Maç Analizi | Roma – Chelsea

1509490767255

Şampiyonlar Ligi C grubunda Roma, Chelsea’yi ağırladı. Chelsea Premier Leaque’te 10 maçta 8, Şampiyonlar Ligi’nde 3 maçta 4 gol yemişti. Roma’dan 2 maçta toplamda 6 gol yediler. Chelsea savunmasında konsantrasyon eksikliklerinin ön plana çıktığı maçın sonunda Roma, 3-0’la puanını 8’e yükseltti ve C grubunda liderlik koltuğuna oturdu. İlk bir dakika içerisinde, bir gol pozisyonu ve bir golün olduğu, bireysel hataların skora etki ettiği ve Morata’nın taraftarları tarafından ıslıklandığı maçı, InStat verileriyle incelemeye başlayalım.

Ortalama Pozisyonlar

1

Roma kağıt üzerinde 4-3-3 diziliminde başladı ama oyun içerisinde 4-1-4-1 olarak görüyoruz. Bu dizilim, Roma’nın savunmadayken kendi sahasında kalabalık kalmasını sağladı. Oyun genelinde 7 kişiyle hücuma çıkan Chelsea’yi, 5 kişi ile karşıladıklarını görüyoruz. Bir iki pozisyon dışında savunmada hata yapmadılar. Bu hatalardan da Chelsea faydalanamadı. Chelsea’li oyuncular savunmadayken ceza sahası ve çevresinde 7 tane kritik hata yaptılar. Oyun genelinde Roma hücumları sırasında, Chelsea savunmacıları 3’lü düzeni bozmadılar ama ortalamada 5’e 3 kaldıklarını görüyoruz. Bakayoko ve Fabregas’ın, savunma 3’lüsü ile kopukluğu da, Roma’nın merkezden etkili gelebilmesini sağladı. Hücumda Morata’nın kötü gününde olması, Chelsea’nin hücumda etkili olamamasını sağladı.

Topla Oynamalar

2

İlk 30 dakikada topla daha fazla oynayan takım Chelsea’ydi. 40. saniyede gelen Roma golünden hemen önce, 20. saniyede onlar bir gol şansı yakaladılar. Dönen topta, Chelsea savunması ceza sahası içerisinde Dzeko’ya topa müdahale etme şansı verdi. Dzeko da bu hatayı değerlendirdi ve yaptığı asist sonucunda El Shaarawy, Roma’yı 1-0 öne geçirdi. Bu golde hava topuna müdahale edemeyen D.Luiz ve Rudiger ikilisiyle, seken topu toplayamayan Chelsea orta sahasının hatası vardı. Golden sonra Chelsea kendi sahasında pas çevirerek Roma’yı üzerine çekmeye çalıştı. Hücuma geçişlerde iyi tercihler yaptılar. Chelsea’nin, Roma’dan daha fazla 3. bölge ve ceza sahası paslaşması yaptığını görebiliyoruz. Ancak bu paslaşmaları etkili bölge içerisinde iyi kullanamadılar. Roma etkili bölgelerde daha az pas yapmasına rağmen, son vuruşları iyi yapabildi.

Paslar

3

Chelsea, 1. ve 2. bölgede yaptığı doğru pas tercihlerini 3. bölgede yapamadı. Ceza sahası içerisine 12 tane isabetli pas atabildiler ancak bunlardan sadece 3 tanesi anahtar pas olabildi. Roma ise daha az pas yapmasına rağmen, pas tercihlerini 3. bölgede daha iyi kullandı. 20 anahtar pas denemesinde 10 isabet yakaladılar ve bunlardan 8 tanesi ceza sahası içerisindeydi. İki takımın orta sayılarının ve  isabet oranlarının düşüklüğü dikkat çekti. Roma’nın yaptığı 3 isabetli ortanın, 2’si golle sonuçlandı.

Şutlar

4

Chelsea, Hazard, M.Alonso, Pedro ve Morata ile şutlar denedi ama gol çıkmadı. Topla daha fazla oynadıkları sürelerde şut imkanı yaratabildiler. Roma defansı 4 şutu engelledi. Bu şutların hepsi ceza sahası içerisinde veya etrafındaydı ve etkili şutlardı. Roma 6 isabetli şuttan, 3 gol çıkartabildi.

Atak yönleri

5

Roma kendi sağ kanadını daha fazla kullandı. Sol kanattan yapılan 23 denemenin, 3 tanesi etkili oldu. Bu 3 deneme de golle sonuçlandı. İki takımın da sağ kanatlarını daha fazla kullanmak istemeleri, oyunun bu bölgelerde kilitlenmesini neden oldu.

Fabregas Pedro ve Morata ikili mücadele kayıpları

6

Chelsea daha çok kendi sağ kanadını kullandı demiştik. Bu bölgede oynayan Pedro, 9 ikili mücadeleden sadece 2 tanesini kazanabildi. Orta sahada hücuma geçişlerde kritik görevi olan Fabregas ise, 13 ikili mücadeleden sadece 4 tanesini kazanabildi. Kaptırdığı bu toplarda Roma hızlı hücum fırsatları yakaladı. Morata ise aldığı topların pas kısmını iyi yapsa da, ikili mücadelelerde ayakta kalamadı. İkili mücadelelerde ayakta kalamadığı için de gol bölgelerinde etkili olamadı. Roma stoperleri Juan ve Fazio’yla girdiği 7 ikili mücadelede de başarısız oldu.

Dzeko

7

Dzeko oyun içerisinde çok fazla gözükmedi. Pas isabet oranları ve etkili bölgelerde yaptığı anahtar paslar, kalitesini gösterdi. Attığı 3 anahtar pasın hepsi ceza sahası içerisineydi. Dzeko’nun yanlışlıkla yaptığı asist ve paslarından ziyade başka bir özelliğine dikkat çekmek istiyorum.

 

Boş santrafor koşusu

10

Nainggolan sol kanatta nadir bulunduğu bir anda ceza sahasında Dzeko’yu arıyor. Dzeko pas istemek için boş alana koşu yapıyor. Aslında burada önceden çalışılmış bir boş koşu ve defans arkasına pas çalışması örneği var. Dzeko koşusuna başlıyor ve peşinden D.Luis’i de çekiyor.

11

Nainggolan pozisyonun en başından itibaren topu ceza sahasına doğru atmak istiyor. Dzeko yaptığı koşuyla, hem savunmada kritik rolü olan D.Luis’i devre dışı bırakıyor, hem de El Shaarawy’ye defans arkasına koşması için boşluk yaratıyor. Chelsea defansının kendi aralarında anlaşamadığı pozisyonda El Shaarawy skoru 2-0 yapıyor.

Pas Haritaları

12

İki takımın pas haritasına baktığımızda, Roma’nın dikey pas yoğunluğu dikkat çekiyor. Rakip yarı sahada yapılan 3 tane dikey pas yoğunluğu görüyoruz. Bu pas istasyonlarında da, yaratıcı oyuncuların olması hücumda etkinlik getirdi. Chelsea de ise bu görüntü sadece sağ kanatta Cahill ve Azpilicueta arasında gerçekleşti. Bu iki oyuncunu hücum yaratıcılıkları düşünüldüğünde, Chelsea’nin neden hücumda etkisiz olduğunu başka bir açıdan da görmüş oluyoruz.

Roma kaleye gidişler

13

Roma’nın maç boyunca kaleye yaklaştığı pozisyonlara bakarsak, orta ve uzun mesafeli paslar tercih etmişler. Driplinglerin de kullanıldığını görebiliyoruz. Amaç en kısa sürede kaleye gitmek ve şut çekmek. Bunları yapabilmelerinin iki sebebi var. Topla hızlı oyunculara sahipler ve Chelsea maç boyunca savunma konsantrasyonunu sağlayamadı. Yapılan bireysel hatalar da ,Roma’lı hücumculara boş alanlar bıraktı.

Chelsea kaleye gidişler

14

Chelsea’nin kaleye giderken biraz daha pas odaklı olduğunu görüyoruz. Pas yapmaya çalıştılar mı? Roma tarafından pas yapmaya mı zorlandılar? Bence pas yapmaya zorlandılar çünkü Roma savunmada bloklar arasını hiç uzatmadı. Bloklar da kendi aralarında iyi organize oldu. Chelsea bu nedenler yüzünden pas yapmak zorunda kaldı ama istediği pas oyunlarını maç boyunca pek yapamadılar. Yapabildikleri zamanlarda da, Allison doğru yerlerdeydi.

 

Son Söz

Genelde son sözlerde iki üç cümle ile maçı özetlemeye çalışıyorum. Bu maçı 2-3 cümle ve 3 görüntü ile özetlemek istiyorum.

15

Chelsea savunmasının ve Roma’nın oyunu basit oynamaya çalışmasını bu 3 görüntü açıklayacaktır. Nainggolan savunmada kaptığı topu De Rossi’ye veriyor. Dzeko o esnada savunma arkasına bir koşu başlatıyor. Üç Chelsea savunmacısı da yanlış pozisyonda. Bu 1. hata.

16

Dzeko topu sürmeye devam ediyor. Adam ve alan paylaşımını yapabilecekken, Chelsea savunmacılarının 3’ü de Dzeko’yu kovalıyor. Dzeko ani bir dönüşle 3’ünü aynı anda ekarte ediyor.

17

Daha sonrasında ceza sahası içerisine koşu yapmış olan arkadaşına topu atıyor. İki alternatifinin olması, Roma’nın oyun disiplininde kalabildiğini gösteriyor. Chelsea orta sahasını savunmaya dönüşte göremiyoruz.

İlk saniyelerde gelen gol, Roma’nın öz güvenini arttırdı. Daha cesur oynadılar ve ilk yarıda skoru 2-0’a getirdiler. Chelsea hücum zenginliğini maç boyunca yakalayamadı. İlk yarıda etkili geldikleri pozisyonlarda da, Allison’a takıldılar. Savunmadayken yaptıkları hatalar oyunun skorunu belirledi. Conte maçın son anlarında ‘Zaten 7 puanımız var, sıkıntı yok.’ der gibiydi. Roma bir sonraki maçta A.Madrid ile Madrid’de karşılaşacak. Chelsea ise Karabağ deplasmanına gidiyor.

logoinstat

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş