Orta saha oyuncularının hücum gücüne etkileri

1270

Günümüz futbolunun en önemli unsurlarından biri özellikle orta saha oyuncularının oyun karakter yapıları, oyuna ofansif ve defansif olarak kattıkları.

Premier Lig’de Liverpool ve Arsenal’in 3-3 berabere kaldığı maçta Ramsey bu öneme vurgu yaparcasına bir gol buldu. Pozisyonu kısaca irdelemeden önce Ramsey’in Arsenal adına saha içinde 72 kere ile topla en fazla buluşan oyuncusu olduğunu belirteyim;

ramsey2

Pozisyona gelecek olursak; Liverpool savunması Arsenal’in hücumunu kesmeye çalışıyor. Ramsey önde baskı ile pas arası yaparak topu arkadaşına kazandırıyor.

ramsey3

Aslında savunma anlayışı burada başlıyor. Belki de tüm takımı 30-40 metre geri çekmenin önüne geçen bir hamle gerçekleştiriyor.

ramsey4

Ramsey’in topa yaptığı müdahale ile Campbell topla buluşuyor. Ramsey devamlılığını hiç aksatmadan topsuz koşusunu sürdürüyor. Müthiş bir ön direk koşusu. Liverpool savunma anlayışı henüz gerekli reaksiyonu gösteremiyor. Campbell’ın etrafında hiçbir baskı yok, Sağdan atağa katkı yapan, aslında pozisyonun çok da içinde değilmiş gibi gözüken Arsenalli oyuncu iki Liverpoollu oyuncunun pozisyon hatası yapmasına sebebiyet veriyor.

ramsey5

Campbell, baskı gelmediği için yeterli zamanı da bularak Ramsey’in etkili koşusunu güzel bir pas ile süslüyor. Topla buluşan Ramsey net bir vuruş ile golü atıyor. Liverpool savunma anlayışının tamamen düştüğü anlar. Kaleciden sekebilecek muhtemel bir topta da müdahale edip edemeyecekleri muğlak.

Ramsey, bu pozisyonda bir orta saha oyuncusunun takımı için ne kadar etkili olabileceğinin güzel bir örneğini sunuyor.

 

Görüntü: Lig TV
İstatistik: Whoscrored.com, Opta

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş