Maç Analizi | Manchester City 2-3 Manchester United

Premier League’in 32.haftasında Manchester City evinde Manchester United’ı ağırladı. Manchester derbisini Pogba(2) ve Smalling’in golleriyle United 2-3 kazandı. Manchester City’nin gollerini Kompany ve İlkay kaydetti.

Maçtan alınacak 3 puan Manchester City için şampiyonluğun ilanı olacaktı. Evlerinde ezeli rakipleri karşında bu şampiyonluğu kutlamak onlar için rüya gibi olacaktı. Guardiola hafta içinde oynanacak Liverpool maçını da düşünerek biraz rotasyona gitti. Gabriel Jesus, Agüero ve De Bruyne yedek kulübesinde maça başladı. En büyük farklılık ise Guardiola’nın Sterling’i sahte 9 olarak sahaya sürmesi oldu.

Manchester United cephesinde ise hedef ikinciliği korumaktı. Bu maç için en büyük motivasyonları ise ezeli rakiplerinin şampiyonluk sevincini ertelemekti. İlk yarıda City tarafından sahadan silindiler. Ancak ikinci yarıda Mourinho’nun taktiksel adaptasyonu, Pogba’nın önderliği ve ikinci yarıdaki motivasyonla maçı çevirmeyi başardılar.

Guardiola’nın sahte 9 sistemi

Maç kadroları geldiğinde gözümüze çarpan en büyük farklılık City’nin sahte 9 sistemini kullanmasıydı. Bu taktik değişiklik çok şaşırtıcı değildi. Ligin ilk maçında oynanan City’nin 2-1 kazandığı maçta da Guardiola maç içinde sahte 9 taktiğini kullandı. Jesus’u kanada çekerek Silva’yı forvette kullanmıştı. Bu maçta ise Sterling forvet oynadı.

Sahte 9 taktiği City için çok üretken oldu. Sterling sürekli gezerek oynayınca United stoperlerini üzerine çekti. Stoperler pozisyonları dışına çıkınca savunma arkasında boşluklar oluştu. Bu boşluklara Sterling koşular yaparak net fırsatlar yarattı.

Stoperlerin önünde oyunu oynamaya çalışan City çok etkili oldu. Sürekli orta sahanın arkasına oynamaya çalışan City skoru çok farklı bir noktaya çekebilirdi.

United derin savunmaya geçtiği zaman ise orta saha ile savunma hattı arasını kapatmak için çok derinde kaldı. Bu da City orta sahasının alan ve zaman kazanmasına neden oldu.

City ilk yarıda çok güçlü bir oyun oynadı. Özellikle dönen topa baskıyla United’ı hiç çıkarmadılar. Top kazanmalar arasındaki ilk yarı ve ikinci yarı farkı bunu net ortaya koydu.

Mourinho’nun taktik hamleleri

United ilk yarıda futbol olarak adeta ezildi. Kaleye şut dahi çekemediler. İkinci yarı ise bambaşka bir hikaye vardı. City’nin orta sahada 4 kişiyle elmas şeklinde oynamasına karşın Mourinho’dan karşı hamle geldi. Lingard’ı forvete çekip, Lukaku’yu sağ kanada çekti. Böylelikle United 2 şeyi başarmış oldu. Birincisi, Lingard ön alan baskısında stoperlere daha yoğun ve hızlı bir baskı uygulayıp City’i rahatsız etti. İkincisi, City’nin 4 kişiyle elmas şeklinde olan orta sahasına karşı sayısal üstünlüğünü kırdı.

United 45-60 arası bu taktik değişiklikle topa da sahip olmaya başladı. 45-60 arası %50 topa sahip olan United 2 gol buldu. Bir diğer United’ın üstünlük kurduğu alan ise ikili mücadeleler oldu. 45-60 arası net bir üstünlük kuran United golleri buldu.

Pogba’nın 3.adam koşuları

Pogba golleriyle City maçında bizlere geleceğin futbolundan kesitler sundu. Marcelo Bielsa’ya göre futbolun geleceği 3.adam koşuları olacak. Savunma organizasyonları topu alan ve ilk koşuyu yapan oyuncuya çözüm bulabiliyorlar. Ancak 3.oyuncu koşularına henüz çözüm bulamıyorlar. Pogba bu maçta 3.adam koşularıyla 2 gol attı.

Maçın oyuncusu

Sonuç

Manchester City geçen sezondan kesitler sundu. Bolca şans ürettiler ancak bu pozisyonları gole çeviremediler. Öte yandan Manchester United 3 şansını da gole çevirmeyi bildi. Bu seviyelerdeki futbolda fark yaratacak nokta bitiricilik farkıdır. Manchester City zayıf bitiriciliği ve kötü ceza alanı savunmasıyla maçın kaybeden tarafı olsa da ilk yarıdaki harika futbol onlara Liverpool maçı öncesi umut ışığı olacaktır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş