Futbol tutkunu | Marcelo Bielsa

B9712098920Z.1_20170523160256_000+GVM94D05L.2-0

Guardiola, ‘Ona duyduğum hayranlık kocamandır.’ der.

Manchester City teknik direktörü, 2006 yılında Arjantin’e, Bielsa’nın yanına onun ‘teknik direktör olmak’ ile ilgili tavsiyelerini duymak için seyahat etti ve ikili o zamandan bu yana yakınlığını sürdürmektedir.

Buenos Aires’in kuzeyinde bulunan Murphy kasabasında dünyaya gelen Tottenham teknik direktörü Pochettino ise Bielsa’nın yörüngesine henüz 14 yaşındayken girer ve Bielsa için ‘O benim futbol babamdır.’ der.

“Bizler, onun öğrencileri olan teknik direktör jenerasyonuyuz. Futbola karşı duyduğu his, futbola karşı sakladığı tutku, sanırım bunların hepsini ondan aldık.”

Mauricio Pochettino, SFR Sport

18 yaşındaki stoper Pochettino, 1991 yılında Bielsa’nın Newell’s Old Boys’u ile Arjantin şampiyonluğu yaşadı ve bir sonraki sezon Copa Libertadores finalini Sao Paulo’ya penaltılar ile kaybetti. Bu, böylesinde mütevazı bir kulüp için çarpıcı bir başarıydı.

Bielsa, takımdaki oyuncuları rakibi analiz etmekle ve analizlerini takım önünde sunmakla görevlendirirdi. İnternetin olmadığı çağlarda, futbolcularına önceki maçlarına dair analizlerin bulunduğu gazetelerden 3 tane okumalarını söylerdi.

Gizemli ve beklenmedik

Bielsa, bir çok taraftar ve gazeteci tarafından gizemli bir figür olarak görülür. Çünkü -maç önü ve maç sonu basın toplantıları hariç- asla röportaj vermezdi.

Ayrıca o beklenmedik biridir.

Geçtiğimiz yıl, Lazio’yu çalıştırmaya başladığının ikinci günü Lazio’dan istifa etti. Ve bundan önceki yıl, Marsilya’daki ikinci sezonunun ilk maçının ardından takımdan ayrıldı.

Kupa eksikliği

Peki, kupa koleksiyonunun küçük olmasına karşın nasıl dünyanın en iyi teknik direktörlerinden biri olarak kabul edilebiliyor?

Kendi ülkesi Arjantin’de kazandığı üç lig şampiyonluğu ve Arjantin ile kazandığı 2004 Olimpiyat altın madalyası oyunun en iyileriyle karşılaştırılamaz.

Ve bir miktar final hüsranı.

_97272339_marco_bielsa_gettyimages-2

Bielsa, 2004 Copa America finalisti Arjantin’i, 2012 UEFA Avrupa Ligi finalisti ve 2012 Copa del Rey finalisti Athletic Bilbao’yu çalıştıran teknik direktördü.

Fakat Guardiola, bunun yersiz olduğunu düşünüyor:
“Ne kadar galibiyetimiz olduğuna ve kaç tane kupa kazandığımıza göre değerlendiriliyoruz fakat bu onun, futbolcularını ve futbolu etkilediğinden daha az etkili. Henüz onun hakkında iyi konuşmayan eski bir  futbolcu ile tanışmadım. Bielsa’nın futbol kariyerlerine kattıklarından dolayı minnettarlar.”

‘Sadece bir yatak odası, klima ve elektrik’

Peki, Guardiola ve Pochettino’yu Bielsa için deli eden ne? Onunla oynamak ve çalışmak gerçekten nasıl bir şeydir? Dünya futbolu El Loco (Deli) takma isimli teknik direktör hakkında daha fazla bilgi elde edebilmek için Lille’i inceliyor.

Sezon öncesi hazırlıkları Lille oyuncuları için bu sezon çok farklıydı. Yalnızca antrenman sahasında çalışmadılar, aynı zamanda orada yaşadılar.

Bielsa, kulüp merkezinin bulunduğu yere 20 tane bungalovun inşa edilmesini istedi.

IMAG0187

Lille kanat oyuncusu El Ghazi: “Sezon öncesi çalışmalara 19 Haziran’da başladık. İlk iki gün testler yapıldı ve ondan sonrası zorluydu. İlk antrenman 10.00’da, ikinci antrenman 18.30’da yapılıyordu. Burada yiyorduk, burada uyuyor ve her şeyi burada yapıyorduk. Yalnızca yatak odası, klima ve elektrik bulunan küçük bungalovlarda kalıyorduk. Eğer duş almak isterseniz soyunma odasına gitmek zorundaydınız. Ayrıca Playstation ve masa tenisi bulunan bir oda vardı. Bielsa, birlikte bir aile olmamız gerektiğini söyledi. Ve birlikte yediğinizde, yan yana odalarda uyuduğunuzda bir aile olursunuz. Şimdi birer kardeş gibiyiz.”

Saha içinde ve saha dışında aşırı tutku

Bielsa, Lille’i iki adamın vizyonu ile etkiledi: takım sahibi Gerard Lopez (Lotus F1 takımının eski başkanı) ve şu an Lille genel direktörlüğünü yürüten, Barcelona eski başkan yardımcısı Marc Ingla.

Ingla, Guardiola Barcelona’sında uzun zaman büyük bir rol oynadı ve şimdi Bielsa ile çalışmak ona eski günleri hatırlatıyor:
“Bielsa, işine karşı sahip olduğu aşırı tutku ile bana Guardiola’yı anımsatıyor. Her zaman en aşırıda oynamak stres yaratır fakat herkesi en iyiye itmek için iyi bir şey.”

El Ghazi, Bielsa’nın tutkusuyla ilgili:
“Herkesi limite zorlar. Mesela vücut yağ oranım %10 veya %11’di fakat şimdi %8. Çok fazla antrenman yapıyoruz. Bu fiziksel ve zihinsel olarak zor bir şey.” diyor ve ekliyor:
“Biz sanki gerçek bir maçtaymış gibi antrenman yapıyoruz. Ajax’da tecrübe ettiğime göre antrenman stili çok değişik. Ajax’da pozisyon oyunu çalışmazdık ve antrenman boyunca çok fazla maç yapmazdık.”

Araştırma, araştırma ve daha çok araştırma

Bielsa, oyuncularını maça hazırlamadaki video takıntısı ile ünlüdür ve bu Lille’e getirdiği bir şeydir.

_97272017_marco_bielsa_gettyimages

Manchester City’de oynayan ve Marsilya zamanlarında Bielsa ile çalışmış olan Benjamin Mendy, Bielsa’nın video takıntısı ile şöyle diyor:

“Videoları ile beni daha önce hiç olmadığı gibi yiyip bitirirdi. Başlarken videonun önüne beni koyardı ve ben uyuyakalırdım fakat o mutluydu. Şok olmuştum. Bir süre sonra uyumayı bıraktım ve kendime ‘devam et, eninde sonunda bu şeyin iki dakikasını izleyeceksin’ dedim. Daha sonra benimle konuştu, ben de onunla konuştum ve daha ileri gitmeye başladık. Bana ‘Gördün mü? Bu yüzden uyumana izin verdim. Uyudun, uyudun, uyudun ama izlemeye kendi kendine karar verdin. Eğer seni izlemeye zorlasaydım, ilgi duymayacaktın.’ dedi. Bielsa yalnızca çok iyi..”

Athletic Bilbao’da göreve başladığında, takımın bir önceki sezon oynadığı maçların tamamını izlediği ve her maç için sayfalar dolusu bilgi hazırladığı söylenir.

Heyecan verici bir futbol

Bielsa’nın Şili’si hafızalarda, oynadığı 3-3-1-3 formasyonu, atak futbolu ve sahanın her yerinde yaptığı pres ile yer etmiştir.

2012 yılında UEFA Avrupa Ligi son 16 turunda Old Trafford’da oynanan Manchester United – Athletic Bilbao maçının ardından, Unitedlı taraftarlar müthiş oyunlarından dolayı Bilbaolu futbolcuları alkışladılar.

Marcelo Bielsa

“En iyi teknik direktör ile en iyi oyunu sahaya koymak istediğimizi söylemekten çekinmemeliyiz. Bu muhteşem, ofansif, kazanma anlayışlı bir oyun ve bunu ortaya koyabilecek in iyi isim Bielsa. Biz izleyicileri heyecanlandırmak ve muhteşem bir pres oyunu ile şaşırtmak istiyoruz.”

Ingla

Gençleri seçmek ve onlara şans vermek

DGj-AdVXYAUOZOx

Lille’in Ligue 1’deki ilk maçında sahaya çıktığı kadronun yaş ortalaması yalnızca 23’tü. Sahadaki en yaşlı oyuncu 26 yaşındaydı.

Bielsa, Vincent Enyeama ve Rio Mavuba gibi tecrübeli ve yaşlı oyuncuları gençlere şans vermek için kenara attı. Bu Pochettino’nun oyun felsefesi üzerinde büyük etkiye sahip bir şey.

“Bielsa’yı seçtik çünkü o genç yetenekleri maksimum potansiyellerine ulaştırmada en iyi teknik direktör. Bu tam bizim sistemimize uygun bir şey ve bu planımızı ortaya koyabilecek in iyi isim Bielsa olabilir.”

Ingla

Bielsa, 2014 yılında Marsilya’da çalışırken 19 yaşındaki Benjamin Mendy için “Şaka yaptığımı düşünüyor olabilirsiniz, fakat Mendy dünyanın en iyi sol beklerinden biri olacak.”, dedi.

Mendy, Manchester City’e €50.5M’ya satıldı.

RTX31V5F-1024x683

Bu arada Pochettino, Bielsa’nın ona, zamanında üst düzey futbolcu olabilecek potansiyelinin olduğunu söylediğini söyler.

Bir gece saat 2’de Bielsa, Pochettino’nun evine gelir ve ebeveynlerine, Mauricio’nun bacaklarını görüp göremeyeceğini sorar. Pochettino’nun bacaklarını gören Bielsa, onu Newell’s takımına aldığını söyler çünkü bacakları bir futbolcu bacağı gibi görünmektedir.

“Evet, bu gerçek. Sabah uyandım, annem olan biteni anlattı ve ben ‘Hadi ama.. Bu senin rüyandı. Gece uyumadan önce ne içtin’, diye sordum.”

Mauricio Pochettino

 

Kaynak: BBC
Çeviren: Bilâl Yıldırım

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş