Maç Analizi | Monaco – PSG

Lig 1’de son şampiyon Monaco, namağlup lider PSG’yi ağırladı. PSG’nin Cavani ve Neymar’ın golleriyle 2-1 kazandığı maçı InStat verileriyle analiz etmeye çalışacağız.

Ortalama Pozisyonlar

 

Monaco

Jardim güçlü rakibine önlem almak amacıyla sahaya alışıldık Monaco diziliminden farklı olarak 3’lü savunmayla başladı. Kanatları Jorge ve Toure ile güvenceye alıp rakip savunmaya merkezden baskı yaparak top kazanmaya çalıştı.

Bu baskının ana unsuru olan ileri üçlü Keita-Moutinho-Falcao top kazanma konusunda başarılı bir görüntü sergileyemeyince bu plan meyve veremedi. Savunmadan top çıkartırken de rakip baskıdan ötürü zaman zaman uzun oynamak zorunda kalan ev sahibi ekipte hücum oyuncularının düşük hava topu kazanma yüzdesi oynanan mahkum futbolun sebeplerinden biriydi.

Atılan 2 isabetli şuttan birisi Moutinho’nun gol olan frikiği, diğerinin ise Falcao’nun 25 metreden yaptığı gol girişimi olduğunu hatırlatarak Monaco faslını bitiriyoruz.

PSG

Maça ideal kadro ve dizilişiyle başlayan Paris ekibi maç genelinde topu ayağında tutan taraftı. Topa sahip olduğu anlarda deplasman ekibinin en dikkat çekici tercihi ise düşük tempoda top çevirmesi oldu. Özellikle 1. ve 2. bölgede oyuncuların FM diliyle ‘Take a Breather’ komutu yemiş gibi oynaması topun deplasman ekibinde kalmasını sağlayan hususlardan biriydi.

45 saniye üzerinde 8 kere top çevirme başarısı gösteren Paris ekibinin bu topa sahipliğini pozisyona çevirme girişimleri genelde savunma arkasına koşu yapan Mbappe’ye atılan şok paslarla gerçekleşti. Bu paslara örnek olarak seçilen 3 görseli inceleyelim.

Mbappe’nin bu etkili koşuları skor olarak meyve vermedi fakat her birinin etkili pozisyonlar doğurduğunu söylemeden geçmemek gerekiyor.

Neymar

Brezilyalı oyuncunun orta sahadaki etkili pas oyunu ve ileriye yaptığı kilit servisler kendisini Instat Index verilerine göre 455 puanla maçın adamı yaptı.

Gerek kanatta Kurzawa, gerekse orta saha oyuncuları ile yaptığı pas alışverişleri vasıtasıyla oldukça hareketli bir oyun ortaya koyan Sambacı esas farkını ise hücumda yaptığı isabetli paslar ve attığı kilit toplarda gösterdi.

Görsellerde örneklerini gösterdiğimiz Mbappe’nin savunma arkasına yaptığı koşuları en çok değerlendiren isim ise yine Neymar’dı.

4 kilit pas ile genç oyuncuyu besleyen Neymar, takımına kazandırdığı penaltıyı gole çevirerek skor katkısını da gerçekleştirmiş oldu.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş