Maç Önü Analizi | B. Dortmund – Anderlecht

Maç öncesi takımların genel durumuna baktığımızda hemen herkesin tahminde bulunabileceği bir maçtı diyebiliriz. Uefa Avrupa Ligi’ne gitmeyi garantilemiş bir Anderlecht ile Top 16’ya gitmeyi garantilemiş , sadece Arsenal ile liderlik için kapışacak bir Dortmund takımı vardı ve bu oyuna bir şekilde yansıyacaktı.

Öncelikle Anderlecht teknik direktörü Besnik Hasi’yi tebrik etmmek gerek. Rakibini iyi analiz etmiş , sahada standart oyun anlayışını değiştiren, rakibin topla oynamasına müsaade eden ve kapanarak kontra atakla sonuca gitmeye çalışan bir deplasman takımı vardı.

Kendi evinde ise daha coşkulu oynayan Dortmund ise aslında rakibin bu oyun anlayışına yabancı değildi. Dortmund’a büyük takımlar harici gelen bütün takımlar genelde bu anlayışı tercih ediyorlardı.

Maç Anı

İlk olarak Borussia Dortmund takımını bir analiz edelim;

Rakibin kapanacağını tahmin eden ve bu tahmininde yanılmayan Klopp aslında orta alanda ve 3.bölgede sıkışan oyunu, hücumcularının küçük bile olsa bir alan bulduğunda hemen oraya deplase olmalarını istemiş, savunma oyuncularının bir anlık bile olsa gecikmelerinden faydalanma çabası içine girmişti.

bvb Orta alandaki pas organizasyonlarının ardından İlkay’ın getirdiği topla gelişen atakta İmmobile ve Kagawa’nın önlerinde bulunan geniş bir alan var.Burada İlkay birkaç adım daha gidip topu Kagawa’ya atıyor ve bu arada İmmobile hala dribbling halinde.

bvb2

Kagawa şık bir topuk pasıyla İmmobile’ye pas veriyor, İmmobile çaprazdan şutunu çekiyor.

bvb3

Dönen topu tamamlamak için ise ilk iki pozisyonda kadrajda olmayan ve dolayısıyla markajda da olmayan sol kanat hücumcusu Mkhitaryan var, şut kaleciden dönüyor ve Mkhitaryan vuruyor,top üstten auta çıkıyor.

Borussia Dortmund oyun anlayışı bu şekilde kendini belli ediyor. Top rakipteyken üst düzey bir orta saha savunması,rakibi 2.bölgede karşılama top kendisindeyken de pas organizasyonlarıyla araya adam kaçırma ve bulunan alanları değerlendirme.

Şimdi bir de Borussia Dortmund’un golünün analizine bakalım;

bvb4

Burada da sakatlıktan yeni dönen ve ilk maçına çıkan milli yıldızımız Nuri atağı başlatan oyuncu. 9 numaralı İmmobile Mbemba ve Borre’nin markajları altında. 7 numaralı Kagawa ise arkadaşını rahatlatmak için sol tarafa deplase oluyor ve dolayısıyla Borre’yi üzerine çekiyor. Bu tamamen taktiksel bir dribbling ve Kagawa’ya top atılması söz konusu değil. Kagawa sol tarafa girdikçe İmmobile ceza sahasına yaklaşıyor.

bvb5

Top ayağına geldiğinde İmmobile ilk olarak bir fake atıyor ve önünü kapatmaya gelen oyuncuyu tabiri caizse yatırıyor. Önü boşalınca da vuruyor ve gol oluyor. Burada bir ayrıntı daha var. Topun kaleciden dönme ihtimaline karşılık sağ tarafta Grosskreutz, sol tarafta da biraz uzak olmasına rağmen Kagawa var. Yani Klopp’a göre bu atak öyle ya da böyle golle sonuçlanacak.

Şimdi bir de Anderlecht’in golünü ve goldeki BvB oyuncularının hatalarını inceleyelim;

bvb6

Sağ kanattaki bir verkaçın ardından Borre topla buluşuyor ve iki oyuncuyu üzerine çekiyor. Kenarda ve ceza sahası çizgisinde bir arkadaşı var ve toplamda 3 arkadaşı boş,bir de üstüne üstlük tehlikeli bölgede savunmasız bir alan var.

bvb7Borre burada iki adım daha atıp çizgiye iniyor o alan ve iki arkadaşı hala boş. Burada pozisyon hatası olan oyuncu Subotic, onu işaretlemeye gerek yok zaten kendini belli ediyor. Borre burada boş arkadaşını da görebilir, içeriye tek kişi tarafından savunulan veaslında kendisi avantajlı olan Mitrovic’e orta da gönderebilir. Tercihi Mitrovic oluyor ve başarılı forvet golü yazıyor. Ortadan savunması güçlü olan Dortmund ise ancak böyle gol yiyebilirdi.

Maç Sonu

Arsenal’in İstanbul’da temsilcimiz Galatasaray’ı 4-1 yenmesine rağmen Borussia Dortmund averaj farkıyla lider bitiriyor. Anderlecht ise Avrupa Ligi’nde yoluna devam ediyor.

Son olarak Anderlecht takımıyla ilgili genelin görüşünü de belirtmek istiyorum. Genç ve tecrübesiz bir kadroları olmasına rağmen,göze hoş gelen,kompakt bir futbol oynuyorlar. Kadrosundaki oyuncular için bir transfer durumu söz konusu olmazsa önümüzdeki yıllarda Avrupa kupalarına damga vururlar…

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş