Maç Analizi | Manchester United 2 – 1 Chelsea

Premier Lig’in 28 haftasında Manchester United evinde Chelsea’yi ağırladı. Kırmızı Şeytanların 2-1 kazandığı maçı InStat verileriyle analiz etmeye gayret edeceğiz.

Ortalama Pozisyonlar

Manchester United

Menajerlerin maç öncesi açıklamalarıyla bağdaşır vaziyette iki takımda 90 dakikanın genelinde maçı kontrollü götürme gayreti içerisindeydi. Ev sahibi ekibin ana hücum unsuru, defansif görevleri azaltılmış Pogba’nın ilerideki oyunculara yapacağı servislerle özetlenebilir. 3. Bölge ve ceza sahası içinde ise Alexis ve Martial’ın bireysel yetenekleri ve tercihlerine bel bağladıklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

Hiç şüphesiz burada denklemi değiştiren oyuncu Lukaku oldu. Fizik özelliklerini etkin kullanan Belçika’lı oyuncu takımının attığı iki golde de hazırlanış açısından baş roldeydi.

İlk golde orta saha setinin arkasına atılan topu vücudunu iyi kullanarak Christiansen’den söken Lukaku, Alexis’e yaptığı servisle hücumun yukarıdaki görselde görülen halini almasını sağladı. Yaptığı servisten sonra ceza sahasına hareketlenen Belçika’lı forvet Martial’ın dar alanda yaptığı asistle takımının ilk golünü kaydetti.

United’a galibiyeti getiren gol ise yine Lukaku’ya atılan uzun top sonucunda geldi.

Sağ kanatta kontrol ettiği topu çevresindeki oyunculara aldırmaksızın etkili bir ortayla Lingard’a ulaştıran Lukaku asist hanesine bir yenisini eklemiş oldu.

Lukaku’nun özel katkıları haricinde Kırmızı Şeytanların etkili pozisyonlar yakaladığı söylenemez. Hücumda set oyununu tercih etmelerine karşın rakibin kompakt bloklarını aşmada problem yaşadılar. Bu problemde düşük şut sayısı ve atak bitirme açısından ev sahibi ekibin istediği sayılara ulaşmasını engelledi.

Kompakt savunmayı aşma konusunda yaşadıkları sıkıntıyı ceza sahasına girme yüzdelerinde de görebiliriz. Takım genel olarak topu 3. Bölgeye getirme bakımından sıkıntı yaşamadı fakat zaten Chelsea’nin savunmasını kurduğu yer ceza sahasının hemen önü olduğundan esas marifet ceza sahasına girebilmekti.

Buna paralel olarak rakibinin kullandığı her 5 toptan birini ceza sahasına sokabilmiş olması United savunmasına eksi not olarak yazılabileceği gibi Willian’ın özel performansından bağımsız değerlendirilmesini de haksızlık olarak görmek gerekir.

Chelsea

Konuk ekibe gelirsek maç boyu topa daha hâkim görüntü çizmelerine rağmen pozisyon yaratmada ve özellikle ceza sahasında kalabalıklaşma konusunda problem yaşadılar. Bunun başlıca sebebini Willian ve Hazard’ın oyun kurucu görevinde topla genel olarak ceza sahası dışında buluşmaları olarak gösterebiliriz. Buna bağlı olarak; Alonso ve Moses’in zaten sınırlı sayıda olan çizgiden içeri katetme aksiyonlarını saymazsak Morata ceza sahasını içerisinde yalnız kaldı.

Chelsea’nin top hakimiyeti konusundaki aslan payını savunmada çevirdiği toplar oluşturunca konuk ekibin etkin oyunundan söz etmek pek mümkün olamayacaktır. Takımların karşılıklı pas kombinasyonları bu çerçevede bize önemli bir veri sağlamakta.

Tıpkı rakibi gibi maç genelinde set hücumlarına yönlenen Maviler’in yukarıda bahsettiğim kalabalıklaşma probleminin de bir sonucu olarak Morata’yı kullanamaması gol pozisyonu yaratma konusunda çektikleri sıkıntının önemli nedenlerindendi.

 

United savunmasının tek başına kalan Morata’ya uyguladığı baskının üstüne oyuncunun gününde olmaması da eklenince özellikle ikili mücadele anlamında gerçekten kötü bir Morata izledik.

Yerden kendisine servis edilen 24 pasın sadece ikisini kazanabilen İspanyol oyuncunun ceza sahası içindeki hareketsiz görüntüsü arkadaşlarına alan açma konusunda da topsuz oyunda sınıfta kalmasına neden oldu.

Bir diğer gol alternatifi olan Eden Hazard’ın ise bölgesinde Mourinho’nun yeni gözdesi McTominay tarafından kontrolü yıldız oyuncunun rakip defansı açma konusunda yetersiz kalmasını sağladı. İkilinin giriştiği 6 mücadelenin 5’ini kaybeden Hazard maç içinde çoğunlukla alan değiştirdiği zamanlarda etkili olabildi.

Bu maçta Chelsea hücumlarının etkili oyuncusunu Willian olarak gösterirsek yanılmış olmayız. Oyuncunun etkili driplingleri hücumlarda yakalanan %20’lik ceza sahasına girme başarısında başroldeydi.

Top sürmelerinin yanı sıra hücumda ve savunmadaki hareketli oyunuyla sahada basmadık yer bırakmayan Brezilya’lı hücumlarda yakaladığı %85 pas başarısı ile de oldukça kuvvetli bir görüntü çizdi ve 408 InStat Index puanıyla maçın oyuncusu oldu.

Chelsea’nin attığı tek golün baş kahramanı yukarıda belirttiğim başarılı oyununu golün oluşumunda her maddesiyle gösterdi.

Chelsea ceza sahası önünde kaptığı topu etkili bir driplingle orta sahaya kadar taşıyan Willian topu kanada kaçan Hazard’a servis ediyor.

Yaptığı servisten sonra kopardığı koşuyla savunma arkasına sarkan oyuncuya Hazard’ın attığı akıl dolu pas golle sonuçlanıyor.

Maçın genel vaziyetine dönersek; başta da bahsettiğim üzere karşılıklı temkinli oyun ve takımların genel olarak set hücumuna dönmeyi tercih etmesiyle pozisyon kısırlığı yaşandığının söylemek hakkaniyetli bir tespit olacaktır.

Şutla bitirilemeyen ataklara karşılık kontra fırsatlarının sayısının sınırlı kalması temkinli oyun ve set hücumu tercihi konusundaki tespitleri doğrular nitelikte.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş