Maç Önü Analizi | Fenerbahçe – Trabzonspor

Farklı yönleri ile çok önemli bir karşılaşma bizleri bekliyor. Fenerbahçe, şampiyonluk yarışında kendi evinde puan kaybetmemenin yanında Trabzonspor ile olan rekabeti gereği bu maçı ayrıca önemsiyor. Trabzonspor’da çıkış yakalama yolunda önemli görülebilecek bu maç, Ersun Yanal’ın farklı motivasyonunundan tutun Erkan’ın bu maçtaki yapacaklarına kadar ayı ayrı önem teşkil ediyor.

Öncelikle iki takımın muhtemel ilk 11’lerine bakalım;

fbb

 

İki takımın son 5 maçına bakalım;

Adsız (5)

Fenerbahçe’nin son dönemde dominant olan taraf olduğunu görüyoruz. 5 maçta da yenilgi almazken kalesinde gol görmedi.

Takım Yapıları

Fenerbahçe %55 ile topa Trabzon’dan daha fazla sahip olan (%51) takım. Topal ve Meireles’in orta sahayı domine edeceğini düşünüyorum. Bu nokotada Diego’nun performansı kilit rol oynayabilir. Diego, topla ilişkisi çok iyi, oyun görüşü yüksek bir oyuncu. Fenerbahçe için 3. bölgede çok ciddi bir pas istasyonu olabilir. Aldığı toplarla adam eksiltebilir, şut deneyebilir. Ya da Emenike’yi gole götürecek aksiyonlar içinde olabilir. oyunu kanatlara yaymak adına Caner-Alper ve Gökhan-Kuyt ikililerini besleyebilir. Trabzonspor orta sahasında Mehmet bu kurguyu bozmak adına tek başına yeterli olamayabilir. Özer ve Erkan da bu anlamda takımlarına ne kadar katkıda bulunabilirler soru işareti.

Emenike vs. Cardozo

Trabzonspor’da tartışmasız en büyük tehlike Cardozo. Son vuruşlardaki becerisinin yanında servis yapabilme özelliği de önemli. Özer ve Erkan’ın Cardozo’yu iyi beslemeleri Trabzonspor’un tabelayı kendi lehlerine çevirmeleri için yeterli olabilir. Attığı 12 gol son vuruş ustalığını ispat ediyor. Emenike’ye göre çok daha fazla şut denediğini (41) ve bunlarda da %63’lük bir isabet kaydettiğini görüyoruz.

Emenike ise bu sezon henüz istenilen performansa ulaşmış değil. Fenerbahçe taraftarı, attığı gol sayısı dışında (3) oyun içindeki katkısını da tartışıyor. Cardozo’ya göre sezon içindeki artıları pas yüzdesinin %9 daha fazla olması, daha fazla gol şansı yaratması diyebiliriz.

Untitled

Rakibi Karşılama

Rakibi karşılama mesafelerinde ise Fenerbahçe 46 metre ile Türkiye Süper Ligi’nde saha içinde takım olarak en önde oynayayan takım durumunda. Trabzonspor ise 44.7 metre ile Fenerbahçe’den 1.3 metre geride görünüyor.  Özellikle kendi evindeFenerbahçe’nin bu özelliği, her oyuncunun sürekli alan değiştirerek oynaması ile birleşince üretkenlik anlamında büyük avantaj sağlıyor.

Fenerbahçe, önemli maçlarda tecrübeli oyuncularının fazlası ile maça ağırlığını koymaya aday gibi görünse de bambaşka bir motivasyon ile saha da olacak Erkan ve Özer maça ağırlığını koyabilir. Ersun Yanal’ın  da takımı nasıl motive edeceğine göre  Trabzonspor’un saha içi direnci değişiklik gösterecektir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş