Manchester Her Zaman Mavi mi Olacak?

Manchester Her Zaman Mavi mi Olacak?

Manchester şehrinin iki önemli takımının maçı sadece Manchester’lı taraftarlar için değil, futbol tutkusu olan tüm futbolseverler için önemli bir karşılaşmaydı.
Genel kanı ve ligteki pozisyonlarına göre favori mavilerdi. Ancak  maçın bir derbi olması ve kırmızıların sahası Old Trafford’ta olması onları ayrıca motive etmiş olmalıydı. 

Daha ilk dakikada yenilen gol şanssızlık olarak açıklanmamalı. Pozisyon anına dönüp bakalım;

Nicelik değil nitelik daha önemli olabilir dedirten bir pozisyon. 5 kırmızılı kendi ceza alanını savunmaya çalışırken gol rakip takımın sadece iki oyuncusunun ceza alanındaki aksiyonundan geldi. United’lı oyuncuların maça “henüz” konsantre olmadıklarını ve yapılan pozisyon hatalarını görüyoruz. Bu seviyede yapılan bu tip pozisyon hataları puan alamayacağınız 90 dakikaları beraberinde getirebiliyor. 
United’ın toparlanıp oyunu karşı alana taşıma girişimleri ancak ilk 20 dakikadan sonra gerçekleşti. Aşağıdaki saha içi dağılımında United’ın ilk yarının ilk 20 dakikası ve 20. – 45. dakikalar arası saha dizilimi görülüyor. Takım  20. dakikadan sonra özellikle savunma hattını oldukça öne çıkartmış.

Silva, City için çok önemli bir oyuncu; takımın 3. bölgedeki pas istasyonu. 2. Bölgedeki pas istasyonu Yaya Toure ile birlikte takımın öne oynamasında ve  gerektiğinde topun kanatlara dağıtılmasında önemli rol oynuyorlar. Aşağıda Silva’nın 3. bölgedeki paslarını görüyoruz. Her iki kanatta da bulunduğunu görüyoruz. Silva bu karşılaşmada 3. bölgede %79’luk bir oran ile en fazla isabetli pas yapan oyuncu oldu. (27/34)

İkinci yarı United’ın daha baskılı başlaması beklenirken gereken baskı yine bir türlü oluşturulamadı.  Ne yazık ki United’ın ne bir Silva’sı ne de bir Toure’si yok.  Mata transferi ise teşhisin doğru yapılmadığını kanıtlar nitelikte. 

Baskı kurulamadığı gibi 56. dakikada kornerden takımın en uç oyuncusuna rahat bir gol vuruşu yaptırtan deneyimli stoper Ferdinand’ın hatasıyla 2. golü yedi ve gardı düştü. 

Aşağıdaki 3. gol pozisyonunu da 3 kare ile  analiz etmeye çalıştım. Takım savunmasındaki genel sıkıntının yanında kırmızılı oyuncuların belli noktalarda eksik kaldığının en çarpıcı örneği bu pozisyon gözlerönüne seriyor.


Maviler, 0-3’lük net bir skor ile Old Trafford’tan çıktı. Şampiyonluk yolunda çok önemli bir galibiyet olmanın yanı sıra derbi özelliği de maça ayrı bir önem kazandırmıştı. Son sözümü Yaya Toure’nin İngiliz gazetelerinin manşetlerine taşınan maç sonu iddialı demeci ile bitirmek istiyorum;

“Manchester her zaman mavi olacak” 


Haklı olup olmadığını önümüzdeki dönemde hep beraber göreceğiz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş