dağıldılar. Başlangıcı ve bazı bölümlerin heyecanının skora yansımadığı bir maç oldu. İki tane savunma disiplini takıntılı hocanın maçında, herkes savunmada görevlerini hemen hemen layıkıyla yaptı. Hücum konusunda iki takım da iyi işler yapabildikleri bir sezonda, bu maç özelinde başarısız oldular!

logoinstat

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş