Analiz | Manchester United 0-0 Liverpool

Premier Lig’de şampiyonluk mücadelesi veren Liverpool, Premier Lig’in 27. haftasında Old Trafford’da Ole Gunnar Solskjaer ile yükselişe geçen Manchester United’la karşılaştı. 0-0 berabere biten maça ise yaşanan sakatlıklar damga vurduç Liverpool son 5 maçından üçüncü beraberliğini alarak şampiyonluk yolunda Manchester City’ye karşı büyük bir avantaj kaybetti.

Ortalama pozisyonlar

Maça her zamanki dizilişleriyle başlayan iki takımın planlarını erken gelen sakatlıklar bozdu. Özellikle Manchester United ilk 45 dakikada 3 zorunlu değişiklik yaparak hamle yapma şansını yitirdi. Sırasıyla Herrera, Mata ve sonradan oyuna giren Lingard’ın sakatlıkları Solskjaer’i zor durumda bıraktı. Liverpool ise 30.dakikada en önemli silahlarından biri olan Firmino’yu sakatlık nedeniyle çıkarmak zorunda kaldı. Shaqiri ve maç boyu etkisiz olan Salah’ın yerine aldığı Origi ile de istediği pozisyonları üretemeyen  Liverpool kötü formunu sürdürdü.

Liverpool maç boyu topa sahip olsa da sadece iki ciddi pozisyona girmesi aslında oyunun Manchester United’ın istediği gibi gittiğini gösteriyor. Bu kadar yüksek topa sahip olma yüzdesine sahip olan yani rakibi kendi yarı alanına hapsetmiş bir takımın hücum oyuncularının ortalama pozisyonlarına baktığımızda sonradan oyuna giren Origi hariç ceza alanından bu kadar uzak olması ise Liverpool’un etkisiz olmasının aslında  şaşırtıcı olmadığının bir göstergesi. 

Liverpool hücum stratejileri

Liverpool belki de dünyanın en iyi geçiş hücumlarını yapan takım konumunda.Rakibini kendi yarı alanına çektiğinde 2.bölgede çizgiye yakın bölümlerde kurduğu üçgenler ile hızlıca hücuma çıkıp ciddi pozisyonlar bulabiliyor. Manchester United’ın maçın genelinde rakibini kendi sahasında savunması bu pozisyonların sayısını oldukça azalttı. Burada dikkatinizi çekmek istediğim nokta orta saha oyuncusu Henderson’ın hücuma katkısı.

İlk önce pas istasyonu olarak kurulan pas üçgenine katılan Henderson, koşusuyla Liverpool’un pozisyon bulmakta zorlandığı maçta ciddi bir pozisyon bulmasını sağlıyor.

Liverpool orta saha oyuncularının aksiyon haritalarına baktığımızda 3.bölgede ne kadar az bulunduğunu  görebiliyoruz. Liverpool böylesine pozisyon üretmekte zorlandığı bir maçta orta saha oyuncularının da hücum desteğini alamadı.

Peki Firmino’nun sakatlığı Liverpool hücum zenginliğini ne kadar etkiledi ?

Firmino Mane’nin boşalttığı alana koşusunu gerçekleştiriyor.

Topu alan Firmino 3.bölgede topu tutarak arkadaşlarına destek vermesi için zaman yaratıyor. Robertson kısa bir süre sonra koşusuyla destek olurken Firmino Robertson’ın koşusunu ince bir ara pası ile ödüllendiriyor.

Firmino’nun başrolü olduğu bu ciddi atak Manchester United savunması tarafından uzaklaştırılıyor.

Liverpool’un attığı kritik pas istatistiklerine baktığımızda ise sadece 30 Dakika görev almasına rağmen Firmino’nun 2 isabetli kritik pas attığını görüyoruz. Tartışmasız Firmino özellikle kapalı savunma yapan rakiplerine karşı Liverpool’un hücum yaratıcılığı için en büyük kozu.

Manchester United duvarı

Maç boyu disiplinden hiç kopmadan savunmasını oyuncularının inanılmaz mücadelesiyle başarılı bir şekilde  gerçekleştiren Manchester United Liverpool’a ciddi pozisyon bulma fırsatı vermedi.

Yukarıda Manchester United takımının savunma yerleşimini gösteren temsili bir görüntü görüyorsunuz. Bu savunma yerleşimini maçın büyük bir çoğunluğunda izlerken görebiliyorsunuz. Maç boyu Manchester United takımı savunma blokları arasındaki mesafeyi mümkün olduğunca kısa tutarak Liverpool’lu hücum oyuncularına alan bırakmadı. Doğru ve disiplinli savunma yerleşimine de savunma oyuncularının ikili mücadelelerdeki başarılı performansı eklenince Liverpool takımı 3.bölgede yeterince etkili olamadı.

Liverpool’un kapalı savunmaları açmak için kullandığı en önemli hücum stratejilerinden biri Robertson’ın 3.bölgede yaptığı koşulara attıkları ters toplarla pozisyon bulmaya çalışmasıdır. Bu stratejiye karşı artık Liverpool’un rakipleri önlem olarak kanat oyuncularına Robertson’ı savunma markajı yapması konusunda uyarıyor. Lukaku bu pozisyonda Robertson’ı sıkı markaj altına alarak Liverpool hücumunun başarılı olmasını engelliyor. Klopp’un bu planının artık işe yaramadığı son maçlardaki etkisiz hücum performansından da açıkça belli oluyor.

Pas İstatistiklerine baktığımızda Manchester United savunmasının blokları arasındaki mesafenin kısa olması  Liverpool takımını geri ve yan pas yapmaya zorlarken, bunlara ek olarak ceza sahasına gönderilen pasların ise az ve başarı yüzdesinin düşük olması ev sahibi takımının istediklerini gerçekleştirdiğini gösteriyor.

Liverpool’un Salah ve Milner’lı sağ kanat hücum stratejisine karşılık olarak Luke Shaw ve Lindelof’un özellikle Salah’a karşı ikili mücadelelerdeki üstün başarıları Klopp’u zor durumda bıraktı. Salah etkisiz kalması sebebiyle 80.Dakikada yerini Origi’ye bıraktı.

Liverpool takımının İkili mücadele istatistiğimize baktığımızda Luke Shaw ve Lindelof’un Salah’la girdiği 11 ikili mücadelenin 10’unu kazandığını görüyoruz.

Peki her şey Manchester United takımı için yolunda mıydı ?

Pas tercih dağılımlarına baktığımızda savunma ve hücum geçişleri arasında kopukluk olduğunu görebiliyoruz. Hücum oyuncularını topla buluşturmakta zorlanan Manchester United yaptığı top kayıplarıyla da topun hakimiyetini Liverpool’a vermiş oldu. Bu bağlantının ana parçaları olan Mata ve Herrrera’nın da sakatlık sebebiyle oyundan çıkmasının da bu olumsuz tabloda etkisinin olduğunu  söyleyebiliriz.

Sonuç

Manchester United aldığı bu beraberlikle birlikte formunu devam ettirirken Liverpool için ise tehlike çanları çalmaya devam ediyor. Klopp’un kapalı savunmaları aşmak için alternatif çözümler bulamadığı sürece puan kayıplarının devam edeceğini düşünüyorum. Farklı tipte hücum oyuncularına özellikle bir pivot forveti bulunmayan Liverpool için orta saha oyuncularının 3.bölgedeki etkinliklerini arttırmak kısa vadede alternatif bir çözüm olabilir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş