Maç Analizi | Trabzonspor 0-1 Başakşehir

Başakşehir aldığı galibiyetle beraber, tekrar liderlik koltuğuna oturdu. Beşiktaş’ın beraberliği ve Galatasaray’ın mağlubiyeti sonrasında 8 puanlık bir maç oldu. Trabzonspor’un 12 haftalık yenilmezlik serisi de bitmiş oldu.

InStat verileryie maçı analiz etmeye başlayalım.

Organize olmaya çalışan kaos vs. Organize olabilen sistemTrabzonspor’un bütün maç boyunca organize olmak için gayret göstermemesine anlam veremedim. Maçın başından itibaren orta sahayı çok hızlı geçerek, topu bir an önce Burak’la buluşturmaya çalıştılar. İlk 15 dakika ve son 20 dakika içerisinde de başarılı oldular ve tamamen doğaçlama hücumlarla pozisyonlar buldular. Burak gününde olsaydı, puan veya puanlar alabilirlerdi. Savunma hattı ile Burak’ın arasında oluşan boşluklarda, Başakşehir çok akıllı pas oyunları gerçekleştirdi. Alıştığımız Abdullah Avcı organizasyonlarını sık sık gördük. Savunma hattı ile Visca arasındaki mesafede kalabalık kalarak, Trabzonspor’a orta sahada pas yapma imkanı vermediler.

Topla OynamalarBaşakşehir rakip yarı sahada daha fazla pas yapabildi. Trabzonspor bu pas bağlantılarını kesemedi ve Başakşehir’e boş alanlar bıraktı. Başakşehir gibi pas oyunu oynayan takımlara bu boşlukları verirseniz ve önde baskı uygulamazsanız, oyunu kendi sahanızda kabul etmek zorunda kalırsınız. Başakşehir, Gökhan ve Emre üzerinden oyunu kanatlara iyi taşıdı. Ardan Turan’ın kanadından daha çok pas oyunlarıyla hücum ederken, Visca kanadında defans arkasına uzun toplar denediler. Başakşehir attığı golden önce 17 pas yaptı ve bu pasların sadece ilk 4 tanesi kendi sahalarındaydı. 2. ve 3. bölgelerde yaptıkları paslar sırasında, Trabzonspor’lu oyunculardan karşı bir reaksiyon gelmedi. Doğru zamanda oyunun yönünü değiştirerek, Trabzonspor’un en zayıf olduğu yerden golü buldular.

Hava Topları!

Trabzonspor özellikle ceza sahası içerisine gelen hava toplarında yeterli değil. Yedikleri gol de bu aksama yüzünden geldi. Adebayor gibi oyuncuların ceza sahası içerisinde kafa topu kazanması normal ancak Arda Turan gibi oyunculara ceza sahası içerisinde kafa topu vurdurmak kabul edilemez. Duran toplar bu sezon Trabzonspor’un canını bir hayli yaktı, yakmaya da devam edecek gibi!

Hücum opsiyonları
Başakşehir hücum organizasyonlarında kanatları daha fazla kullanan taraftı. Clichy ve Caicara hücum aksiyonlarında son dokunuşları iyi yapamasalar da, boş alanlara yaptıkları koşularla Trabzonspor savunmasının kafasını karıştırabilirdiler. Arda ve Visca bu sayede daha özgür kaldı.

Pas Bağlantıları

Pas bağlantılarında Trabzonspor’un yoğun şekilde yan paslar yaptığını görüyoruz. Dikey pas bağlantısı diyebileceğimiz sadece Onazi ve Yusuf Yazıcı bağlantısı var. Kaleye yaklaşma yöntemi olarak etkisiz bir trafik! Başakşehir’in pas bağlantıları ise tam tersi konumda. Yoğun şekilde yapılan bağlantıların hepsi, dikey paslardan oluşuyor. Bu da doğru ve tehlikeli hücum aksiyonları anlamına geliyor. Başakşehir bu pasları sabırla denedi ve başarılı oldu. Kale önünde biraz daha becerikli olabilselerdi,  1-2 tane daha gol bulma şanslarını yakalamışlardı. Trabzonspor da gol şansları buldu ancak yöntemleri farklıydı. 90 dakika boyunca pas oyunları sonucunda kaleye gitmeye çalışan bir Başakşehir izlerken, doğaçlama ve kaos hücumları gerçekleştiren bir Trabzonspor izledik.

Kanat Hücumcuların Önemi

Arda Turan Başakşehir e alışmaya başladı. Geldiği günden itibaren en etkili oyununu oynadı. Hücumda ve savunmada görevlerini yerine getirdi. Özellikle defansif ikili mücadelelerde ayakta kalabildi. Attığı 45 pasın 33 tanesi hücuma yönelik paslardı.

Visca’yı takımında görmek isteyen onlarca teknik direktör vardır diye tahmin ediyorum. Topla yaptığı koşular kesinlikle Trabzonspor savunmasının gardını düşüren temel unsurlardandı. Toplu ve topsuz koşuları doğru zamanda ve doğru boşluklara yapabildi. Sezon başından itibaren en etkili oyunlarından birini oynadı diyebilirim.

Sonuç

Abdullah Avcı avantaj sağlamak için çıktığı maçta istediğini aldı. Bence daha da önemlisi, oyun içerisinde görmek istediklerini gördü. Sadece 3 puanı alıp gidelim düşüncesi olmadığını oyunun her dakikasında hissettik. Trabzonspor oyun içerisinde yaşadığı kopmalar yüzünden takım halinde hareket edemiyor.  Aynı bölgede oynayan her oyuncunun bir birlerine olan mental uzaklığı gibi, Onur Kıvrak ve Burak Yılmaz arasında oluşan mesafe de Trabzonspor için kocaman bir soru işareti! Toplu halde hücum ve defans yapmamaya devam ederlerse, bu sene biraz daha sancılı geçebilir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş