OYUNCU İNCELEME | Alban Lafont

alban lafont ile ilgili görsel sonucu

Daha önce hiç kalesini 18 yaşında bir gence teslim eden herhangi bir SüperLig takımı duydunuz mu? Muhtemelen duymamışsınızdır ama Toulouse kalesini 18 yaşındaki bu gence teslim ediyor. Bu genç kimmiş işte hep beraber okuyalım.

GEÇMİŞİ

U-13 takımındayken orta saha oynadığı bir maçta kalede şansını deneyen ve o günden beri eldivenleri elinden bırakmayan Toulouse’nin 18 yaşındaki kalecisi Alban Lafont otoriteler tarafından yeni Fransız ekolünün en büyük potansiyele sahip kalecileri arasında gösteriliyor. İtalyan gazetesi Tuttosport tarafından her sene parlayan genç yıldızlara verilen Golden Boy ödülünün de aday listesinde yer alan 18 yaşındaki Lafont’un kariyerinin temelleri 2 sene önceye dayanıyor. 16 yaşında terletmeye başladığı A takım formasıyla 3 sezonda 66 maçta forma giyen Lafont’un ulaştığı bu maç sayısına belki de ortalama bir Türk futbolcu belki de 22-23 yaşında ulaşıyor.

MİLLİ TAKIM

1,93 boyundaki, Burkina Faso asıllı Alban Lafont Fransız milli takımının formasını ise ilk kez 16 yaşındayken gelen teklifle terletmeye başladı. Daha sonra U17, U18, U19 formalarını da terleten Lafont şuanda ise U20 milli takımının kadrosunda yer alıyor.

SAHADA NELERİ İYİ YAPAR?

Refleks konusunda en az tecrübeli meslektaşları kadar başarılı olan Lafont aynı zamanda önsezi konusunda da bir hayli istikrarlı bir grafik çiziyor. Lafont da diğer bir dikkat çeken özellik ise zor pozisyonlarda veyahut üst köşelere giden toplarda vücudunu kullanabilme ve esmeyebilme yetisi ve sahadaki tecrübeli bir kaleci kadar soğukkanlı duruşu. Bunlara ek olarak 99 doğumlu bir kaleciye göre üç sezonda 71 maça çıkan 85 gol yiyen ve 22 maçında kalesinde gol görmeden tamamlayan Lafont iyi veya kötü kendisine ders çıkabileceği bir çok tecrübeye ve yaşına nazaran gayet iyi oranda bir maç oynama alışkanlığına sahip. Bunlara ek olarak oyun içinde risk almaktan ve cesur davranmaktan asla çekinmeyen Lafont kendisini bu özelliğine de ön plana sürüyor.

NE KADAR İLERLEYEBİLİR

Öncelikle kalecimiz ayağını kullanabilme becerisini veya maç içinde ayakla kurtarış yapabilme yetisini biraz daha geliştirir ve kendisinde kötü bir alışkanlık haline gelen yakın/uzak farketmeksizin gelen şutları sektirme hatasına daha fazla düşmemeye çalışırsa ilerleyen senelerde şu anda olduğu seviyeden çok daha başka seviyelerde olacağından şüphe duymuyorum.

FİYATIpara

 

Şu anda oyuncunun piyasa değeri 8 milyon € olarak gözükse de bu yaz ki transfer dedikodularında Arsen Wenger’in oyuncu için 20 milyon € yu gözden çıkardığı konuşuluyordu.

SON SÖZ

Aslında güncel futbol piyasasında Milan’ın parlayan yıldızı Donnarouma’nın gölgesinde kalan Alban Lafont kendi sahip olduğu mevcut tecrübe ve donanımıyla Şu anda bile bulunduğu kulüpten çok daha iyi kulüplerde forma şansı bulabileceğini düşünüyorum. Bu yaz yapılan Arsenal ve Watford görüşmelerinden sonuç alamayan Toulouse kulübünün hem oyuncunun önünü açmak hem de kulübün mali şartların daha da rahatlatmak için önümüzdeki yaz transfer döneminde Lafont’un gidişine izin vereceğini inanıyorum. Ayrıca Arsenal teknik direktörü Arsene Wenger’in kaleyi Petr Cech’in ardından uzun bir süre Lafont’a bırakmayı düşündüğü basına sızan söylentiler arasında.  Başlıbaşına Wenger gibi bir ustanın kanısı bile Lafont’un potansiyelini niteler şekilde.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş