MAÇ ANALİZİ | Manchester City – Monaco

man-city

Şampiyonlar Ligi son 16 turu ilk maçında Manchester City evinde Monaco’yu 5-3 yendi. Herkesin bu maçtan beklentisi fazlaydı ancak belki de kimse bu kadar gollü bir maç beklemiyordu. Bende sizler için bu eğlenceli maçın analizini yapacağım.

MONACO

Deplasman ekibi Avrupa’nın en çok gol atan takımı olarak geldi. Ligue 1’de etkileyici bir performans ortaya koyuyorlar. Monaco bu maçta 2 ana plan üzerinden oynadı.

1.YÜKSEK BASKI

City geriden oyun kurarak oynayan bir takım ve bu sene bu oyunları bilindiği üzere çok iyi değil. Bunu hesaba katan Monaco maç boyunca yüksek baskı yapmaya çalıştı ve 60 dakika bu baskıda çok başarılı oldu. Falcao’nun ilk golü bu baskı sonucunda geldi.

1

2- UZUN TOPLAR

Monaco’nun ikinci planı ise City’nin savunma arkasına atılacak toplar sonucu pozisyon bulabilmekti. City bu sezon savunma anlamında sıkıntılar çekiyor. Özellikle Otamendi ve Stones ikilisinin uyumsuzluğu dikkat çekiyor. Monaco’da bu durumu kullanmaya çalıştı. 2. Ve 3. Goller bu uzun toplar sonucunda geldi. 2.Golde Fabinho’nun uzun topunda Mbappe, 3.Golde Lemar’ın uzun topunda Falcao golleri attı.

2.Gol

2

3.Gol

3

MANCHESTER CITY

City’nin savunma uyumsuzluğu devam etse de bu maçta çok iyi hücum ettiler. City bu sezon geriden oyunu kurarak oyunu kanatlara açıp oradan direkt olarak hücum etmeyi deniyor. Bu maçta da Monaco savunmasını bu yöntemle yıktılar. Silva ve De Bruyne’nin akıllı pozisyon almaları sayesinde Sterling ve Sane’yi çok etkili kullandılar. Bu iki oyuncuda 1 gol ve 1 asistlik performanslarıyla göz doldurdular.

1- DE BRUYNE VE SİLVA’NIN POZİSYON ALMASI

4

 

De Bruyne ve Silva markajcılarını merkezden uzaklaştırarak stoperlerin Agüero’ya pas atabilmelerini sağlıyorlar. Aynı zamanda rakip beklerin alanına girip kanat oyuncuları için hem destek olup hem de onlara alan yaratıyorlar. Özellikle 60.dakikadan sonra bunu çok kullanan City rakibini zor durumda bıraktı.

2- RAKİP BEKİN ARKASINA OYUN

City genel olarak bu sezon kanatlardan hücum ediyor. Bu maçta da buna devam ettiler. Rakip beklerin arkasına sarkmayı deniyorlar ya da kanat oyuncularının birebir oyunlarından pozisyon çıkarmayı deniyorlar. Sterling ve Sane’nin bu maçta sürekli rakip bekin arkasına koşu yaptığını gördük. İlk gol ve son golde bu oyun sonucunda geldi.

1.Gol

5

5.Gol

6

Sonuç

İki takımda hücum etmeyi denedi ve bizler için unutulmayacak bir maç oldu. Monaco 3 gol attığı bir deplasmandan avantajsız dönmenin hayal kırıklığını yaşarken City ise harika bir geri dönüşe imza atarak avantajı ele geçirdi. 2. Maçta da yine bizleri heyecanlı ve güzel bir maç bekliyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş