‘Manchester United – Hastane – Banka’ üçgeni

manchester united injury ile ilgili görsel sonucu

Bütün taraftarların ortak özelliğidir. Kulüplerinin lisanslı ürününü aldıktan sonra yeni bir ürüne sahip olmanın yanısıra kulübüne destek olmuş olmanın ayrı hazzını yaşarlar. Hatta bazen aldıkları ürün, piyasa standardının üzerinde pahalı olabilir ancak taraftarlar fedakarlıklarını göstermekten çekinmez. Kulübü daha çok gelirse sahip olsun. Kadro daha iyi oyunculardan kurulsun. Takım da şampiyon olsun ister taraftar. Ancak taraftarların fedakarlığıyla alınan futbolcunun da ayağının kırılmayacağının veya kansere yakalanmayacağının da garantisi yoktur.

Konu Premier League olunca taraftar fedakarlığının kulübe kattığı kazanç, diğer liglerdeki kadar yüksek olmuyor. Ancak işin içinde yine de yayın gelirleri, sponsorluklar, taraftarın dönen rakamları duydukça avcunu ovuşturması, yeni transferlerle doğan yeni hayaller, oyuncuya yazılan tezahüratlar, 2 ila 3 ay arasında sahalardan uzak kalacak haberleri ve hayal kırıklıkları var.

Yapılan araştırmaya göre son üç yılda sakatlıklardan en çok muzdarip olan ekip Manchester United’dı. Son 3 yılda United oyuncularının sakat geçirdiği günlerin toplamı 4096! Bunun da Manchester’ın kırmızıları için 52.514.709 Poundluk bir külfet getirdiği ortaya çıkmış. Süreç içerisinde Wayne Rooney sakat geçirdiği 131 gün ile tek başına 5.614.267 Poundluk fatura çıkartmış. Her ne kadar en büyük masrafı çıkaran o olsa da, en uzun süre sakatlanan Wayne Rooney değildi. Tahmin edeceğiniz üzere United’ın sakatlık dolayısıyla verim alamadığı oyuncuların başında Luke Shaw geliyor. Sakatlığı 449 gün süren İngiliz sol bekin maaşı 4.490.000 Pounda mal oldu United için. Kendisi için 27 Milyon Pound ödenmiş olmasını ve oyuncunun tarihin en pahalı sol beki olması konusunu ise hiç açmayalım.

Burada ilgi çekici olan United’ın sakat oyunculara ödenen maaş konusunda zirvede olması. Halbuki oyuncuları en uzun süre sakat kalan takım değiller. Hatta 5. sıradalar. Listede United’ın üstünde yer alanlar ise 5.172 günle Newcastle, 4.283 günle Everton, 4.153 günle Liverpool ve 4.131 günle Arsenal.

Son 3 yılda sakatlıktan en çok çeken oyuncu ise tam 549 gün kaçıran Jay Rodriguez. Yani bu da West Bromwich oyuncusunun son 3 yıl içerisinde 1.5 yıldan fazla sakat kalması anlamına geliyor.

Oyuncularına hastane veya fizyoterapistte ödeme yapma konusuna çok alışmış olmayan kulüplerden biri Chelsea. Oyuncularının sakatlıkla boğuştuğu gün sayısı 1.499. Bu aynı zamanda ligdeki en düşük rakamlardan biri durumunda. Ama gel gelelim bu süreç içerisinde ödediği maaş tutarı tamı tamına 23.861.866 Pound!

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş