Nice-Marsilya maç analizi

Ligue 1’in 8. Haftasında Nice evinde Marsilya’yı ağırladı. Ev sahibi ekibin 4-2 kaybettiği bu bol gelgitli nefes kesen maçı InStat verileriyle analiz etmeye çalışacağız.

Ortalama Pozisyonlar

marsilya 1

Nice

Sahaya 4-4-2 dizilişiyle yerleşen ev sahibi ekibin henüz 16. dakikada 2-0 öne geçmesine rağmen maça hükmettiğini söylemek pek doğru olmaz. Oyunu topa sahip olma odaklı oynayan, rakip sahaya yerleşerek hücum etme gayretinde olan Nice, akan oyunda ceza sahası içi fırsatları yaratma konusunda pek başarılı olamadı.

Oyunu bekler üzerinden kurma gayreti içerisinde olan ev sahibi ekibin ne denli yan pas ağırlıklı oynadığını orta saha oyuncusu Seri’nin istatistiklerine bakarak görebiliriz.

marsilya 2

marsilya 3

Takım alışkanlığını gözler önüne sermesi açısından Saint-Maximin’in aşağıdaki pas tercihine bakalım.

marsilya 4

Sarı ve siyah oklar pozisyondaki diğer alternatifleri. Bu iki tercihten birini seçse blok atlama durumu oluşuyor, yani 3 rakip oyuncuyu ekarte edebileceğiniz pas tercihleri mevcut. Fakat Maximin’in tercihi kırmızı ok yönünde bek oyuncusuna pas atmak oluyor.

Biri duran top, diğeri duran top dönüşü kazanılan top olmak üzere maçın başında iki gol bulan Nice hırslı rakibi karşısında oyunu tutamadı. Marsilya daha ilk yarı bitmeden 3-2 öne geçmesini bildi. 66’da Luiz Gustavo’nun atılması Nice için bir geri dönüş umudu olsa da skoru getirecek pozisyonlar üretilemedi.

Saint-Maximin

Burada hakkını teslim etmemiz gereken yegâne oyuncu Saint-Maximin oldu. Oyuncu adeta Nice ataklarının tek yaratıcı ögesiydi. Hızı ve bilekleriyle rakip defansı yıpratan yetenekli oyuncu takımına bir de penaltı kazandırdı.

matsilya 5

marsilya 7

Marsilya

Konuk ekip Marsilya rakibinin aksine yan paslarla değil bloklar arkasına atılan dikine paslarla pozisyon bulmaya çalıştı. Topla daha az oynamasına rağmen rakibinden daha çok şut imkanı bulmasını doğru oyunu seçtiğine dair bir done olarak kabul edebiliriz.

marsilya 8

Oyunu genellikle sağ kanatta kuran Marsilya, genelde Thauvin-Payet-Sakai üçlüsü ile N’Jie ve Ocampos’a pozisyon hazırlamaya çalıştı. Ocampos’un ikinci forvet rolündeki hareketli oyununu doğru pozisyon alarak attığı iki gol ile taçlandırdığını söylemek gerek.

marsilya 9

marsilya 10

Devreyi muhteşem bir geri dönüşle 3-2 önde kapatan konuk ekip henüz ikinci yarının başında bulduğu Luiz Gustavo’nun enfes golü ile farkı ikiye çıkardı. Maçı koparma noktasına gelmişken Luiz Gustavo’ya çıkan kırmızı kart, son bölümde Marsilya’nın mahkum sayılabilecek bir oyun oynamasına sebep oldu. Maçın bu skorla bitmesinde emektar kaleci Mandanda’nın mükemmel oyununun etkisi olduğunu belirtmeden geçmemek gerekiyor. Tecrübeli eldiven 83’te Plea’nın penaltısını çıkarmanın yanı sıra özellikle duran toplarda rakip şutlara geçit vermedi.

logoinstat

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş