Maç Analizi | Nantes 0-1 PSG

Fransa Lig 1’de ikinci yarı maçları başladı. Lider PSG sakin bir başlangıç yapsa da, 3 puan alarak kaldığı yerden devam etti. Nantes kendi sahasında iyi defans yapan özelliğini bu maçta da gösterdi. InStat verileriyle maçı analiz edelim.

Ortalama Pozisyonlar
PSG’nin etkili olduğu sağ kanadında yine Mbappe ve D.Alves’in yoğun hücum katkısını görebiliyoruz. Bu kanadı ilk 15 dakika içerisinde etkili kullanabilen PSG, ilerleyen dakikalarda -genel oyun içerisinde olduğu gibi- bu kanadı da etkin kullanamadı. Nantes’ın bloklar arasında oluşan boşlukları gerek pas oyunlarında, gerekse dribblinglerle kullanamadılar. Nantes savunmasında kaleye daha yakın pozisyon alan Pallois ve Diego, son hamlelerde başarılı olarak farkın açılmasına engel oldular. 

Topla Oynamalar

Maçın ilk 30 dakikalık bölümünde yoğun PSG baskısını gördük ancak 3.bölgede etkinlik biraz ortalamanın altında kaldı. Kaleye 2 tane şut gönderebildiler ve bir tanesi gol oldu. Son 4-5 maçtır iyi işler yapan Nantes savunmasının uyuduğu 11. dakikada Di Maria’nın golü geldi. PSG tüm maç boyunca ceza sahasına atılan 39 pasın 19 tanesinde isabet yakalayabildi. 34 anahtar pas denemesinde 18 isabet çıktı. Son dakikalarda kaleye daha yoğun şut çekebilseler de, toplamda 16 şutta 3 tane isabet bulabildiler. Di Maria’nın ilk yarıda bomboş pozisyonda direği nişanlaması, skorun açılmamasına neden oldu. Nantes bütün maç boyunca hücumda fazla etkin olamadı. Pas oyunlarını iyi yapamadılar. Yanlış tercihler yüzünden de kaleye yaklaşma konusunda fazlasıyla zorlandılar.

Nantes Savunması

Cavani rahat bir şekilde merkeze hareketlenebiliyor. Bu esnada hiç bir Nantes’lı oyuncu Cavani’yi rahatsız etmiyor. Sağ kanada atılan pasta Mbappe topun üzerinden atlıyor ve topla buluşan Di Maria, kötü bir gol vuruşu yaparak tabelayı değiştiriyor. Takım savunması anlayışında; Nantes’ın sol bek oyuncusu Lucas Lima’mı orada olmalı yoksa orta saha oyuncusu Dubois’mi bilmiyorum ama genel savunma anlayışından bir kopukluk olduğu bariz belli oluyor.  

Dani Alves

Dani Alves’in ilk yarıda yoğun hücum katkısından bahsetmiştim. Maçı %89 pas isabet oranıyla tamamladı. 7 orta yaptı ve 3 isabet yakaladı. En dikkat çekici istatistik ise, tüm takımın attığı 18 isabetli anahtar pasın 6 tanesini D.Alves’in atmış olmasıydı.

Bu kadar etkin bir ilk yarının ardından ikinci yarıda adeta dinlendi D.Alves. Sanki Nantes’ın gol atamayacağını ön görmüş gibiydi. Akan oyunda görevlerini yaptı ve ekstraya kaçmamaya çalıştı. Yine de maçın en iyilerindendi.

Nantes’ın hücum gücü

Nantes 11’inde oynayan oyuncuların yaş ortalaması 25. Daha çok koşan ve mücadele eden bir takım beklentim vardı. Oyun içerisinde pas oyunlarında başarılı olamadıkları gibi ikili mücadelelerde de ayakta kalamadılar. Nantes adına tehlikeli olan pozisyonlara baktığımızda da topa az dokunduklarını görebiliyoruz. Bu da, PSG gibi tecrübeli bir takımdan puan almak için yeterli olmuyor.

Son Söz

Bence PSG istediği gibi bir başlangıç yapamadı. Neymar’ın yokluğu hücumda hissedildi! Mbappe’nin en büyük özelliği topla yaptığı hareketler. Bu maçta çok fazla top ezdi ve genelde yanlış tercihler verdi. Gol ve direkten dönen iki top dışında, PSG taraftarlarını heyecanlandıran pozisyon olmadı. Nantes yaratıcı bir orta saha oyuncusu eksikliği yaşıyor bence. Oyunu 3. bölgede hiç oynayamıyorlar. Kaleye yaklaştıklarında da yanlış tercihler yapıyorlar. PSG ilk yarıda bulduğu golle ikinci yarıya 3 puanla başladı. Maçın kırılma anı olmayabilir ama maçın olayı neydi diye sorarsanız; hakem Tony Chaperon’un yaptığı anlamsız hareketi söyleyebilirim.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş