OYUNCU İNCELEME | Anthony Limbombe

limbombe 1

Genç yaşına rağmen aldığı uzun süreler Anthony Limbombe’yi henüz 21 yaşında olmasına rağmen tecrübeli bir oyuncu haline getirdi…

Geçmişi…

Henüz 6 yaşındayken doğduğu şehrin takımı Mechelen’in altyapısında futbola başlayan Belçikalı oyuncu 1994 doğumlu. Mechelen’de futbol eğitimine 5 yıl boyunca devam eden Limbombe, 11 yaşında Genk takımının yetkililerinin dikkatini çekti ve futbol kariyerindeki ilk transferini bu takıma yaptı. Demokratik Kongo Cumhuriyeti asıllı genç kanat oyuncusu yalnızca 16 yaşındayken Genk ile ilk profesyonel maçını Belçika Ligi’nde Lokeren’e karşı oynadı. Takip eden sezonda Genk’te üçü Şampiyonlar Ligi maçı olmak üzere toplam 30 maçta 1098 dakika süre almayı başardı. Limbombe bu süre içerisinde 2 gol atıp 4 de asist yaptı. Devamında gelen iki sezonda 6 ayı Lierse’te kirada olmak üzere aldığı süre 1500 dakika seviyesinde kalan yetenekli oyuncu bu dönemde toplam 5 gol ve 6 asistlik performans gösterdi.

O zamana kadarki performans potansiyelini tam anlamıyla göstermesi açısından yeterli olmasa da ona ilk yurtdışı transfer deneyimini yaşatmaya yetti. 2014/2015 sezonunun hemen başında Eredivisie’nin NEC Nijmegen takımına transfer olan Belçikalı yetenek burada kendini buldu. Geride bıraktığımız iki sezonda Hollanda ekibinde 70 maçta 5975 dakika süre alan Anthony Limbombe bu maçlarda attığı 23 golün yanında 18 kere de takım arkadaşlarına asist yaptı. Bu sezon Eredivisie’de takımının attığı 37 golün 14’üne doğrudan etki ederek bu alanda %38’lik oran yakaladı.

Anthony Limbombe şimdiye kadar Belçika genç milli takımlarında da toplam 24 maçta forma giydi ve 4 gol attı.


İLGİLİ HABER | Fenerbahçe’nin yeni transferi Gregory Van Der Wiel’i sizler için inceledik

Gregory Van Der Wiel PSG FOOTBALL Paris Saint Germain vs AS Saint Etienne Ligue 1 31 08 2014


 Hangi bölgede oynuyor?

limbombe 2

Anthony Limbombe kariyerinde bugüne kadar oynadığı maçların çok büyük kısmını ofansif sol kanat oyuncusu olarak oynadı. En başarılı olduğu mevki burası olmakla birlikte sağ tarafta oynadığı maçlarda da performans olarak ciddi düşüş yaşayan bir hücumcu değil. 21 yaşındaki oyuncunun birkaç maçla sınırlı olsa da forvet ve yardımcı forvet pozisyonlarında da oyun tecrübesi var denilebilir.

limbombe 3

Sahada neleri en iyi yapar?

Anthony Limbombe’nin en tipik özelliği oldukça patlayıcı bir kanat oyuncusu olması. Toplu veya topsuz hızlanma ve sahanın dikine hareketlenme konusunda doğal bir yeteneğe sahip. Fiziki yapısı onu hızlı, çevik ve dengeli bir kanat oyuncusu yapıyor. Top sürme konusunda özel yeteneklere sahip olan Limbombe’yi ciddi manada birçok diğer kanat oyuncusundan farklı kılan özelliği ise iki ayağını da yakın seviyede kullanabiliyor olması. Bu becerisi genç oyuncuyu savunmacılar bakımından tahmin edilemez kılmakla birlikte hücum sırasında seçenek yelpazesini de genişletiyor. Limbombe her iki ayağıyla çektiği şutlarla da tehlike yaratabilen bir isim. Ayrıca duran toplarda da tehlikeli vuruşlar yapabiliyor. Geçtiğimiz sezon ulaştığı %84 isabetli pas oranı Limbombe’nin pas oyununa yatkınlığını da adeta ispat ediyor. Limbombe’nin gol ve asist istatistikleri de skora etki açısından üst düzey bir kanat oyuncusu olabileceğini işaret ediyor.

Genç yaşına rağmen aldığı uzun süreler Anthony Limbombe’yi henüz 21 yaşında olmasına rağmen tecrübeli bir oyuncu haline getirdi. Diğer yandan Limbombe oyun içerisinde zaman zaman topla buluşma ve hücumda sorumluluk alma anlamında çekingen olabiliyor. Bu durum da saha içi sürekliliğini aşağı çekebiliyor. Saha içinde daha çok sorumluluk alan, topla daha çok buluşan, hücum silahlarını daha çok kullanan bir Limbombe bugünkünden çok daha üst düzey bir kanat oyuncusu olabilir. Tony Limbombe’nin savunma katkısını artırması da kariyeri açısından faydalı olabilir. Defansif anlamda yeterli katkıyı verebildiği şimdilik söylenemez.

Ne kadar ilerleyebilir?

Tony Limbombe yüksek potansiyele sahip ancak oyununda geliştirmesi gereken bazı yönleri olan bir oyuncu. Kendini yeteneklerinden maksimum verimi alacak şekilde geliştirebilirse büyük liglerin baş altı takımlarının tümünde oynayabilecek kapasite Limbombe’de var. Maliyeti gereği Türk takımlarından yalnızca şampiyonluk adayı ekiplerin kadrosuna katabileceği bir oyuncu olmakla birlikte bu takımların tamamında formayı kapabilecek düzeyde bir oyuncu. Şimdiye kadar adı Hamburg, Leeds United, Lille, Nice ve Auxerre gibi takımlarla yazıldı. İleride Belçika milli takımında da kendine zaman zaman yer bulması şaşırtıcı olmayacaktır.

limbombe 4

Fiyatı

para

Bu yaz transfer döneminde Anthony Limbombe’yi NEC Nijmegen’den satın almak isteyen takımın yaklaşık olarak 3-4 milyon Euro seviyesinde bir parayı gözden çıkarması gerekecektir. Şüphesiz ki bu rakam sezonlar ilerledikçe katlanmaya devam edecektir.

Son söz…

Belçika futbolunun yeni jenerasyonunun futbola kattığı en önemli yeteneklerden biri Anthony Limbombe. Her ne kadar bu jenerasyonun en popüler isimlerinden biri olmasa da kendini tam anlamıyla gösterebileceği bir takıma doğru bir transfer yapması halinde kendini ispat ederek şimdikinden çok farklı bir konuma gelebilir.

Futbol Akademi Puanı

puan1

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş