Maç Önü Analizi | Stuttgart – Freiburg

Bundesliga 30. haftada alt sıraları ilgilendiren ve kader belirleyecek bir maç oynanacak. Düşme hattında bulunan ev sahibi Stuttgart evinde düşme hattının yalnızca 2 puan üzerinde bulunan Freiburg’u ağırlayacak. Stuttgart kazanabilirse eğer düşme hattından çıkabilecek ve bunlar için hayati önem taşıyor. Freiburg ise son 4 haftada 7 puan topladı ve hızlı bir yükseliş gösterdi. Stuttgart karşısında da bu yükselişi devam ettirmek ve aşağı taraftan iyice uzaklaşmak istiyorlar. Stuttgart ligde deplasmanda puan alma konusunda iç sahaya göre daha az sıkıntı yaşıyor. Hatta 17.sırada bulunan takım deplasmanda toplanan puan sıralamasında ligde 8. sırada bulunuyor. Ancak iş iç sahada hiç parlak değil. İç sahada takım topladığı yalnızca 12 puanla lig sonuncusu durumunda.

bun1

VfB Stuttgart

Stuttgart ligin en fazla gol yiyen 3 takımından birisi. Bütün sezon boyunca savunma problemlerini çözemediler. Son haftalarda hücumda biraz daha etkili olarak yediklerinden fazla atmaya çalışıyorlar. Sezonun büyük bir bölümünde gol sıkıntısı çektiler hatta kendi taraftarlarının bile alay konusu oldular. Stuttgart ataklarının büyük çoğunluğunu kanatlardaki etkili oyuncuları olan Kostic ve Harnik üzerinden yapmaya çalışıyor. Oyun bölgesi olarak ise daha çok orta olanda kalıp oyunu kanatlara açmaya çalışıyorlar. 2 hafta önce Bremen karşısında son dakikada galibiyet golünü atan Ginczek takım için oldukça önemli bir kazanım. Stuttgart Huub Stevens’in değişik sistemlerine karşın aslında burada olmayı hak etmeyen bir takım. Hem genç ve yetenekli hem de tecrübelere sahipler. Bu hafta evlerinde kazanıp ligin dibinden çıkma amacında olacaklar. Ligin iç saha karnesi olarak en kötü karnesine sahip takım olsalar dahi Freiburg karşısında bir şansları ve kadro olarak kesinlikle daha iyi durumdalar. Stuttgart geçmişi düşünüldüğünde küme düşmemeli.

bun2

Freiburg

Freiburg savunması iyi olan bir ekip olsa dahi hücumda ligin belki de en sorunlu takımı Hamburg’u saymazsak. Freiburg sezon boyunca gol yollarında inanılmaz sıkıntı yaşadı ve bunu bir türlü aşmayı başaramadılar. En golcü oyuncuları Darida bir orta saha oyuncusu. Bütün yaratıcıkları onun üzerine kurulu zaten. Darida oldukça fazla şey vaat eden bir oyuncu olmasına karşın tek başına hücumu taşıması ondan beklenemez. Hücum yollarında ne yaparsa yapsın takım o kadar kötü durumda ki Freiburg’un sıkıntısını çözmesi mümkün değil. Freiburg yine sağlam savunması ile geçit vermemeye çalışıp kendisine fırsat gelmesini bekleyecek.

bun3

Takım Kadroları

bun4

Genel Değerlendirme

Bu maç belki de Bundesliga’da düşen takımlardan birini belirleyecek. Bu yüzden oldukça kritik bir karşılaşma olacak. Stuttgart Stevens ile savunmaya yatkın bir futbol oynasa dahi bunu beceremedikleri oldukça ortada. Freiburg ise ileri gitmek isteyen bir takım ancak onların da kadroları kendilerini kısıtlıyor. Stuttgart’ın zaaflarını Freiburg’un değerlendirmeye yetecek derecede silahı yok. Darida’nın önderliğinde ellerinden geleni yapmaya çalışacaklar ancak bu yeterli olacak mı bunun cevabını vermek oldukça zor. Stuttgart için ise savunmaları sıkıntılı ancak rakipleri bunu değerlendiremeyeceği için biraz daha rahat olabilirler. Kendi taraftarları tarafından alay edilen takımın hücum sorunu son haftalarda Ginczek’in formda olması ile biraz daha aşılmış gibi. Takımın gol bulmadaki sorunu bu sene az daha bir rekor dahi kırmalarına yol açacaktı. Direkt rakipleri ile oynamaları onları strese sokabilir ancak yine de taraftarlarının desteği ve son 4 haftada aldıkları 7 puan onları daha güvende hissettirecektir. Freiburg ise kaybederse ateş hattının içinde kalacağının farkında ve bunun bilincinde bir oyun oynayacak. Savunmaları arkalarına yaslanabilecekleri bir kapı onlar için ancak bu konuda da muazzam seviyede değiller. Eğer ki Stuttgart erken bir gol bulacak olursa oldukça fazla sıkıntı yaşayacaklar ve geriden gelip maç çevirebilme gibi bir yetenekleri yok. Öne geçebilme konusunda dahi oldukça sıkıntılılar. Keyifli ve stresli bir karşılaşma oynanacak ve bu maçın neticesine göre ligin belki de kaderi belirlenecek.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş