OYUNCU İNCELEME | Carlos Gruezo

carlos_1

Agresif, güçlü, hırslı ve azimli bir genç. Carlos Gruezo!

carlos_5

Geçmişi…

Carlos Gruezo 19  Nisan 1995 tarihinde Ekvador’un Santo Domingo şehrinde dünyaya geldi. Carlos küçük yaşından beri babası Carlos Armando Gruezo Quinonez’i örnek alarak futbola merak salıyor. Baba Gruezo’yu pek kimse hatırlamasa da 1993-1994 ve 1996 sezonların da Barcelona’da top koşturmuş Ekvador’un sayılı topçularından biridir. Şimdi oğlu da onun izinden, onun yolundan, ondan daha iyi olmak için futbol topunun peşinden koşmaya başladı. Carlos, 21 yaşında olmasına rağmen babasından daha iyi bir futbolcu olacağının sinyallerini futbolseverlere verdi.

CARLOS GRUESO SUB-20

Futbol hayatına LDU Quito alt yapısında başlayan Carlos Gruezo, kısa sürede kendisini İndependiente Del Valle alt yapı ekibine beğedirerek, kramponlarını orada bağlar. İndependiente’ de u20, B takım ve A takım da forma giydikten sonra 31 Ocak 2012’de Ekvador’un popüler takımlarından Barcelona SC’nin yolunu tutar.  Henüz 16 yaşında olmasına rağmen Barcelona SC kulübünde kendini hocaları Luis Zubeldia ve Gustavo Costas’a beğendiren Carlos Gruezo Ekvador 1. Ligin de ve Cupa Libertadores turnuvaların da forma giydi. Burada ki etkili futboluyla Alman Ekibi Stutgart’ın dikkatini çeken Carlos Gruezo 2014 yılında Bundesliga’ya 1 Milyon Euro karşılığın da transfer olur.

carlos_2

Henüz daha 19 yaşında olmasına rağmen Ekvador liginden bir oyuncunun Bundesliga’ya transfer olması Ekvador futbolu için büyük bir başarıydı. Carlos bunu başarmıştı ve Ekvador’un çocuklarına şimdiden bir idol olabilirdi.

Carlos Gruezo Ekvador’un alt milli takımlarında bir çok kez forma giymişti. Ancak 2014 yılında daha 19 yaşındayken ilk kez Hollanda karşısın da A milli takım formasını sırtına giyer ve o günden bu yana Ekvador A milli takımı formasını terletir.

Ekvador’un 2014 Dünya Kupası kadrosuna da çağrılan Carlos Ekvador’un Fransa ve İsviçre’nin arkasından grup da 3. Olarak elenmesi ile turnuvaya veda etti ancak turnuvanın en genç oyuncularından biri olarak Ekvador tarihine geçmişti.

Stutgart ile 2 sezon da sadece 10 kez kadroya alınıp 2 lig, 1 kupa olmak üzere toplam da sadece 3 maçta forma giyerek Almanya macerasını hüsran ile tamamladı. Stutgart’da kötü geçen 2 sezonun arkasından Amerika MLS liginden FC Dallas kulübüne 1.50 Milyon Euro bonservis bedeli ile transfer olur.

Dallas takımında kısa sürede kendini kanıtlayan Carlos 12 maça çıkarak Dallas’ın MLS liginde ki iyi gidişatın da büyük payı olur.

Stutgart ile geçen hüsranlı zamanların da Ekvador milli takımına alınmayan Carlos, Ekvador’un Cupa Amerika 2015 ve Dünya Kupası Elemelerin de forma giyemezken Dallas ile performansını yükselterek Ekvador’un Cupa Amerika 2016 kadrosun da kendisine yer buldu. Burada ki performansı ile tekrar kendini Avrupa kulüplerine beğendirebilir.

Hangi bölgede oynuyor?

Carlos Gruezo, genellikle defansif orta saha ve merkez orta saha oynuyor ama mecbur kalınırsa da sağ bek görevini üstlenebilir. Carlos, bitmek bilmez enerjisi, mücadelesi ve agresifliği ile her gittiği takımın futbol tabiriyle  ‘’köle’’ rolünü oynar.

carlos_7

Sahada neleri en iyi yapar?

21 yaşındaki genç yetenek, top kapma ve markaj yeteneklerine çalışkanlık ve hırsını da ekleyerek orta sahanın tüm yükünü ele alabiliyor. Sürekli koşar, baskı yapar ve  mücadeleyi bırakmayarak rakip oyuncuları boğar. Futbol tabiri ile ‘’takımın kölesi’’ diye adlandırılan orta saha da agresif oynayarak çalışkanlık ve hırslı bir  profil çizen Carlos; Türkiye liginde Atiba, Mehmet Topal ve hala Galatasaray’ın yerini dolduramadığı Melo gibi, Avrupa’da ise Chelsea’nin şampiyon kadrosun da bulunan Essien gibi oyuncuların da üstlendiği bir oyuncu profiline sahiptir.

carlos_6

Ne kadar ilerleyebilir?

Carlos Gruezo, erken yaşında Almanya yolunu tutsada pek orada kalıcı olamadığı için MLS ligine transfer olmuştu. 21 yaşında ve bu kadar yetenekli bir oyuncu için MLS ligini kesinlikle hak etmeyen Carlos, Avrupa liglerinde tekrar boy gösterecektir. Daha yükselişe geçmemiş olan Carlos’un Türkiye’de forma giyemeyeceği bir takım yok. Avrupa’da ise iyi bir hoca ve iyi bir kariyer planlamasıyla zirveye yükselebilir.

Fiyatı

Untitled1

Ekvador’un genç yeteneğine şuana kadar sadece 2.5 Milyon Euro harcandı.  MLS liglerinde büyük paralar dönmesine rağmen Avrupa takımları Carlos’u ikna ederek ucuza bu işi bitirebilir. Şuan ki piyasa değeri 1 Milyon Euro ile 2.5 Milyon Euro arasında değişiyor. Ekvador ile Cupa Amerika 2016 turnuvasın da göstereceği performans ile bu rakamlar değişebilir.

carlos_3

Son söz…

Carlos Gruezo belki şuan da babasının yaptığı etkiyi yapamayak Avrupa’nın büyük takımlarına gidememiş olabilir. Ancak 21 yaşında bu yeteneğini ve kendini kanıtlarsa babasını da geçebilir. Nacizane fikrim Türkiye takımlarında her takımda rahatça oynayabillir. Özelikle Melo’nun yerini dolduramayan Galatasaray maddi açıdan da zor günler geçirirken Carlos gibi bir oyuncu orta sahalarına ilaç olabilir. Ben hala kendisinin Bundesliga’ya geri döneceğini düşünsem de Avrupa’da orta ve üst düzey her lige transfer olabilir.

Futbol Akademi Puanı

2

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş