Maç Analizi | Sampdoria 0 –5 İnter

Serie A’da bu hafta, Şampiyonlar Ligi’ne katılma hedefiyle mücadele eden Inter, Sampdoria’ya konuk oldu. Son haftalarda yükseliş yakalayan ve altı haftadır mağlup olmayan Sampdoria, evinde tarihinde en farklı mağlubiyetlerden birini tattı. Uzun süredir golle buluşamayan Icardi, 4 gol atarak kariyer günlerinden birini yaşadı.

Bu minvalde arka arkaya gelen gollerle bir anda kopan maçı, Icardi ve belli başlı bazı istatistikler üzerinden yorumlayabiliriz.

Maçın ve Icardi’nin kısa istatistiki hikayesi

Uzun bir aradan sonra tekrar gollerle buluşan Icardi, sahada ortalama olarak bulunduğu nokta ile de 4 gollük performansının sağlamasını yapıyor. Kendi takım arkadaşlarının çok önünde konumlanmasının haricinde rakibin sınırlarını da hayli işgal etti.

4 gollük performanstan sonra doğal olarak Icardi’nin sahada azami olarak bulunduğu alanların rakibin savunması ve özellikle stoperleri karşısındaki durumunu da izleyebiliriz. İki takım oyuncularının ortalama pozisyonlarını üst üste getirdiğimizde Icardi’nin konumu daha da belirginlik kazanıyor.

Tabii ki bu 4 gol atmasının sebebi değil, neticesinde görülen bir semptom.

Geçen hafta Napoli karşısında oldukça iyi bir savunma sınavı veren Spalletti’nin öğrencileri Skriniar’ın etkileyici performansı ve bir bütün olarak başarılı takım savunmalarını hücuma yansıtamamıştı. Napoli’nin ani hücumları ve ne olup bittiğini anlamadan gelen gollerine maruz kalmamak için karşı ataklara bile tedbirle çıkmışlardı. Ancak Sampdoria karşısında maçın kopmasının da katkısıyla daha keskin bir hücum performansı yakaladılar.

Rakip ceza sahasında atılan 8’i isabetli 11 şut. Yaratılan 11 net gol fırsatı.

Yanı sıra maçın ilk 15 dakikalık bölümünün ardından topun hakimi olarak oyunun da kontrolünü ele geçirdiler. Tabii ki gelen goller de bunun sürekliliğine büyük katkıda bulundu. Inter başından sonuna kadar, abondane olan rakibine oyunu ele geçirme fırsatı vermedi.

Yine kanatlara yönelen Inter, Napoli karşısında da belirtmiş olduğum üzere, özellikle sağ kanadından başarı sağladı. Sampdoria rakibine merkezden hücumlarla karşılık vermek istese de muvaffak olamadı. Inter’in sezon başından beri tercih ettiği 4-2-3-1 dizilişinin açık oyuncuları bu maçta da Icardi’ye servis yaptı ve Inter’in oyun sürekliliğini sağlayan en önemli etken oldu.

Söz konusu kanat etkinliği, doğal olarak, Inter’in kurduğu azami pas bağlantılarına da yansıyor. Oyuncular bulundukları kanatlarda kendilerine yakın mevkideki arkadaşlarıyla paslaşarak topu çıkardıktan sonra hücum bölgesine taşımayı tercih ediyorlar. Bu noktada en büyük hücum silahları ortalar ve kanatlardan geliştirilecek akınlar.

Bu tercih ve yarattığı etkiyi Inter’in anahtar pas haritasında da gözlemleyebiliriz. Inter bu maç özelinde oldukça etkili olduğu ceza sahasına kanat organizasyonları ve sağlı sollu akın planlarıyla giriş yaptı. Icardi de ceza sahası içinde bitiriciliğini konuşturdu ve meziyetlerinin ihtişamıyla Sampdoria’yı evinde bozguna uğrattı.

Icardi demişken

67 dakika oyunda kalan yıldız oyuncu, attığı 5 şutun 4’ünde kaleyi buldu. Penaltı dışında attığı gollerde de yakaladığı arşı bulan şut/isabet oranıyla geri döndüğünü haberini etrafa saldı.

Görece en çok pası kanatlardaki Perisic ve Cancelo’dan alan Icardi, yüksek yüzdeli performansıyla, Instat indexinde 549 puan tutturdu.

Son

Böylece Sampdoria’ya tarihindeki en ağır misafirliklerden birini yaşatan Inter, puanını 55’e çıkararak ilk 4’teki yerini korudu. Sampdoria ise 44 puanda ve 8.sırada kaldı.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.