Maç Analizi | Monaco – Strasbourg

falcao_Monaco

Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi’ndeki rakibi Monaco bu hafta evinde Strasbourg ile karşılaştı. Leonardo Jardim bu maçta Leipzig maçı sonrası çok rotasyona gitmedi. Leipzig maçında oynayan Toure,Moutinho ve Diakhaby yerlerini Ghezzal,Lopez ve Jovetic’e bıraktı. Takımda biraz yorgunluk görülse de Falcao (2) ve Lopez’in golleriyle rahat bir şekilde 3-0 kazanmayı bildi. Biz de sizler için bu maçta Monaco’nun oyununu analiz edeceğiz.

Ortalama Pozisyonlar ve genel oyun yapısı

monaco

Monaco topa ve oyuna hâkim oldu. Bu ortalama pozisyondan yola çıkarak Monaco’nun oyunu için bir çıkarımda bulunabiliriz. Monaco sahayı ortadan ikiye ayırarak, sağ ve sol olarak, oynamaya çalışıyor. Sol kanatta Jorge, Lopez ve Fabinho, sağ kanatta ise Sidibe,Ghezzal ve Tielemans sürekli olarak üçgenler kuruyorlar. Kanatlar hücumun ana odak noktası haline geliyor. Monaco oyun kurarken 5 hat kuruyor. Bu hatlar rakip savunmayı genişletiyor ve Monaco daha çok alan yaratabiliyor.

monaco1

Ceza sahası oyunu

monaco

Monaco’nun bir diğer hücum oyunlarından biri de çok adamla ve çok sayıda ceza sahasına girebilmek. Bu istatistik bize ceza sayısına girişi gösteriyor. Maçtaki gollerini de kanattan ceza sahası içine girerek buldular. Bu durum bu maç özelinde az  gözüktü, bunun nedeni ise maçı düşük tempoda oynamalarından kaynaklanıyor.

monaco2

Birinci golde savunma arkasına atılan uzun topla ceza sahasına giren Falcao, arka direğe koşu yapan Lopez’e golü attırmıştı.

monaco3

Monaco’nun ikinci golünde de Jorge sol kanattan, rakip bekin arkasından, ceza sahası içine girerek Falcao’ya golü attırmıştı.

monaco4

Baskı ve direkt hücum

Monaco hücumda olduğu gibi savunmada da kanatlara çok önem veriyor. Rakip topa sahipken Monaco rakibini kanada yönlendirerek, rakibini burada tuzağa çekip topu kazanmayı amaçlıyor.

monaco5

Takım rakibini buraya çektikten sonra enlemesine oyunu daraltıp, boylamasına ise kısaltarak rakibini adeta boğuyor.

Monaco yaptığı baskı sonucu topu direkt bir şekilde oynamayı hedefliyor. Burada da yapılan baskı tuzakları ve top kaybı sonrası yapılacak çabuk bir karşı baskı çok önemli hale geliyor.

monaco6

Strasbourg maçında yaptıkları baskı sonucunda rakip alanda kaptıkları topları görüyoruz. İlk yarıda daha önde oynayan Monaco 7 kez top kazandı. İkinci yarıda skor üstünlüğünden sonra biraz daha orta bloğa çekilen Monaco, baskının yoğunluğunu düşürdü. Bunun sonucunda 4 kez top kazandılar. Toplamda 11 kez rakip alanda top kazanan Monaco zaten derin blokta oynayan rakibine çıkma fırsatı vermedi.

Sonuç

Geçen sezona göre nerdeyse yeniden kurulan takım Jardim’in oyun yapısına hızlı bir şekilde adapte oluyor. Bu maçı nerdeyse hiç tempo yapmadan kolayca kazanmayı bildiler. Jardim yönetiminde küllerinden doğan Falcao takıma önderlik ediyor. Hücum ve savunma dengesini iyi oturtan Monaco zirve takibini devam ettirdi. Monaco karşısında Beşiktaş’ı çok zorlu iki maç bekliyor. Oyun yapıları benzerlik gösteren iki takımın maçlarından bolca keyif duyacağımız kesindir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş