N’Golo Kanté | Futbolda hareketlilik

a-espncdn

Futbolda Hareketlilik

Yazımıza öncelikle hareketliliğin bilimsel tanımını yaparak başlamak istiyoruz.

Hareketlilik Nedir?

Spor biliminde hareketlilik kavramı, ya da hareket genişliği Harre’ye göre insanın hareketleri açısal değer olarak büyük bir genişlik içerisinde yapabilme yeteneği olarak tanımlanabilmektedir. D. Martin ise bu kavramı, eklemlerin her yönde optimal (en uygun) hareket edebilme yeteneği olarak tanımlar.

Futbolcunun amaca uygun olarak, eksiksiz ve yanlışsız, en kısa zamanda ve olabildiğince az güç sarf ederek (ekonomik olarak) yaptığı harekete ideal hareket denilebilir.

Hareketliliğin Spordaki Önemi Nedir?

Hareketlilik nitelik ve nicelik bakımından iyi bir hareketin ortaya koyuluşunda temel ön şartı oluşturmaktadır. Eklemlerdeki yetersiz hareketlilik, beraberinde şu sorunları getirir:

– Belirli hareket becerisini kazanmak imkansızlaşır ve hareket öğrenimi yavaşlar.

– Sakatlanma riski artar. Kondisyonel ve koordinatif gelişim yeteneği yavaşlar, bu özelliklerden tam anlamıyla verim alınamaz.

Dayanıklılığın önemli olduğu spor dallarında hareketlilik yüksek düzeyde hareket ekonomisi sağlar. Sürat açısından da sınırlı bir hareket genişliği yani hareketliliğin yeterli olmaması, çoğu kez hareket süratinde, ivme yolunu kısaltıp, dezavantaj sağlar. Herhangi bir branşta özellikle sonuca ulaşmadaki en önemli faktörlerden birisi akan oyunlarda rakibin dengesini bozmak adına yapılan topsuz hareketliliklerdir.

Temel motorik özelliklerden biri olan hareketliliğin sonuca kadar yarattığı etkiyi orta saha oyuncusu N’Golo Kante adına hazırlamış olduğumuz bir video analizle örneklendirmek istedik ;

 


Video analiz; Osman Kul’a aittir (@footballazzi).

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş